Pri výbere nového smartfónu alebo tabletu sa pozeráme na množstvo faktorov. Aj v recenziách sa snažíme upozorniť na všetky prvky zariadení, ktoré by vám mohli pomôcť pri výbere. Jedným z nich je aj jas displeja. Používateľov totiž môže ľahko odradiť kúpa nového zariadenia, pokiaľ ho nebudú môcť pohodlne používať v jasnom prostredí. Našťastie, v dnešnej dobe toto už nie je takým problémom, ako v minulosti a väčšina zariadení ponúka dostatočne vysoký jas. Problémom môže byť ale aj nedostatočne nízky minimálny jas.
Až donedávna to príliš veľa používateľov nebralo za nevýhodu, no nemožnosť znížiť si jas obrazovky na pohodlnú úroveň môže byť naozaj nepríjemné. Používanie smartfónu alebo tabletu v posteli pri zhasnutom svetle sa stalo bežnou rutinou a v takomto prostredí naozaj nepotrebujeme vysoký jas. Okrem toho nám sústavné pozeranie sa do jasných zariadení v úplnej tme môže narobiť problémy so zrakom, takže dôvodov na vyriešenie tohto nedostatku je viac, než dosť. Našťastie, obchod Play ponúka pomocnú ruku aj v tomto prípade.
Jednoduchým riešením môže byť napríklad aplikácia Screen Dimmer. Táto jednoduchá pomôcka umožňuje znížiť jas displeja pod minimum stanovené výrobcom na hodnoty tak nízke, ako 1 – 5 nitov. Vďaka tomu môžete zariadenie pohodlne používať aj v absolútne tmavom prostredí, kde naozaj nepotrebujete vysoký jas displeja. Aplikácia ponúka aj niekoľko užitočných nastavení, medzi ktoré patria automatická aktivácia a deaktivácia v stanovených časoch. Vďaka tomu nebudete musieť manuálne zapínať aplikáciu a znižovať tak jas displeja, ale aplikácia sa aktivuje automaticky vždy večer a ráno už bude jas displeja opäť na svojej pôvodnej úrovni. O tom, že túto aplikáciu máte nainštalovanú, nemusíte ani vedieť a zároveň môžete naplno využívať jej výhody.
Základné ovládanie aplikácie je pritom veľmi jednoduché. Po jej otvorení spustíte režim nízkeho jasu stlačením tlačidla Start a následne nastavíte úroveň filtra. Stlačením tlačidla Stop zasa nízky jas vypnete. Aplikácia ponúka aj ďalšie zaujímavé funkcie, ako automatické nastavenie jasu v závislosti od východu/západu slnka, automatickú reguláciu určitých farebných odtieňov a mnohé ďalšie. Tieto funkcie sú spoplatnené formou dobrovoľnej platby, pričom minimálna suma je 2 USD. V obchode Play nájdete aj rôzne ďalšie aplikácie s podobnými funkciami. Ak používate nejakú inú, pojokne nám môžte dať vedieť v diskusii a podeliť sa s ostatnými čitateľmi o vaše skúsenosti.
Zdroj: PhoneArena
a ako je to ptm so zivotnostou alebo kazivostou toho zobrazovacieho panela v mobile? lebo je viac nez jasne,ze tak ako ma svoje mozne maxima , ma aj svoje minima a podliezanie ,ci navysovanie tychto hranic smeruje ku skorsej poruche, ma niekto skusenosti s touto appkou?
Prekračovanie maxím to hej…ale keď technicky je možné regulovať jas až takmer do vypnutia, v tom problém nevidím, akurát to výrobca neumožnil, aby si mal tak tmavý displej. Ja používam mesiace a bez problémov na 3 zariadeniach.
dakujem, za odpovede, cize ziadne problemy? dufam ani v reklamacii nebudu kdyby neco . nahoda je svina :D
neprekrocis maximum ani minimum neboj sa ;) vsetko len SW obmedzenie nic viac
Lux Auto Brightness :) https://www.mojandroid.sk/lux-auto-brightness-absolutna-kontrola-nad-jasom-vasho-displeja/
Je to dobra appka, ale brutalne mi zrala baterku tak isla prec.
Obycajnou aplikaciou Lux Dash.
Tiež odporúčam aplikáciu Twilight :)
A čo RootDim?
Všetko je pekné akurát že trik je v tom že s podsvietením displeja to nerobí nič len to smatvuje farby, nieje to kompatibilné s mojím tabletom obrazovku stmaví ale stavový riadok a softvérové tlačidlá ostávajú rovnaké.
Mám úplne rovnakú skúsenosť – podsvietenie ostáva rovnaké, appka sa len softvérovo snaží stmaviť farby, čím logicky veľmi klesá kontrast a text sa stáva nečitateľným…
Tento článok sa mi úplne hodí a tiež som vyskúšal niekoľko aplikácii na tento účel. Všetky sú viacmenej rovnaké iba trošku sa líšia.. Vie to ušetriť energiu batérie ako aj oči. No ja mám trošku iný problém ale týka sa to tejto témy.
Som nevidiaci používateľ android zariadení a displej je naj žrútom energie. Už dlhší čas pátram po tom ako vypnúť displej a podsvietenie fakt znížiť na minimum nie len sw upraviť kontrast.
Načo mám používať naj žrúta energie, keď naň vôbec nepozerám? Viete niekto o takejto možnosti?
Vopred ďakujem za rady a prajem pekný deň.
Zdravím, ak používaš smartfón s Amoled displejom, tak som nedávno čítal o nejakej appke, ktorá vypína každý druhý pixel (obraz je menej kvalitný, ale displej má menšiu spotrebu)… no nespomeniem si teraz na názov, niekto iste poradí :)
Inak ak môžem jednu osobnú otázku – ako dokážeš ako nevidiaci používať dotykový mobil? Doteraz som bol v tom, že to v reáli skrátka nemôže fungovať…
Mám ips
Čo sa týka používania androidu, tak je viacero možností pre nevidiacich. Je možné používať talkback, ktorý je priamo od googlu a je veľmi dobre použiteľný, no len pre skúsenejších používateľov, resp. takých čo sa neboja skúšať nové možnosti a chcú mobil používať ako smartphone nie klasický telefón. Ak je to používateľ, ktorý nútene prešiel na android zariadenie, tak má možnosť používať tzv. upravený launcher, ktorý už v sebe obsahuje odčítač obrazovky ako napríklad mobile accessibility alebo rôzne iné launchery, ktoré spolupracujú s talkbackom alebo majú vlastnú funkcionalitu ale hlasy si berú s aktuálne nainštalovaných hlasov ale bežia samostatne bez talkbacku, lebo napr. majú vlastné gestá, ktoré sa nezhodujú s talkbackom a pre jednoduchosť fungujú samostatne.
Myslím si, že aj tento portál by mohol viac o tejto problematike informovať a prinášať novinky aj z tejto oblasti ale to by som chcel asi veľa, keďže sa občas pripomeniem ale…
Napr. aj v recenziách zariadení by sa mohli riešiť veci ako je prístupnosť a použitie zariadení nevidiacim, lebo nie všetko je samozrejmé a nie všetko rovnako funguje na každom zariadení, ale na to som nedostal žiadnu reakciu.
Michal, pripravujeme vlastný seriál o funkciách Androidu pre nevidiacich, ale nebudem to ďalej rozoberať, je to vlastne ešte tajné ;-)
ta appka sa vola pixel battery saver myslim
Ja používam apku Velis auto brightness. Umožňuje zníženie jasu pod úroveň mojej Xperie L. Automaticky mení hodnotu jasu podľa okolitého svetla. Vyskúšal som viacero aplikácií, ale lepšiu som nenašiel. Minimálne ju treba vyskúšať.
Používam well brightness jednoduchý vzhľad rýchle nastavenie jasu aj do mínusu odporúčam skúsiť ;-)
Používam screen filter cez xposed framework
je niečo také aj na notebook ? :)
Nie je to úplne to isté, ale vyskúšaj:
https://justgetflux.com/
Já používám WellBrightness :)
ja mam niski jas lebo viem ze cim vissi jas tim viac ubera z baterki