MojAndroid

Spraviť screenshot na Android zariadení nie je také jednoduché ako by sa zdalo. Mnohí určite čakáte, že postup by mal byť podobný ako na iPhone, kde stačí stlačiť tlačidlá Power a Home naraz, a screenshot sa uloží medzi ostatné fotografie. S Androidom sa to bohužiaľ nedá. Je to škoda, a dúfam, že táto funkcia bude doplnená v niektorej budúcej verzii tohto operačného systému.

Screenshot sa dá urobiť aj pomocou aplikácií ako napr. ShootMe, ale toto vyžaduje mať rootovaný telefón – rootovanie je v podstate nahradenie originálneho OS druhým, v ktorom sú povolené “rootovské” práva. Týmto však v drtivej väčšine prídete o záruku na svoj telefón, takže neodporúčame sa do toho púšťať, pokiaľ naozaj neviete, do čoho idete. Bezpečnou cestou ku screenshotu je použitie programu, ktorý je oficiálnou súčasťou vývojárskych nástrojov (SDK) pre Android. O Android SDK sme už písali dávnejšie v článku Píšeme prvú Android aplikáciu.

Ak ešte Android SDK nemáte, stiahnite si ho do svojho počítača z oficiálnej stránky pre Android vývojárov. Ak máte operačný systém Windows, budete potrebovať jeden z prvých dvoch súborov. Ak stiahnete android-sdk_r08-windows.zip treba ho len rozbaliť do ľubovoľného priečinka, pre jednoduchosť ho nazvem SDK adresár. Toto označenie budem používať aj ďalej v tomto článku. EXE súbor v podstate spraví to isté, ale prostredníctvom inštalátora.

Teraz musíme povoliť debugovanie (odlaďovanie chýb) cez USB na telefóne. Choďte do Settings > Applications >Development a aktivujte možnosť USB debugging. Všimite si 2 malé ikonky, ktoré sa objavili v ľavom hornom rohu.

Počítač by mal začať hľadať ovládače pre nové pripojené zariadenie. Ak ich nemôže nájsť, zobrazí dialóg, v ktorom sa pýta, ci chcete hľadať ovládače na internete alebo na CD/DVD či určitom priečinku na pevnom disku. Vyberte možnosť hľadať na disku a zadajte svoj  SDK adresár, do ktorého ste rozbalili Android SDK. Tento obsahuje adresár usb_driver, v ktorom sa nachádzaju potrebné ovládače. Po chvíli hľadania a inštalovania ovládačov vám počítač oznámi, že nainštaloval zariadenie Android Composite ADB Interface.

Teraz je všetko pripravené, aby sme mohli spustiť Dalvik Debugger Monitor, ktorý dokáže okrem iného aj urobiť screenshot pripojeného Android zariadenia. Spustíte ho súborom tools/ddms.bat vo svojom SDK adresári. Program vyzerá asi takto a mal by v ľavej časti v zozname ukazovať váš Android:

Screenshot urobíte buď cez menu Device >Screen capture… alebo stlačením CTRL + S. Zobrazí sa okno s hotovým screenshotom:

Pomocou tlačidiel v hornej časti môžete screenshot aktualizovať (Refresh), otočiť o 90° (Rotate), uložiť ho ako PNG súbor (Save) alebo skopírovať do pamäte (Copy). Tlačidlo Done okno zavrie.

Tento spôsob je dosť krkolomný, ale bohužiaľ je to jediná oficiálna cesta. Nevýhodou tiež je, že SD karta nie je počas odlaďovacieho (debug) módu dostupná, takže na screenshoty väčších videí môžete rovno zabudnúť. Tiež sa mi nepodarilo urobiť dobrý screenshot, keď sa niečo na displeji hýbalo – bolo to celé rozsekané.

Dúfam, že vám tento návod aspoň trochu pomohol a budete už vedieť robiť screenshoty. Vaše prípadné otázky uvítam v sekcie Komentáre pod článkom.

9.12.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+