MojAndroid

Google vás sleduje, čo nie je pre nás už vôbec žiadnym prekvapením. Nielenže vie, aké stránky ste pozerali a na základe toho vám ponúkne perfektne cielenú reklamu, ale pozná aj to, kde a kedy ste pohybovali. Pomerne detailné záznamy vášho pohybu nájdete po prihlásení na stránkach Histórie polohy. Tu sa nachádzajú všetky polohy zaznamenané Googlom prostredníctvom vášho Android smartfónu alebo iných zariadení s Androidom, ktoré majú zapnuté nahlasovanie polohy. Internetový gigant udržiava logy za posledných 30 dní, a tak máte pri pohľade na históriu presný prehľad o tom, kde ste boli.

Vymazanie histórie polohy

Ak nechcete, aby Google tieto informácie uchovával na svojich serveroch, môžete ich jednoducho vymazať. Pod kalendárom si vyberte, rozsah dní histórie a následne kliknite na “Odstrániť históriu z tohto obdobia“. Po potvrdení Google tieto dáta vymaže do 24 hodín. Podobným spôsobom sa dajú vymazať všetky záznamy, ktoré Google za obdobie používania vášho Android zariadenia zozbieral. Stačí kliknúť na “Odstrániť celú históriu“.

História_polohy_Google

V prípade, že svoju polohu nechcete s Googlom vôbec zdieľať, musíte funkciu vypnúť v Nastaveniach Google vo svojom Androide. V aplikácií vyberiete Polohu a následne Nahlasovanie polohy Google. V ňom nájdete nastavenia pre jednotlivé účty s možnosťou vypnúť nielen nahlasovanie, ale aj ukladanie histórie. Pred tým, ako tak ale spravíte, mali by ste o týchto službách niečo vedieť.

  • Nahlasovanie polohy umožňuje službe Google v súvislosti s vaším účtom Google pravidelne ukladať a používať najnovšie údaje o polohe vášho zariadenia a tiež aktivitách, ako sú šoférovanie, chôdza a bicyklovanie. Interval, v ktorom Nahlasovanie polohy aktualizuje údaje o polohe, nie je pevne daný. Frekvenciu aktualizácií ovplyvňuje niekoľko faktorov, napríklad stav batérie zariadenia, či sa pohybujete a ako rýchlo sa pohybujete. Nahlasovanie polohy bude zisťovať polohu iba pomocou identifikátora mobilného vysielača alebo siete Wi–Fi (v závislosti od zariadenia).
  • História polohy umožňuje službe Google ukladať históriu údajov o polohe zo všetkých zariadení, na ktorých ste prihlásený/-á do svojho účtu Google a máte povolené Nahlasovanie polohy. Históriu polohy môžete kedykoľvek vypnúť, ale neodstránite tým údaje Histórie polohy. Zapnutá zostane naďalej aj funkcia Nahlasovanie polohy a služby určovania polohy podľa systému GPS alebo sietí Wi-Fi.

Google_maps_navod-6 Google_maps_navod-7 Google_maps_navod-8 Google_maps_navod-9

Google pri odstránení histórie upozorňuje tiež na to, že táto akcia sa nedá vrátiť späť a v určitých aplikáciách, ako je napríklad Asistent Google, môže spôsobiť problémy. Jej úplne vymazanie si tak vždy dobre rozmyslite.

Vymazanie histórie vyhľadávania

Ak z nejakého dôvodu chcete vyčistiť históriu vyhľadávania v aplikácii Google mapy, môžete postupovať podľa tohto jednoduchého návodu. Otvorte aplikáciu a z postranného menu vyberte Nastavenia -> História. Tu môžete následne kliknutím na krížik jedno po druhom odstrániť tie vyhľadávania, ktoré nechcete, aby sa zobrazovali. Ak chcete vymazať viacero položiek, odporúčame tak urobiť z webového rozhrania.

Google_maps_navod-1 Google_maps_navod-2 Google maps navod-3 Google maps navod-4

23.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+