MojAndroid

Vraciame sa späť v čase a zaspomíname na to, čo sa na Androidovej scéne dialo pred 6 rokmi. V seriáli Návrat do minulosti, vám zosumarizujeme udalosti a novinky, ktoré boli aktuálne práve v období, kedy Android začínal raketovo rásť na popularite. Už vtedy bolo jasné, akým smerom sa bude trh v najbližších rokoch uberať a že Android má našliapnuté na to, aby sa stal najpopulárnejším operačným systémom na svete.

Novinky, ktoré priniesol september 2010

2. septembra 2010: Spoločnosť Samsung v tento deň predstavila Samsung GALAXY Tab (Model: GT-P1000). GALAXY Tab s operačným systémom Android 2.2 bol prvým tabletom spoločnosti s týmto OS, ktorý ale ani zďaleka nepripomínal dnešné tablety. Namiesto toho, aby bol systém prispôsobený väčšiemu displeju, tak Samsung len zobral klasický Android pre smartfóny a dal ho do tabletu. Onedlho ho nasledovali ďalšie spoločnosti. Až neskôr, s príchodom Androidu Honeycomb, sa začalo tabletové prostredie vyvíjať odlišne.

samsung-galaxy-tab-ofic-3

5. septembra 2010: V roku 2010 sa v biznise s tabletmi angažovala aj spoločnosť Toshiba. Ta uviedla svoj tablet Toshiba Folio 100, ktorý bol poháňaný procesorom NVIDIA Tegra 2 a vybavený 10,1-palcovým displejom s rozlíšením 1024 x 600 px, 16GB internej pamäte, či Androidom 2.2. Toshiba Folio mala aj webkameru, mini HDMI port, USB 2.0 konektor a čítačku pamäťových kariet.  Hmotnosť zariadenia bola pomerne veľká, a to rovných 760 gramov.

toshiba-folio-100

8. september 2010: Google na výstave IFA predstavil niekoľko noviniek pre operačný systém Android. Eric Schmidt verejnosť informoval o tom, že Android OS bude podporovať hlasové vyhľadávanie, Street-view vyhľadávanie a že Google TV bude doplnené aj o Android Market.  Android zariadenia spolu s iPhone bude možné použiť ako diaľkový ovládač pre Google TV.

9. septembra 2010: V Android Markete (dnešný obchod Play), sa po prvýkrát objavujú Angry Birds – nahnevané vtáky. Asi len málokto tušil, akým fenoménom sa táto hra stane a že do svojho smartfónu si ju stiahnu milióny ľudí po celom svete. 9. septembra 2010 bola k dispozícii prvá beta verzia tejto hry, ktorá neskôr rýchlo nadobudla na popularite.

angry-birds

14. septembra 2010: Americký T-Mobile predstavil nástupcu prvého Android telefónu T-Mobile G1. T-Mobile G2 bol vybavený hardvérovou QWERTY klávesnicou s podobným vysúvacím mechanizmom ako u predchodcu. Ovládanie bolo realizované aj cez netradičnú dotykovú plochu D-pad a ďalšími 4-mi kapacitnými tlačidlami. Displej mal veľkosť 3,7 palca a rozlíšenie 800×480 pixelov. Pod kapotou sa ukrýval 800 MHz procesor Qualcomm MSM7230 a nový grafický čip Adreno 205. Pamäť RAM mala na tú dobu štandartnú hodnotu 512 MB. Samozrejmosťou bola podpora microSD kariet do veľkosti 32 GB, ako aj fotoaparát s rozlíšením 5Mpix.  V Európe bol tento model predstavený ako Desire Z.

desireZ-1

15. septembra 2010: Google rozširuje jazykovú podporu hlasového vyhľadávania o ďalší jazyk – češtinu.

24.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+