MojAndroid

Dáta sa stávajú jednou najcennejších komodít na svete. Ľudia na svoje disky ukladajú všetko, od fotografií, videí, až po dôverné informácie a samozrejme fotografie seba samých, ako nahí pózujú niekde pred zrkadlom. Samozrejme, narážam na udalosti, ktoré sú v posledných dňoch stredobodom pozornosti, ako napríklad únik fotografií nahých celebrít z iCloudu spoločnosti Apple a státisíce snímok používateľov aplikácie Snapchat. Zanedbať nemôžeme ani správy o sledovaní tajnými službami a NSA, ktoré sa na povrch dostali po tom, čo prehovoril ich bývalý zamestnanec Edward Snowden. V neposlednom rade si dáta treba chrániť aj preto, že občas dôjde k úniku hesiel, pomocou ktorých sa hackeri môžu dostať k vašim súkromným údajom. Aj preto je dobre všetky dáta ukladané do cloudu poriadne zabezpečiť. Ako na to si povieme v tomto návode.

Bezpečne v cloude

Na zebezpečenie dát ukladaných do cloudu použijeme výbornú aplikáciu Boxcryptor, ktorá je dostupná na všetkých hlavných platformách s podporou väčšiny dôležitých cloudových úložísk. Nechýba teda možnosť synchronizovať šifrované súbory so službami DropBox, Box, OneDrive, Google Drive, SugarSync a ďalšími. Vo free verzii si však môžete pridať len jedného providera a obmedzení budete aj počtom pripojených zariadení. Ak však chcete jednoduché riešenie, ktoré vám uľahčí správu dát v cloude a ešte ich k tomu aj zabezpečí, tak potom je Boxcryptor výbornou voľbou.

boxcryptor

Výhodou Boxcryptoru je, že je jednoduchý aj pre menej skúsených používateľov. Stačí ak si ho nainštalujete, zaregistrujete sa (heslo sa neukladá na servery spoločnosti a tak jeho prípadné obnovenie nie je možné. Na toto si dávajte pozor!) a na počítači alebo svojom tablete a smartfóne sa prihlásite. Priamo v aplikácií môžete vytvárať šifrované adresáre, do ktorých keď nahráte fotografie alebo iné súbory, tak sa automaticky zašifrujú. Tieto sú od ostatných adresárov odlíšené zelenou farbou. Boxcryptor funguje tak, že na lokálnom disku alebo pamäti vytvorí virtuálny priestor, ktorý mu umožní vaše súbory zašifrovať lokálne a to ešte predtým, ako ich odošle do cloudu. Na šifrovanie sa používa robustný RSA algoritmus AES-256, ktorý je v súčasnosti jedným z najbezpečnejších šifrovacích algoritmov na svete.

Verzia: 2.72.627
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.72.627
Aktuálna cena: Zdarma

Podobne fungujú aj ďalšie cloudové úložiská. Zadarmo môžete získať účet napríklad na SpiderOak, čo je cloudové úložisko, ktorého hlavným cieľom je uložiť vaše súbory bezpečne s tým, že ani samotný poskytovateľ služby nebude mať možnosť k nim pristupovať. Využíva k tomu tzv. Zero Knowledge Privacy, alebo prístup s nulovou znalosťou. Ten funguje tak, že všetky vaše dáta sú ešte pred uložením na servery Spider Oak zašifrované a kľúč k dešifrovaniu je uložený na vašom zariadení. Podobne bezpečné sú aj služby WUALATresorit. Za tieto si však už v prípade záujmu priplatíte v rozmedzí od 4 do 7 dolárov mesačne.

Jednou z možností je aj použitie tzv. správcov hesiel, ktoré sú vhodné na ukladanie prístupových údajov k webovým stránkam alebo k bankám. Výborné hodnotenými a zároveň aj bezpečnými službami sú napríklad 1password, LastPass, či Dashlane. Za tieto služby si však už priplatíte. Alternatívnou appkou s cenou zadarmo je potom Keepass.

Verzia: 3.6.1
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.6.1
Aktuálna cena: Zdarma

Šifrovať môžete aj sami

Samozrejme, pri šifrovaní sa nemusíte spoliehať len na aplikáciu Boxcryptor, tá túto činnosť v prípade záujmu nahrávania do cloudu ale výrazne uľahčuje. Môžete však použiť ľubovoľnú aplikáciu, ktorá vaše dáta zašifruje. Pre Windows je k dispozícii množstvo programov, ktoré  túto prácu urobia za vás. Veľa z nich je k dispozícii úplne zadarmo. Spomenúť môžeme napríklad AES Crypt, ktorý okrem toho, že je multiplatformový, tak zašifruje dáta silným 256-bitovým AES algoritmom, ktorý bez znalosti hesla nie je možné prečítať. Po zašifrovaní stačí už len dáta nahrať na vami obľúbené cloudové úložisko a začať si užívať pocit bezpečia.

Nezabudnite na bezpečne heslo

Samozrejme, aj tá najsilnejšia šifra je len tak silná, ako vaše heslo. Aj preto sa pri jeho výbere riaďte niekoľkými základnými pravidlami, ktoré sme zhrnuli aj v návode Ako vytvoriť silné a jedinečné heslo vhodné pre online služby.

hesla-generacia

20.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+