Jeden rok je vo svete technológií pomerne dlhým obdobím. Výrobcovia tento čas využili na produkciu ďalších, zaujímavých kúskov, z ktorých sme vždy nadšení. Priestor dostávajú aj vývojári aplikácií a taktiež aj my, aby sme prehodnotili, čo v skutočnosti chceme mať v smartfóne nainštalované. Toto sú naše obľúbené aplikácie roka 2020.
Naše obľúbené aplikácie roka 2020:
Miroslav Schwamberg (zástupca šéfredaktora):
Ako to už každý rok býva, aplikácie si na svojom telefóne zvyknem obmieňať. Tie najlepšie však ostanú nainštalované prakticky vždy. Kvôli práci veľmi často používam aplikáciu Slack, pomocou ktorej komunikujem s kolegami. Stálicami sú pre mňa appky FlashScore, IDS BK, Cestovné poriadky CP, SHMUapp či WeatherPro. Tento rok do zoznamu pridávam napríklad BiathlonLive a Ventusky.
Tomáš Kanálik (redaktor):
Pomerne často nakupujem z čínskych e-shopov, preto v mojom telefóne nesmú chýbať aplikácie tých najznámejších predajcov, ako Aliexpress, Banggood, Geekbuying, Gearbest, alebo aj Alza.sk, spolu s appkou Bazošu.
Na komunikáciu používam Facebook Messenger a Instagram ako každý iný, no pridávam aj Slack a Discord, spolu s aplikáciou Snapchat. Na ukladanie a zobrazovanie médií používam Fotky Google, cloudové úložisko MEGA a taktiež aj prehrávač VLC.
Hudbu streamujem zo sľubne vyzerajúcej služby YouTube Music. Na aktivity v exteriéri mi poslúžia appky Mapy.cz, PeekLens a Zepp. Keďže som fanúšikom fotografie hviezd a nočnej oblohy všeobecne, pochvaľujem si aplikácie Light Pollution Map, My Moon Phase a Star Tracker.
Vytvorené fotografie upravujem cez Adobe Lightroom. Na ovládanie robotického vysávača využívam Xiaomi Home. Hry na smartfóne príliš nehrám, no mám nainštalované tituly, ako Shadow Fight 3, Ninja Arashi, League of Legends: Wild Rift či Teamfight Tactics: League of Legends Strategy Game. Na záver ešte spomeniem napríklad EduPage, Oxygen Updater, Shazam, Pixel Battery Saver, CamScanner, Google Pay, Tatra Banka či Moja 4ka.
Miroslav Mudroň (redaktor):
Veľa aplikácií nepoužívam. Obmedzil som to na nutný základ, ktorý mi uľahčuje každodenný život. Takže sú to pomerne nudné veci ako ČSOB Smart Banking, teda mobilná aplikácia mojej banky, alebo Moje O2, čo je zase aplikácia môjho operátora.
Okrem toho medzi také používanejšie veci u mňa patrí navigácia Sygic, ktorú som si pred rokmi obľúbil preto, že fungovala dobre a fungovala aj offline. Ďalej používam webový prehliadač Chrome, potom Spotify, Instagram, Messenger a už viac-menej len pracovne orientované veci ako Todoist, Asana a Slack.
Relatívne nedávno som začal používať aplikáciu Stocard. Už ma nebavilo nosiť rôzne vernostné kartičky, tak som si to všetko digitalizoval. Povedal som si, že smartfón aj tak stále nosím so sebou, tak prečo to nevyužiť. To by bol aj môj nudný tip na aplikáciu tohto roka.
Milan Menšík (redaktor):
Okrem štandardných aplikácií Samsungu v modeloch Galaxy Note (S Note, Samsung video editor), Google aplikácií (Mapy, Gmail) a Microsoft aplikácií (Outlook, MS Office) sú to komunikačné a sociálne aplikácie (Viber, Instagram, Slack), internetový prehliadač Habit Browser, hudobná služba Deezer, správca súborov Solid Explorer, cestovné poriadky Ubian, spravodajstvo Minúta po minúte, predpoveď počasia (Meteoservis. Počasie a Radar), banková aplikácia VUB Banking a editačné nástroje (Adobe Photoshop, Adobe Rush, AutoDesk Sketchbook).
Denis Džula (redaktor):
Vo svojom telefóne mám nainštalované aplikácie Biznis Info, c:geo, ANTIK SmartWay, Finax, Freelo, Notify for Miband, Meranie od Google (AR aplikácia), Moja 4ka, Periodically, Morecast, Speedtest, Ubian, V obraze, VšZP, Walp a 365.bank. Okrem toho však nesmú chýbať ani iné známe aplikácie, ktoré už spomenuli moji kolegovia.
Zdenka Smalecová (redaktorka):
Aplikácií mám nainštalovaných dosť, ale snažím sa mobil používať čo najmenej takže väčšinu z nich používam len raz za čas. Dve najviac používané aplikácie sú u mňa FB Messenger a Google Chrome, za nimi nasledujú Gmail a bankové aplikácie.
Tie ostatné využívam len príležitostne – keď niekam cestujem tak Ubian a Google Mapy, vo voľnom čase YouTube, Spotify, Pinterest, Readera a Just Dance Now, na sledovanie zdravia a fyzickej aktivity Google Fit a Clue.
Jakub Marcin (redaktor):
Na prvom mieste medzi mnou najvyužívanejšími aplikáciami je jednoznačne Spotify, ktoré používam už viac ako tri roky. Odhľadnúc od klasických aplikácií ako Google Chrome, WhatsApp, Messenger, Office, Instagram a bankových aplikácií ako George a Google Pay používam navigáciu Waze, aplikáciu Hello Haylou a raz za čas si pozriem inzeráty na AutoScout24 a mobile.de. Na pozeranie videí tu mám samozrejme YouTube a zabudnúť by som nemal ani aplikáciu Booking.com.
Michal (šéfredaktor)
Moje obľúbené aplikácie sa počas rokov moc nemenia, pravidelne používam mobil na prácu a kontakt s ľudmi. Medzi pracovné aplikácie patria Kalendár, Gmail, Slack, Creator Studio, Business Suite, LinkedIn, Mailchimp a Asana. Skúšali sme pár mesiacov aj službu Workplace a Work Chat, ale to sa nakoniec neujalo. Korona priniesla množstvo online konferencií a tak medzi mojimi aplikáciami nesmú chýbať ani Zoom, Teams a Google Meet. Zo sociálnych sietí nevynechám Facebook a Instagram. Na komunikáciu používam najviac WhatsApp ši Messenger, tento rok som si aktivoval konto aj cez Signal.
Rád objavujem aj nové aplikácie pre smart home. Tento rok pribudliu opäť nové smart zariadenia ako napríklad Smart Electric Toothbrush T500 či Mi Robot Vacuum-Mop od Xiaomi. Pre smart zásuvky používam Zeon Smart Domov, Shelly a Philips Hue BT. Vianočný stromček má smart svetielka, ktoré ovládam cez aplikáciu Lights app, kde môžem zmeniť intenzitu svietenia, rôžne režimi blikania či nastaviť, kedy sa stromček automaticky v noci vypne a ráno znova zapne. Pred domom pribudli nové kamery od spoločnosti Reolink.
Pre nabíjanie elektromobilov používam aplikácie ZSE Drive a Greenway. Tento rok som podľahol podcastom cez aplikáciu Spotify – medzi obľúbené patrí Dobré ráno, Podnicast, Klik a Na plný prúd. Môj rok v aplikácii Biblia ukazuje práve štatistiky za 2020 celkovo 90 dní, kde som prečítal 12 plánov. Veľmi sa mi zapáčila nová slovenská aplikácia Readmio a čítam deťom rozprávky. Pre uchovávanie všetkých fotografií a videí pužívam aplikáciu Google Fotky, kde si platím profi účet pre zálohu pôvodnej kvality multimédií. Tento rok som začal objavovať v Karpatoch nové cyklotrasy cez aplikáciu Mapy.cz.