MojAndroid

Pred niekoľkými týždňami Google zverejnil prvé systémové obrazy nového operačného systému Android. Nový OS sa momentálne nachádza stále v beta verzii v tzv. preview verzii, ktorá je určená najmä pre vývojárov aplikácií a výrobcov mobilných zariadení. Nainštalovať ste si ju podľa nášho návodu mohli aj vy, už po niekoľkých hodinách používania ste však pravdepodobne zistili, že stabilita systému a podpora aplikácií nie je na tom práve najlepšie. Ako sa ale vrátiť späť na stabilnú verziu Androidu 4.4.4 KitKat? Stačí ak budete postupovať podľa nášho návodu.

Náš tip
7 dní s Android L: Prečo ho používať a prečo nie?

Než pristúpime k samotnej inštalácii, upozorňujeme všetkých čitateľov, že MojAndroid.sk nezodpovedá za poškodenie zariadenia, prípadne stratu záruky. 

1.  Prvé kroky downgradu sprevádzajú rovnaké úkony ako v prípade inštalácie Androidu L. Budete teda potrebovať nainštalovaný balík nástrojov Fastboot/ADB a systémový obraz pre konkrétne zariadenie.

Na úspešnú inštaláciu bude nutné odblokovať tiež bootloader a na počítači nainštalovať ADB (Android Debug Bridge). Prvý krok je v prípade Nexus zariadení pomerne jednoduchý, ale predtým ako k nemu pristúpime, budeme potrebovať spojazdniť ADB. Pred samotnou inštaláciou tiež odporúčame spraviť reset na výrobné nastavenia a vymazanie cache pamäte z Recovery módu, ktorý spustíte z bootloaderu. Po flashnutí ROM by sa mohlo stať, že sa stretnete s bootloopom a systém by ste nespustili. Aj v tomto prípade ale pomôže, ak z recovery spravíte factory reset a vymažete pamäť cache.

SAMSUNG CSC

Inštalujeme ADB

ADB je priamou súčasťou balíka SDK od Googlu. Stačí teda ak si ho stiahnete z developerských stránok Androidu a rozbalíte. V adresári platform-tools nájdete všetky potrebné súbory. Inštalácia ADB sa dá zjednodušiť aj pomocou rôznych nástrojov. Developer Snoop05 z XDA fóra pripravil aplikáciu pre Windows s názvom “15 seconds ADB Installer”, ktorá dokáže automaticky nainštalovať potrebné nástroje a USB ovládače. Ak vám aj napriek tomu nebudú fungovať, tak môžete postupovať podľa jednoduchého nástroja 15 Seconds ADB Installer verzia 1.1. Na počítačoch Mac použite súbory z tohto balíka.

Odblokovanie Bootloaderu

Odblokovanie Bootloaderu je skutočne otázkou len niekoľkých kliknutí. Stačí tablet alebo smartfón reštartovať do tzv. Fastboot módu a pomocou ADB príkazu ho odblokovať. Postupujte podľa nasledovných bodov.

  • Predtým ako začnete, nakopírujte si súbory “ADB” a “Fastboot” do adresára, ktorý bude pre vás najlepšie prístupný a z ktorého budete následne pomocou terminálu spúšťať príkazy ADB.
  • V Nexuse 7 (2013) alebo Nexuse 5 zapnite USB Debugging (Ladenie USB) — Nastavenia–>Možnosti pre vývojárov–>Ladenie USB
  • Súčasným stlačením tlačidiel “Zníženie hlasitosti” a “zapnutie tabletu” spustite bootloader. Prípadne môžete použiť aj ADB príkaz adb reboot bootloader

downgrade android L to KitKat

  • Po spustení Fastboot, zadajte v príkazovom riadku nasledovný príkaz: fastboot oem unlock
  • Odblokovanie bootloaderu vymaže všetky dáta, potvrdíte ho stlačením tlačidla zapnutia.

Inštalácia KitKat

Ďalej bude potrebné stiahnuť systémové obrazy, či už pre Nexus 5 alebo Nexus 7 (2013). Stačí ak navštívite stránky spoločnosti Google, alebo použijete naše odkazy.

Stiahnutý obraz rozbaľte a súbory nakopírujte do adresára, kde sa nachádza ADB aj Fastboot. Aktivujte terminál (vo Windowse tlačidlom Shift, ktoré podržíte pri kliknutí na adresár). Do príkazového riadku zadajte: flash-all (na macu bash flash-all.sh), ktorý prevedie inštaláciu Androidu L (pamätajte, že tablet musí byť stále vo Fastboot móde).

Nakoniec môžete ešte vrátiť zariadenie do pôvodného stavu opätovným zablokovaním bootloaderu. Postup je podobný ako v prípade jeho odblokovania, použijeme však príkaz fastboot oem lock.

10.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+