MojAndroid

Internet nám priniesol skutočne veľa dobrého, no určite musíme uznať, že má aj svoje tienisté stránky. Nájde sa tu zástup skvelých ľudí, ktorí chcú komunikovať a zdieľať rôzne informácie od zábavných obrázkov cez videá až po praktické rady či dokonca rôzne fotografie. No rovnako tak sa tu pohybujú aj kriminálne živly, ktoré sú pripravené zneužiť každú badateľnú slabinu.

Digitálna doba prináša riziká

Výrazným problémom sa stali sociálne siete, na ktorých používatelia často strácajú zábrany a ostražitosť. Zdieľajú tu citlivé informácie bez toho, aby si aspoň trochu uvedomovali možné dôsledky svojho konania. Môžu to byť aj celkom nevinné fotky, z ktorých sa postupom času dá vyskladať celkom rozsiahla mozaika prezrádzajúca omnoho viac, než by sa mohlo zdať.

Vec sa má tak, že čím viac informácií o sebe zdieľate, tým viac útočníkom otvárate dvere do svojho života. Priblížiť si to môžeme veľmi jednoducho.

Predstavte si, že na Facebooku občas zverejníte fotografiu zo svojho života, bez väčšieho kontextu. Je to celkom nevinné a vydolovať z toho nejaké citlivé informácie bude komplikované. No čo ak by ste takýchto fotiek zverejnili stovky a ku každej z nich by sa dala priradiť čiastková informácia? Tu obedujem, tu bývam, sem chodím tankovať, toto je moja banka, a tak ďalej… To už začína znieť ako recept na perfektnú bezpečnostnú katastrofu. Všetky informácie majú svoju cenu.

Ešte pred pár rokmi by to bol extrémny príklad, poriadne pritiahnutý za vlasy. Dnes, v dobe sociálnych sietí a online chválenkárstva, stačí pohľad na niektoré profily… Ľudia v online priestore so svojimi osobnými údajmi proste narábajú veľmi neopatrne. Niekedy sa útočníci nemusia ani snažiť, prácu im uľahčuje naša ľahostajnosť. 

Všetko o internetovej bezpečnosti jasne a zrozumiteľne nájdete na webe bezpecnenanete.sk.

Nechýbajú cielené útoky

Inokedy kybernetickí zločinci cielene používajú niektoré zo štandardných praktík, cez ktoré obvykle kradnú osobné údaje. Základom ochrany je opäť sedliacky rozum. Nezverejňovať a nezdieľať všetky informácie, premýšľať s kým vlastne komunikujeme a poznať aspoň základné informácie o celkovej ochrane svojho zariadenia a používateľských účtov. 

Veľkou pomocou pri zabezpečení je dvojfaktorová ochrana. Opäť ide o často podceňovanú vec, ktorá je tu s nami už dlhú dobu. Okrem toho by ste mali poznať základné znaky, ktoré vám naznačia, že ste sa mohli stať prípadnou obeťou krádeže identity. 

Osobné údaje majú cenu

Osobné údaje majú pre útočníkov cenu, preto ich aj radi zbierajú. Určite by ste im to nemali uľahčovať a strážiť si ich za každú cenu. Krádež digitálnej identity môže spôsobiť obrovské problémy v skutočnom živote. To je základ, ktorý si treba uvedomiť. Okrem vášho správania, ktoré dokážete ovplyvniť, si treba dávať pozor na malvér, úniky dát z online služieb a techniky sociálneho inžinierstva. 

Na prvý pohľad je toho skutočne dosť, no základy toho, ako sa chrániť pred krádežou identity v online prostredí, sú celkom priamočiare. S citlivými údajmi proste treba zaobchádzať obozretne. Svoj občiansky preukaz by ste predsa niekomu len tak nedali, tak prečo by ste ho mali fotiť a posielať neznámemu profilu, ktorý ponúka prácu? Vždy sa zamyslite nad tým, čo sa vlastne deje a aké to môže mať dôsledky.

Náš tip
Riziko skryté na webe: Odhaľte nebezpečné stránky skôr než bude neskoro
23.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+