MojAndroid

NASA vyvíja nový modem, ktorý by mohol zmeniť spôsob komunikácie nielen medzi raketoplánmi a pozemnými stanicami. Založený je na prenose svetla, laseru, pričom po prvýkrát by mal byť v praxi otestovaný v roku 2020 na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Projekt nazývaný Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) by v budúcnosti mal nahradiť dnes používané rádiové spojenie a priniesť tak 10-100 násobné zrýchlenie prenosu dát.

NASA

NASA s podobnou technológiou experimentovala už v roku 2013, kedy sa agentúre podarilo dosiahnuť rekordne veľké rýchlosti downloadu a uploadu medzi lunárnou orbitou a Zemou, a to na úrovni 622 Mbps resp. 20 Mbps. Celý systém funguje vďaka novému fotónovému modemu ILLUMA, ktorý nie je väšší ako váš mobilný telefón. To mu dáva oproti bežným optickým prijímačom úplne nový potenciál použitia.

Integrovaná fotonika je podobná ako integrovaný obvod s tým rozdielom, že namiesto elektrónov používa svetlo pre vykonávanie celého radu optických funkcií,” hovorí Don Cornwell, riaditeľ divízií pre pokročilú komunikáciu a navigáciu v NASA.

Fotónové obvody nie sú vo svete technológií žiadnou novinkou. Ukázalo sa ale, že doladenie technológie tak, aby bol prenos rýchly a spoľahlivý nie je také jednoduché. Ak sa ale NASA podarí tieto obvody využiť tak ako dúfa, tak okrem veľkých prenosových rýchlosti by to prinieslo aj niekoľko ďalších výhod. Okrem malých rozmerov zariadení a lepšieho výkonu pri prenosoch, môžu byť totižto fotónové obvody masovo vytlačené litograficky, čo znamená, že ich výroba by mala byť tiež veľmi lacná.

krainak_web_1024

Z novej technológie ale nebude čerpať len NASA. Použitá by mohla byť aj v ostatných segmentoch od lekárskej techniky až po dátové centrá internetových spoločností, ako sú napríklad Google alebo Facebook.  “Je jasné, že naša stratégia využiť integrovaných fotonických obvodov povedie k revolúcii v komunikácii na Zemi aj vo vesmíre. Čo chceme dosiahnuť je poskytnúť rýchlejší spôsob výmeny dát vedeckej komunite … Google, Facebook, sa začínajú zaujímať o túto technológiu.”

Zdroj: sciencealert

 

5.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+