MojAndroid

Pri písaní recenzií na zariadenia so systémom Android by sme sa bez možnosti zhotoviť snímku obrazovky nezaobišli. Bežní užívatelia ale túto funkciu možno až tak často nevyužívajú a pri nových zariadeniach si možno nevedia dať rady s tým, ako rýchlo a jednoducho zhotoviť snímku obrazovky či dokonca nahrať video obrazovky. Obe tieto funkcie sú v nových verziách Androidu zabudované a ich ovládanie je veľmi jednoduché.

Nanešťastie, iba malé percento užívateľov vlastní zariadenie so systémom Android Lollipop alebo novším, a tak si uvedieme postupy, ako spraviť snímku obrazovky či nahrať video aj na ostatných verziách Androidu. Pre drvivú väčšinu zariadení platí, že ak chcete vytvoriť snímku obrazovky, musíte stlačiť tlačidlo napájania (vypnúť/zapnúť) a tlačidlo pre zníženie hlasitosti. Táto univerzálna klávesová skratka je zabudovaná v systéme Android od verzie 4.0 Ice Cream Sandwich a funguje na drvivej väčšine zariadení. Ak ale napríklad vlastníte zariadenie Samsung s hardvérovým tlačidlom Domov, pre vás funguje skratka Tlačidlo napájania + Tlačidlo domov. Toto je alternatívna kombinácia, ktorá funguje aj na niektorých zariadeniach s tlačidlami na displeji, no kombinácia s tlačidlom hlasitosti sa nám počas testovania desiatok smartfónov ukázala ako spoľahlivejšia.

Okrem týchto základných metód pre zhotovenie snímky obrazovky existujú pri niektorých výrobcoch aj alternatívy. Napríklad Xiaomi a Lenovo ponúkajú skratku pre zhotovenie snímky obrazovky priamo z notifikačnej lišty, čo je zrejme najjednoduchší spôsob, ako zhotoviť snímku obrazovky jednou rukou. Táto funkcia ale nie je dostupná na modeloch všetkých výrobcov, no napríklad Samsung má k dispozícii aj ďalšie riešenie. Po zapnutí funkcie v nastaveniach totiž môžete zhotoviť snímku obrazovky prejdením dlane po displeji zľava doprava.

screenshot-navod-cover

Ak vlastníte zariadenie so staršou verziou systému Android, ako verzia 4.0, zhotovenie snímky obrazovky je o čosi komplikovanejšie. Buď si môžete svoje zariadenie ROOT-nuť a nainštalovať príslušnú aplikáciu, alebo môžete zaplatiť za kvalitný titul No Root Screenshot It, ktorý sa o to postará. Ak nechcete platiť, zrejme sa budete musieť pohrabať v obchode Play a nájsť aplikáciu, ktorá funguje najlepšie na vašom zariadení.

Verzia: 3.41
Aktuálna cena: 3,49 €
Verzia: 3.41
Aktuálna cena: 3,49 €

V prípade nahrávania videa z obrazovky bola situácia pomerne komplikovaná, no s príchodom systému Android Lollipop sa to zmenilo. Nový systém umožňuje jednoduché nahrávanie videa, no nástroj na spustenie nahrávania nie je v čistom systéme Android zakomponovaný. Pomôcť ale môže šikovná aplikácia Lollipop Screen Recorder, či trocha snahy od výrobcu zariadenia. To je napríklad prípad zariadení Xperia, kde najnovšie modely ponúkajú jednoduchý nástroj na nahrávanie videa bez nutnosti sťahovania akejkoľvek ďalšej aplikácie.

Verzia: 2.1.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.1.3
Aktuálna cena: Zdarma

Ak vlastníte zariadenie so staršou verziou systému Android, situácia je opäť veľmi komplikovaná. Síce existujú nástroje, ktoré vám umožnia nahrať obrazovku, no väčšinou tieto aplikácie vyžadujú ROOT oprávnenia, prípadne je do celého procesu vždy zakomponovaná nejaká komplikácia, ktorá je pre bežného užívateľa zbytočná. Nižšie ešte uvádzame zoznam obľúbených výrobcov a jednoduchých postupov k zhotoveniu snímky obrazovky.

  • Telefóny Samsung Galaxy – súčasné stlačenie tlačidla napájania a tlačidla domov, prípadne zhotovenie screenshotu prejdením dlane po obrazovke zľava doprava
  • Telefóny HTC – súčasné stlačenie tlačidla napájania a tlačidla pre zníženie hlasitosti
  • Telefóny Sony Xperia – súčasné stlačenie tlačidla napájania a tlačidla pre zníženie hlasitosti, prípadne stlačenie tlačidla napájania a z vyskakovacieho okna vybrať možnosť Zhotoviť snímku obrazovky
  • Telefóny LG – súčasné stlačenie tlačidla napájania a tlačidla pre zníženie hlasitosti
  • Telefóny Nexus – súčasné stlačenie tlačidla napájania a tlačidla pre zníženie hlasitosti
  • Telefóny Motorola – súčasné stlačenie tlačidla napájania a tlačidla pre zníženie hlasitosti
  • Telefóny Lenovo – súčasné stlačenie tlačidla napájania a tlačidla pre zníženie hlasitosti, prípadne voľba v panely s rýchlym spustením
  • Telefóny Xiaomi – súčasné stlačenie tlačidla napájania a tlačidla pre zníženie hlasitosti, prípadne voľba v panely s rýchlym spustením

Zdroj: PCAdvisor

22.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+