MojAndroid

Chceli by ste si nainštalovať všetky aplikácie na pamäťovú kartu? Android OS 2.2 alias Froyo umožňuje aplikácie nainštalovať/presunúť na pamäťovú kartu, ale len tie, ktorých autori to povolili. Našli sme článok, ktorý vysvetľuje ako presunúť na pamäťovú kartu všetky aplikácie, a to bez nutnosti rootovania telefónu. Prešli sme všetky komentáre, vychytali mušky a chybičky, a sami sme tento postup vyskúšali. Aby ste mohli aplikácie inštalovať priamo na SD kartu, musíte mať Android minimálne verziu 2.2, a v počítači nainštalované softvérové nástroje pre Android vývojárov. Inštaláciu softvérových nástrojov sme už opísali v článku Píšeme prvú Android aplikáciu. Podstatou je zmenenie predvoleného nastavenia kam má OS Android inštalovať aplikácie. Ako na to?

 • pripojíme telefón k počítači pomocou USB
 • skontrolujeme, či máme zapnuté odlaďovanie cez USB (Settings > Applications > Development > USB Debugging)

 • otvoríme príkazový riadok (Ponuka Štart >Spustiť > cmd + ENTER)

 • v príkazovom riadku sa najprv presunieme do adresára, v ktorom máme nainštovalované SDK, v mojom prípade d: a potom android-sdk-windows\tools

 • nakoniec vykonáme príkaz, ktorý zmení východziu lokalitu pre inštaláciu aplikácií: adb shell pm setInstallLocation 2

Pre vysvetlenie, prepínač setInstallLocation môže mať 3 rôzne hodnoty:

 • 0 – automatický režim – predvolený (o umiestnení rozhodne autor programu)
 • 1 – programy sa budú inštalovať do pamäte telefónu
 • 2 – programy sa budú inštalovať na SD kartu

Všetky nové aplikácie sa odteraz nainštalujú priamo na pamäťovú kartu a dajú sa dodatočne presúvať späť do telefónu v Správcovi aplikácií. Aplikácie, ktoré sa už v telefóne nachádzajú, sa dajú teraz presunúť na SD kartu, ale aplikácie ako App2Sd, ktoré zobrazujú zoznam aplikácií, ktoré sa dajú presunúť na SD kartu, ich nezobrazia. Tiež platí, že v režime Mass storage nebudú aplikácie nainštalované na karte v telefóne vidieť.

Urobil som malý test s aplikáciou Adobe AIR, ktorá je užitočná na pár vecí, ale často to nestojú za tých 16 MB, ktoré zaberá. Nasledujúce 3 obrázky znázorňujú:

 • Adobe AIR pred zmenou nastavení pomocou príkazu setInstallLocation
 • Adobe AIR po zmene nastavení, všimnite si, že tlačidlo Move to SD je teraz už aktívne
 • Abode AIR po presunutí na SD kartu

Na záver len upozorňujem, že niektoré aplikácie môžu prestať fungovať po takomto “násilnom” presunutí/inštalácií na pamäťovú kartu. Určite by som nepresúval žiadne zo systémových aplikácií. Tiež neodporúčame takýmto spôsobom presúvať aplikácie, ktore majú aj widgety (napr. PowerAMP), lebo widget zmizne z ponuky widgetov (a často sa neobjaví ani po opätovnom presunutí do telefónu), pomôže až opätovné odinštalovanie a nainštalovanie aplikácie (za tento postreh ďakujeme nášmu čitateľovi kimovi).

Za tip na článok ďakujeme nášmu čiatateľovi Vladovi B., ktorý nás upozornil na pôvodný článok na fóre symbianmania.sk.

29.12.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+