Mobilný priemysel vstupuje do novej éry. Technológia kremíkovo-uhlíkových batérií, ktorá sa po prvýkrát začala objavovať v mobilných zariadeniach pred takmer dvoma rokmi s predstavením Honor Magic5 Pro, teraz dospela a stáva sa novým štandardom v smartfónoch. Táto prelomová technológia už teraz umožňuje výrobu zariadení s batériami s kapacitou aj viac než 6 000 mAh, pričom rozmery smartfónov ostávajú prekvapivo rovnaké ako v predošlých rokoch s omnoho menšími kapacitami batérií.
Od minulosti k budúcnosti
Pred 4-6 rokmi, v období, keď dominovali vlajkové lode ako iPhone X, Samsung Galaxy S9 či Huawei P20 Pro, boli batérie s kapacitou medzi 3 000 až 4 000 mAh štandardom. Hoci tieto smartfóny mali podobné rozmery ako dnešné modely, ich kapacita batérií často nestačila na celodenné intenzívne používanie, a preto si používatelia zvykali na denno-denné nabíjanie. Technológie ako rýchle nabíjanie boli vtedy už bežné, no ich výkon nebol ani zďaleka taký efektívny ako dnes.
Najnovšie modely smartfónov, ako napríklad OnePlus 13, ponúkajú dôkaz o pokroku. Porovnanie s modelom OnePlus 10: rozmery OnePlus 10 sú 163,2 x 73,6 x 8,7 mm a jeho batéria má kapacitu 5 000 mAh. Na druhej strane, OnePlus 13 má rozmery 163 x 76,5 x 8,5 mm a batériu s kapacitou 6 000 mAh. Táto zmena ukazuje, že napriek takmer identickým rozmerom dokázali výrobcovia zvýšiť kapacitu batérie o celých 20 % vďaka technológii silikónovo-uhlíkových batérií.
Modely s novým typom batérie pribúdajú
Vivo X200 Pro, Xiaomi 15 (zatiaľ verzia určená pre čínsky trh) alebo Realme GT7 Pro, využívajúce kremíkovo-uhlíkové batérie a prekonávajú týchto predchodcov nielen v kapacite, ale aj v efektivite a životnosti. Dobrým príkladom je aj prémiová vlajková loď Red Magic 10 Pro s vcelku bežnými rozmermi 163.4 x 76.1 x 8.9 mm, do ktorej výrobca dokázal dostať až 7 050 mAh batériu.
Novým rekordérom je nedávno predstavený Honor Magic7 Lite, ktorý má s rozmermi len 162.8 x 75.5 x 8 mm batériu s kapacitou až 6 600 mAh. Niekedy pred troma rokmi sa taká kapacita vošla len do odolných mobilov neznámych výrobcov s hrúbkou niekoľko centimetrov.
A to je len začiatok; kremíkovo-uhlíkové batérie sa stávajú štandardom a v priebehu roka sa s mobilmi využívajúcimi túto technológiu budeme stretávať čoraz častejšie.
Čo prinášajú kremíkovo-uhlíkové batérie?
Kľúčom k revolúcií je kombinácia kremíka a uhlíka v anóde batérie. Kremík umožňuje zvýšiť energetickú hustotu, pretože má schopnosť viazať oveľa viac lítiových iónov než tradičný grafit, čím zvyšuje celkovú kapacitu batérie. Uhlík zároveň zabezpečuje stabilitu a znižuje problémy s rozťažnosťou kremíka počas nabíjania a vybíjania, čo výrazne predlžuje životnosť batérie. Táto kombinácia nahrádza tradičné grafitové anódy, čo prináša niekoľko výhod:
- Vyššia energetická hustota: Batérie dokážu uložiť viac energie pri rovnakej alebo menšej veľkosti.
- Rýchlejšie nabíjanie: Silikónovo-uhlíkové anódy majú lepší prenos elektrónov, čo umožňuje rýchlejšie nabíjacie časy.
- Dlhšia životnosť: Nové batérie sú menej náchylné na degradáciu po stovkách nabíjacích cyklov.
Tieto výhody nie sú len na papieri. Prvé recenzie ukazujú, že novinky vďaka tejto technológii zvládnu na jedno nabitie citeľne dlhšie, než predchodcovia.
Evolúcia spotreby energie
Pritom treba brať do úvahy nie iba hrubú kapacitu batérie, ale aj koľko toho musí „nakŕmiť“. V nových smartfónoch to sú AMOLED displeje so 120 Hz obnovovacou frekvenciou a jasom aj 4x vyšším, než pred dvoma či troma rokmi. Rovnako aj výkon mobilných procesorov stúpol x-násobne. Tie sa však použitím nových výrobných technológií naopak stávajú menej energeticky náročné.
Dôsledky pre budúcnosť
Príchod kremíkovo-uhlíkových batérií nie je len o väčších kapacitách, ale aj o zmene filozofie, ako smartfóny používame. Dlhšia výdrž a rýchlejšie nabíjanie nám umožňujú zameriavať sa viac na ich funkcie a menej na manažment energie. Táto technológia si zároveň nachádza cestu aj medzi elektromobily, kde môže dramaticky zvýšiť dojazd a skrátiť čas potrebný na nabíjanie. Automobilky ako Tesla, BMW a Toyota už pracujú na implementácii kremíkovo-uhlíkových batérií do svojich budúcich modelov, čím otvárajú nové možnosti v oblasti efektivity a udržateľnosti.
Sú aj menej kontroverzné
Okrem toho, kremíkovo-uhlíkové batérie nevyužívajú toľko vzácnych kovov a kobaltu ako tradičné lítiovo-iónové batérie, čím zmierňujú kontroverzie spojené s ťažbou týchto materiálov a znižujú ekologickú záťaž.
Táto evolúcia môže otvoriť cestu pre náročnejšie aplikácie, ako sú pokročilé nástroje na rozšírenú realitu (AR) či vysokokvalitné cloudové herné služby, ktoré doteraz limitovala spotreba energie a krátka výdrž batérií. Smartfóny budúcnosti sa tak stávajú ešte väčšou súčasťou našich životov bez kompromisov v oblasti ich používania.
Mohlo by vás zaujímať:
- Ako si zapnúť špeciálny efekt nabíjania telefónu pre Samsung? | NÁVOD
- Potvrdené: Samsung prezradil dátum uvedenia novej série Galaxy S25
- Odpočúva vás smartfón? Jednoduchý test odhalí pravdu!
Aký je váš názor na príchod kremíkovo-uhlíkových batérií? Myslíte si, že naozaj zmenia pravidlá hry v mobilnom priemysle, alebo majú ešte čas, kým presvedčia väčšinu zákazníkov?
Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.