MojAndroid

Aplikácia WhatsApp je momentálne najrozšírenejším nástrojom pre priamu komunikáciu medzi smartfónmi s až 1,5 miliardou aktívnych používateľov mesačne. Vo všeobecnosti ale nie je považovaná za tak bezpečnú ako alternatívne aplikácie typu Signal a Telegram. Tomuto názoru nepomohla ani nedávna aféra okolo ukradnutia dát miliardára Jeffa Bezosa z jeho smartfónu pomocou WhatsAppu. Portál TheVerge v reakcii na kauzu vyzýva používateľov WhatsAppu k nastaveniu dvojstupňového overovania.

Nenechajte sa vyblokovať zo svojho WhatsApp účtu

Dvojstupňové overovanie by malo zvýšiť istotu, že sa útočník neprihlási do vášho WhatsApp účtu zo svojho smartfónu. Pri prihlasovaní je vyžadovaný 6-miestny kód poslaný SMS. Pri neustálom spamovaní tohto kódu by vám mohol útočník teoretický zablokovať WhatsApp účet až na 12 hodín. Následne si môže útočník zadať vlastný PIN kód, ak ho nemáte nastavený. Späť do účtu sa potom dostali až po 7 dňoch. Portál preto  vyzýva na dodržiavanie dvoch pravidiel:

  1. Nikdy nezdieľajte 6-miestny overovací kód poslaný SMS správou a to ani s rodinou.
  2. Pokiaľ by bol prelomený, tak prístupu zabráni nastavený vlastný PIN kód, ktorý rovnako nikomu neprezrádzajte.
Náš tip
WhatsApp dostáva v beta verzii tmavý režim, nastavte si ho aj vy

Ako nastaviť dvojfázové overovanie?

  1. Otvorte aplikáciu WhatsApp a kliknite na tri bodky v pravom hornom rohu.
  2. Kliknite na položku Nastavenia – > Účet -> Dvojfázové overenie
  3. Stlačte tlačidlo Zapnúť a vyplnte 6-miestny kód, ktorý ste dostali pri prihlasovaní do WhatsApp účtu v overovacej SMS . Následne vyplňte svoj vlastný PIN kód.
  4. Následujúci krok je nepovinný, ale pre väčšiu bezpečnosť odporúčaný. Vyplňte svoju emailovú adresu, kde vám WhatsApp pošle vami nastavený PIN kód, pokiaľ by ste ho zabudli. To je ale málo pravdepodobné, pretože WhatsApp sa vás bude raz za čas pýtať na PIN kód, aby ste ho nezabudli.

Aféra ukradnutých dát zo smartfónu Jeffa Bezosa s pomocou aplikácie WhatsApp

WhatsApp má za sebou zlý týždeň, pretože v médiach rezonovala kauza, ktorá neurobila dobrú reklamu jeho bezpečnosti. Analýza bezpečnostných expertov ukázala, že v roku 2018 boli odcudzené dáta zo smartfónu šéfa Amazonu Jeffa Bezosa škodlivým kódom poslaným z WhatsApp účtu saudskoarabského princa. Dáta následne využil bulvár k zverejneniu Bezosovej nevery. To viedlo k rozvodu, ktorý ho stál polovicu majetku. Celá táto akcia bola koordinovaná Saudskou Arábiou ako odplata za zverejnenie správy CIA, ktorá pripisovala podiel korunného princa na vražde novinára Džamála Chášukdžího v roku 2018.  Správu vtedy zverejnil denník Washington Post, ktorý je vlastnený Jeffom Bezosom.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
25.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+