MojAndroid

Stalo sa vám niekedy, že ste si chceli nainštalovať novú aplikáciu, ale v telefóne ste už nemali dosť miesta? Mne sa to stáva pravidelne, lebo rád skúšam najnovšie aplikácie a hry. Každý Android smartfón inštaluje aplikácie do svojej vnútornej pamäte, ktorá často nie je veľmi veľká. Ja mám Google Nexus One so 196 MB miesta, čo sa zdá veľa, ale pri 30-40 aplikáciách ho veľa nezostáva. Nezabúdajme, že nezanedbateľnú časť tohto miesta zaberajú aplikácie “vstavané” do Androidu.

V Androide 2.2 pribudla funkcia “presunúť aplikáciu na SD kartu.” Poviete si že super, hodím všetky aplikácie na moju 4 GB pamäťovú kartu a mám pokoj! Má to jeden háčik – nie všetky aplikácie sa na kartu presunúť dajú. Vývojári aplikácie ju musia špeciálne prispôsobiť, aby bola spustiteľná z SD karty. Medzi aplikácie, ktoré sa presunúť dajú, patria napr. Angry Birds, Talking Tom Free a AppBrain Market. Ďalšie aplikácie nájdete v našom článku Android 2.2 Froyo: zoznam aplikácii inštalovaných na SD kartu (aktualizované).

Aplikácia sa nedá len pomocou telefónu nainštaovať na SD kartu, ale dá sa presunúť po nainštalovaní. Nižšie nájdete postup ako na to, krok za krokom. Poznámka: aplikácie sa dajú nainštalovať priamo na pamäťovú kartu pomocou balíka nástrojov pre vývojárov (Android SDK).

1. otvoríme menu Nastavenia (Settings)

2. klikneme na Aplikácie (Applications)

3. ďalej na Správa aplikácií (Manage applications)

4. v sekcie Stiahnuté (Downloaded) vyberieme aplikáciu, ktorú chceme presunúť na SD kartu

5. zobrazia sa údaje o veľkosti aplikácie rozdelené na aplikáciu samotnú, a dát, ktoré vytvorila

6. klikneme na tlačidlo Presunúť na SD kartu (Move to SD card)

7. počas presunu sa text zmení na Presúvam (Moving)

8. po skopírovaní sa tlačidlo zmení na Presunúť do telefónu (Move to Phone)

9. aplikácie zostane v zozname stiahnutých aplikácií, ale má omnoho menšiu veľkosť…

10. …a tiež sa ukáže v sekcii Na SD karte (On  Sd card)

To je všetko a v telefóne je o 13 MB miesta viac na nové aplikácie. Existuje aj zopár šikovných aplikácií,  ktoré presúvanie aplikácií veľmi uľahčia. Jednu z nich si predstavíme budúci týždeň, nezabudnite sledovať našu stránku.

23.10.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+