MojAndroid

Vraciame sa späť v čase a zaspomíname na to, čo sa na Androidovej scéne dialo pred 6 rokmi. V seriáli Návrat do minulosti, vám zosumarizujeme udalosti a novinky, ktoré boli aktuálne práve v období, kedy Android začínal raketovo rásť na popularite. Už vtedy bolo jasné, akým smerom sa bude trh v najbližších rokoch uberať a že Android má našliapnuté na to, aby sa stal najpopulárnejším operačným systémom na svete.

Náš tip
Návrat do minulosti: Čo sa udialo pred 6 rokmi #september2010

1. október 2010: Pre českých developerov prišla 1. októbra vynikajúca správa.  Eric Chu na stránkách android-developers.blogspot.com prisľúbil, že behom 14 dní bude Android Market podporovať predávanie aplikácií v ďalších 18 krajinách vrátane Českej republiky.

placeny-android-market-cesky

5. októbra 2010: Spoločnosť Skype na svojom blogu informovala o oficiálnom vydaní aplikácie Skype pre Android platformu. Dostupná bola pre verzie Androidu 2.1 Eclair a vyššie. Aplikácia mala veľkosť 8,56 MB.

skype-for-android

7. októbra 2010: Nový smartfón Altek Leo 3,5G zaujal svojím fotoaparátom, ktorý ponúkal rozlíšenie až 14 Mpix a umožňoval aj nahrávanie videa v HD kvalite. Zariadenie malo 3,2-palcový WVGA kapacitný displej, Wi-Fi, Bluetooth, podporu sietí 3,5G (HSPA/WCDMA), GPS navigáciu, akcelerometer, digitálny kompas a rozpoznávanie písania. Zariadenie bežalo na Androide 2.1.

altek-leo

13. októbra 2010: Objavila sa zaujímavá štatistika používania aplikácie Tweetdeck. Tá zverejnila údaje o tom, aké zariadenia ju používajú, a ktoré verzie Androidu sú najrozšírenejšie. Ako môžete vidieť, veľkej populárnosti sa v roku 2010 tešil najmä HTC Desire, Droid, Nexus One či Samsung Galaxy S. Najrozšírenejšou verziou Androidu bol 2.2 Froyo.

18. októbra 2010: Na internete sa objavujú prvé informácie o vydaní nového Androidu 3.0. Na rôznych internetových portáloch, venujúcich sa Androidom, sa objavili správy o novej verzii Androidu s kódovým označením Gingerbread (perník).

18. októbra 2010: HTC Desire HD a Desire Z sa začínajú predávať na Slovensku. Aká bola ich cena?  Za HTC Desire HD ste v roku 2010 zaplatili 528 eur a za model s hardvérovou klávesnicou, HTC Desire Z, to bolo 481 eur.

htc-desire-hd-and-z

20. októbra 2010: Sony oficiálne predstavilo prvý televízor s Google TV. Televízor založené na OS Android mal schopnosť inštalácie aplikácií, podporu pre prehliadanie internetu a samozrejme sledovanie HDTV obrazu. Model GT1 Sony Internet TV mal 46-palcovú obrazovku, diaľkový ovládač so zabudovanou QWERTY klávesnicou s integrovanou optickou myškou. Jeho cena bola stanovená na 1399 dolárov.

google_tv_sony

20. októbra 2010: Na európsky trh si to zamieril ďalší smartfón od HTC – Gratia. Ide o verziu amerického modelu Aria, ktorá je vernou kópiou HTC HD mini. Rozmery sú rovnaké, čo platilo aj o displeji s uhlopriečkou 3,2-palcov a rozlíšením 320 x 480 bodov. Zariadenie malo pod displejom umiestnené štyry dotykové tlačidlá a optický trackball. Rovnaký ostal aj procesor Qualcomm s frekvenciou 600 MHz, 512 MB ROM a 384 MB RAM.

htc-gratia-3

25. októbra 2010: Napriek tomu, že Gingerbread a Honeycomb ešte neboli vydané, tak už koncom októbra sa hovorilo o pomenovaní ich nástupcu – Androidu 4.0. Podľa zatiaľ dostupných informácií pôjde o verziu s názvom Ice Cream (zmrzlina). Ice cream bude uverejnený najskôr v druhej polovici budúceho roka. Dnes už vieme, že táto verzia dostala nakoniec trochu odlišné pomenovanie, a to Ice Cream Sandwich.

17. októbra 2010: Android Market mal k tomuto dátumu oficiálne už viac ako sto tisíc aplikácií. Informoval o tom tím Android vývojárov na Twitter konte AndroidDev.  Pre porovnanie, v tomto čase mal Apple App Store 250-300 tisíc aplikácií.

RECENZIE

V októbri v roku 2010 sme vám priniesli aj niekoľko recenzií. Prečítať ste si mohli napríklad o našich skúsenostiach so Samsungom Galaxy 3 a HTC Desire.

11.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+