MojAndroid

Mobilný internet slovenských operátorov je vo väčšine problémov funkčný od momentu, kedy do zariadenia vložíte SIM kartu a zapnete mobilné dáta. Najmä pri starších Sony (Ericsson) zariadeniach sa však stávalo, že ste internet v smartfóne museli nastaviť manuálne. Dnes sa s podobným problémom stretáva síce iba určité percento našich čitateľov, no práve pre nich sme si pripravili návod, ako mobilný internet vo svojom Android zariadení manuálne nastaviť. Nejde o nič zložité a zaberie vám to ani nie 5 minút.

Telekom O2 Orange logo

Existuje niekoľko spôsobov, ako mobilný internet vo vašom Android zariadení nastaviť. Jedným z nich je manuálne nastavenie, prípadne odoslanie nastavovacej SMS priamo od operátora, alebo existuje možnosť nainštalovať si aplikáciu Tweakker a pomocou nej nastaviť všetky parametre, ktoré potrebujete. Nastavenie mobilného internetu prebieha v zložke Nastavenia > Bezdrôtové pripojenie a siete > Mobilné siete > Názvy prístupových bodov (APN). V prípade, že vaše zariadenie nemá v tejto zložke vytvorený súbor od operátora, prípadne sa tam taký súbor nachádza, ale mobilný internet stále nefunguje, pokračujte podľa nasledujúcich krokov.

 1. Otvorte si nastavenia mobilného internetu od vášho operátora:
  1. Orange – pomocou voliteľného menu nájdite svoje zariadenie,
  2. Telekom – všeobecné nastavenia,
  3. O2 – všeobecné nastavenia.
 2. Ak operátor umožňuje bezplatné zaslanie internetových nastavení cez SMS, využite túto službu. Ak nie, pokračujte na krok č.3.
 3. V položke Nastavenia > … > Názvy prístupových bodov (APN) kliknite na Menu > Nový (názov, bod) APN.
 4. Do prislúchajúcich polí napíšte hodnoty, ktoré nájdete na stránke operátora, teda Názov, APN, Proxy, … atď.
 5. Keď budete mať vyplnené všetky polia, kliknite na Menu > Uložiť.
 6. Zapnite si mobilné dáta a skúste v internetovom prehliadači otvoriť ľubovoľnú webstránku, či vám internetové nastavenia fungujú.

V prípade, že sa vám zdajú stránky operátorov s nastaveniami pre internet neprehľadné, vyskúšajte si nainštalovať aplikáciu Tweakker, ktorá automaticky rozpozná vašu sieť a vypíše vám potrebné nastavenia. Potom ďalej pokračujte v predošlom návode od bodu č. 3.

Ak ste boli v pridávaní APN bodu úspešní a internet vám funguje korektne, gratulujeme! Ak ste však neboli úspešní a počas nastavovania internetu ste natrafili na nejaký problém, neváhajte nás kontaktovať formou komentára pod týmto článkom, prípadne priamo na fóre AndroidForum.sk a s vašimi nastaveniami vám pomôže Android komunita.

30.11.2013
 • Magdalena Hanečaková

  A čo sa týka mms prestali mi automaticky chodiť vždy si musím zapnúť mobilné dáta a ručne stiahnuť predtým sa stiahli automaticky viete mi pomôcť????

  • Ahoj Magdaléna,

   na stránkach operátora by si mala nájsť aj informácie potrebné pre nastavenie MMS. Postup by mal byť rovnaký – treba vytvoriť nový APN bod s hodnotami, ktoré udáva operátor. Prípadne navštív osobne predajňu tvojho operátora, kde by ti zariadenie mali bezplatne nastaviť.

   • Magdalena Hanečaková

    No ono v nastaveniach si myslím že je všetko ok keď idem do nastavení mám tam orange world, orange internet a orange mms a pripojenia fungujú ako majú jednoducho len sa nestahuju automaticky ale až keď ju ručne stiahnem. Tak už naozaj neviem.

    • Riki Piki

     Presne tento problem mam aj ja a neprisiel som na riesenie. Ale mam dojem, ze sa to deje po update na novsiu verziu os.

 • Vlado

  To bude asi tým, že posledných niekoľko rokov (aspoň Orange), posiela mms ako paketové dáta a na to musia byť zapnuté mobilné dáta. Ale nemusíš sa báť, nebudú Ti tie dáta účtované ako by si bola na internete. Ak aj nemáš mobilné dáta zapnuté, príde sms upozornenie a následne stačí zapnúť mobilné dáta a stiahnuť mms.
  Ale pozor je mopžné, že telefón s Androidom si okrem tej mms pri zapnutých mobilných dátach bude sťahovať aj niečo iné okrem mms. Ale ak bude zapnutá aj WiFi a len na stiahnutia mms zapneš mobilné dáta so súčasne zapnutou WiFi, tak by tieto dva toky dát mali zostať rozdelené (súčasné pripojenie na internet cez WiFi a zároveň stiahnutie paketových dát cez mobilné dáta).

 • Erik

  Pridal by som ešte posledný bod a to taký, že pokiaľ vám mobilný internet po zapnutí dát stále nejde, reštartujte zariadenie. (Viem to z vlastných skúseností na viacerých smartfónoch)

 • htcc

  alebo staci zajst do predajne operatora, lebo niekedy sa stava,ze chyba nie je v zlom nastaveni na vasom smartphone, ale u operatora. Ked som zasiel do predajne zacali ma presviedcat, ze mi net v mobile nejde preto, lebo neni kupeny od nich a nakoniec po 30min, zistili ze chyba je u nich niekde v systeme :D a net mi nakoniec isiel.

 • lolo

  mne sa za posledny pol rok asi 4 krat stratilo nastavenie internetu a mobilne data prestali fungovat. Vacsinou islo o nekorektne vypnutie mobilu pri vybitej baterke. Zaujimave je ze niektore simkarty sa vedia sami nakopnut a obnovia to, ale napriklad v orange sa mi to nedarilo. Vyborne su hlavne rady tipu ze “je to na webe”, ked sa na web nedostanem. :-) Takze dik za clanok, budem si musiet vsetky postupy ulozit offline do mobilu, alebo nosit vytlacene, kedze aj mobily menim dost casto.

 • Anton

  mám sony xperia e omylom som nejako vymazal internetové nastavenia a z toho neviem vyjsť že kde čo patrí http://www.telekom.sk/osobne/pomoc-a-podpora/internetove-sluzby/mobilny-internet/vseobecne-nastavenia-internet-a-mms/ …. v mobile tom mám rozpísané takto :
  Názov
  APN
  Proxy
  Port
  Meno používateľa
  Heslo
  Server proxy MMS
  Port systému MMS
  MCC
  MNC
  Typ overovania
  Typ bodu APN
  Protokol názvu prístupového bodu
  a ešte je tam taká kolonka Povoliť/ zakázať názov …. ale tá sa nedá od kliknúť

  prosím o pomoc lebo mobilný internet využívam každý deň …
  za pomoc vopred ďakujem

 • Anton

  mám sony xperia e omylom som nejako vymazal internetové nastavenia a z toho neviem vyjsť že kde čo patrí http://www.telekom.sk/osobne/p… …. v mobile tom mám rozpísané takto :
  Názov
  APN
  Proxy
  Port
  Meno používateľa
  Heslo
  Server proxy MMS
  Port systému MMS
  MCC
  MNC
  Typ overovania
  Typ bodu APN
  Protokol názvu prístupového bodu
  a ešte je tam taká kolonka Povoliť/ zakázať názov …. ale tá sa nedá od kliknúť

  prosím o pomoc lebo mobilný internet využívam každý deň …
  za pomoc vopred ďakujem

 • Anton

  mám sony xperia e omylom som nejako vymazal internetové nastavenia a toho neviem vyjsť že kde čo patrí http://www.telekom.sk/osobne/p… …. v mobile tom mám rozpísané takto :
  Názov
  APN
  Proxy
  Port
  Meno používateľa
  Heslo
  Server proxy MMS
  Port systému MMS
  MCC
  MNC
  Typ overovania
  Typ bodu APN
  Protokol názvu prístupového bodu
  a ešte je tam taká kolonka Povoliť/ zakázať názov …. ale tá sa nedá od kliknúť

  prosím o pomoc lebo mobilný internet využívam každý deň …
  za pomoc vopred ďakujem

 • antonia

  Ake body mam zadat do toho apn napisete mi tu ? Mam orange

 • Miro

  Ahojte.Mám lenovo P70 a nejde mi tam 3G sieť.Ide iba v nejakom základnom režime.Internet sám o sebe ide ale nejde v 3G

+