MojAndroid

Zálohovanie údajov je jedným z najdôležitejších a zároveň aj najbežnejšie vykonávaných úkonov, ktoré môžete so svojím zariadením vykonávať. Okrem bežnej zálohy fotografií, videí, dokumentov alebo iných údajov, je však možné zálohovať aj samotné aplikácie a hry. Na obchode Play existuje niekoľko rôznych aplikácií, ktoré to umožňujú, nie všetky sú však vhodné na tzv. “úplnú” zálohu, alebo po anglicky nazývaný Full Backup.  Pomocou neho je možné zálohovať napríklad aj nastavenia aplikácií alebo postup v hrách.

helium

ZÁLOHOVANIE a OBNOVENIE

Na tento účel budeme v našom návode používať aplikáciu od  ClockworkMod nazývanú  Helium. Ide o pomerne čerstvú novinku, ktorá sa na obchode Play objavila tento rok (2013), na náš účel je však ako stvorená. Je jednoduchá na použitie a aj vo free verzii obsahuje niekoľko skvelých funkcií. Medzi inými, samozrejme zálohu a obnovu aplikácií a hier, spolu s ich dátami. Ak si priplatíte, nebudete obmedzení len na zálohu a obnovu z lokálnych úložisk, ale pribudne možnosť zálohovať do cloudu služieb Box, DropBox a Google Drive.

Verzia: 1.1.4.6
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.1.4.6
Aktuálna cena: Zdarma

Záloha údajov hier a aplikácií je možná len za pomoci tzv. Sťahovania do PC alebo v prípade platenej verzie aj do cloudu. Zariadenie pripojíte k PC s nainštalovaným klientom Helium – stiahnete ho na stránkach clockworkmod.com, kompatibilný je s Windowsom a Mac Os X. Spustite program Helium na PC a v Android aplikácii zvoľte z menu “PC sťahovanie”. Spustí sa server Hélia a vy sa teraz k nemu môžete pomocou internetového prehliadača pripojiť na adrese, ktorá sa zobrazí na displeji – v našom prípade to je http://192.168.1.183:5000.

navod_zaloha_app_2 navod_záloha_app

Vo webovom prehliadači sa po zadaní adresy zobrazí webové rozhranie so zoznamom aplikácií a hier nainštalovaných v zariadení. Teraz je možné označiť tie, ktoré budete chcieť zálohovať – stačí kliknúť na pole s názvom aplikácie. Následne môžete previesť zálohu. Proces obnovenia je veľmi podobný. Vyberiete súbor so zálohovanými aplikáciami a obnovíte ho priamo z internetového prehliadača. Po úspešnom nahraní a obnovení dát, by sa v smartfóne alebo tablete mali objaviť aplikácie a hry v stave, v ktorom boli počas zálohy.

Návod_záloha_1
Výber aplikácií na zálohu sa v prehliadači robí kliknutím na pole s obrázkom
Návod_záloha_2
Po výbere aplikácií stačí stlačiť tlačidlo Start Backup. Do PC sa stiahne súbor so zálohou.
Návod_záloha_3
Proces obnovenia je jednoduchý. Stačí vybrať súbor zálohy
Návod_záloha_4
Po jeho nahraní stačí pokračovať stlačením tlačidla Restore, ktoré hry alebo aplikácie nainštaluje do zariadenia.

SKÚSENOSTI

Aplikácia Hélium funguje pre účely zálohovania veľmi dobre, výbornou správou je, že poslúži najmä na zariadeniach bez prístupu k rootovkým právam, čo určite ocení nejeden používateľ. Pri našom testovaní sme vyskúšali zálohovať a obnoviť niekoľko aplikácií a hier, nie všetky však bolo možné zálohovať tak, ako sme si predstavovali. Hry ako napríklad Plants vs. Zombies sa nám po obnovení nepodarilo dostať do stavu spred zálohy. Naopak, záloha a obnova populárnych Angry Birds prebehla v poriadku. Podobne výsledky sme dosiahli aj pri platenej hre Cut The Rope. Keďže testovať všetky aplikácie a hry by bolo časovo veľmi náročné, budeme vám vďační, ak sa o svoje skúsenosti podelíte aj vy. Podarilo sa vám vyššie popisovanou metódou zálohovať a obnoviť všetky aplikácie hry, ktoré ste potrebovali alebo sa našla aj nejaká, u ktorej to možné nebolo. Dajte nám vedieť v komentároch.

Na záver chcem ešte pripomenúť, že na obchode Play je veľa iných aplikácií, ktoré sa dajú k zálohe a obnove dát použiť. Väčšina z nich však vyžaduje práva roota, čo pre menej skúsených používateľov môže byť problém. Ak tomu však vo vašom prípade nie je, určite odporúčam použiť nástroje Titanium Backup, ROM Toolbox alebo Zipme. Stále populárnejšou je pri hrách aj záloha herného priebehu do Cloudu. Touto však v čase písania článku disponovalo len minimum hier. Preto, ak prechádzate na nové zariadenie alebo chcete priebeh hry či nastavenia aplikácií preniesť do tabletu, tak použite náš návod, alebo niektorú z vyššie menovaných aplikácií.

19.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+