MojAndroid

Niektorí používatelia v zahraničí, ale aj u nás na Slovensku, zaznamenávajú problém s pripojením na 5 GHz Wi-Fi sieť. Tento problém sa vyskytuje už od verzie Androidu 4.0 na Samsungu Galaxy Nexus a pretrváva dodnes, pričom najčastejšie týmto nedostatkom trpia práve Nexus zariadenia. Nie je to však pravidlom a problém pripojiť sa na rýchlejší Wi-Fi štandard mávajú aj iné zariadenia od rôznych výrobcov. Zatiaľ čo dnes neexistuje finálne riešenie a oprava tohto problému, dá sa niekoľkými spôsobmi obísť alebo čiastočne opraviť. Ako na to sa dozviete v našom návode.

android-wi-fi

Chyba pripojenia na 5 GHz Wi-Fi nie je vo vašich router-och, ani v hardvéri vášho zariadenia. Nachádza sa v systéme Android ako takom a už niekoľko rokov striedavo prichádza do rôznych zariadení spolu s aktualizáciami na novší Android. Zatiaľ čo univerzálnym riešením by bola oprava a aktualizácia zo strany Googlu, ten sa k chybe oficiálne nepriznáva, aj keď určite pracuje na jej odstránení. Preto si treba pomôcť sám, čo sa dá urobiť manuálnym prepnutím kanála na vašom Wi-Fi routri. Ten nesmie byť v rozhraní 52-140 (!), nakoľko ide o tzv. Dynamic Frequency Selection (DFS) kanály, ktoré mobilné (Nexus) zariadenia nepodporujú. Používatelia dosahujú najlepšie výsledky na kanáloch číslo 149, 48 a 36, no ak tieto vo vašom prípade nebudú fungovať, skúste aj iné čísla. Krátkodobo by ste problém mali odstrániť aj tým, že vypnete a zapnete Wi-Fi na svojom smartfóne, no z praktického hľadiska ide naozaj iba o núdzové riešenie.

Na videu vidno typické správanie zariadenia pri pokuse o pripojenie na 5 GHz Wi-Fi.

Ak ste podobný problém zaznamenali na svojom Android zariadení aj vy, neváhajte a napíšte nám svoje skúsenosti do komentárov nižšie. Sprievodnými javmi sú v tomto prípade úplné odmietnutie pripojenia, veľmi malá rýchlosť po pripojení sa na sieť alebo to, že 5 GHz Wi-Fi sieť vo svojom zariadení ani nevidíte. Budeme radi, ak s nami budete zdieľať svoje skúsenosti a vedomosti o tomto probléme, aby sa nám ho spoločne podarilo do maximálnej miery eliminovať, prípadne opraviť.

Náš tip
Ďalšie návody a rady na MôjAndroid.sk

Zdroj: AndroidPolice

1.2.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+