MojAndroid

Podvodov, ktoré využívajú dobré meno inzertného portálu Bazoš, neustále pribúda. Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR teraz zverejnila ďalšie varovanie. Podvodníci si vymysleli úplne nový spôsob, vytvorili tzv. Návod bezpečného nakupovania.

Tento návod nadväzuje na známy podvod, ktorý sa šíri cez WhatsApp. Podrobnejšie sme sa mu venovali v článku Pozor! Podvodníci úradujú aj na inzertnom portáli Bazoš.sk. Podvodník prejaví falošný záujem o tovar, predávajúcemu napíše, že zaplatí ihneď a následne mu pošle link, ktorý žiada vyplnenie citlivých údajov z karty.

Náš čitateľ Peter sa s nami podelil o takýto spôsob podvodu, ktorý mal byť spáchaný priamo na ňom. Keďže bol dostatočne obozretný, údaje z karty samozrejme nevyplnil.

Podvod bol vylepšený

Vylepšený podvod funguje takto. Podvodník najskôr prejaví záujem o ponúkaný tovar a následne pošle návod na pohodlné a bezpečné nakupovanie. To by malo predávajúceho ešte viac zneistiť. Návod obsahuje zavádzajúce informácie o tom, že kupujúci platí za objednávku prijatím odkazu, ktorý musí odovzdať predávajúcemu. Predávajúci má potvrdiť objednávku a prijať peniaze na svoju platobnú kartu.

A opäť sme tam, kde sme boli. Pri podvodnom linku, ktorý predávajúceho vyzýva, aby vyplnil údaje o svojej karte. Každý aspoň priemerne inteligentný človek vie, že pre prijatie peňazí musí stačiť číslo účtu. Číslo karty sa zadáva pri platení, nie pri prijímaní platieb. Ak by v tomto prípade dokument vyplnil, prišiel by o peniaze.

Peniaze som už poslal, čo mám robiť?

Polícia odporúča ihneď volať do banky za účelom zablokovania karty. Ak ste už o peniaze prišli, môžete podať trestné oznámenie.

Náš tip
4ka vs. Radosť: Porovnanie neobmedzených ponúk, ktorá sa oplatí viac?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+