MojAndroid

Zdá sa vám, že väčšina ľudí počas roka alebo pred Vianocami nakupuje v slovenských e-shopoch? Opak je pravdou, čo dokazuje analýza najväčšej slovenskej internetovej banky mBank, ktorá skúmala viac ako 750 000 platieb kartou uskutočnených za posledný rok na internete. Tretinu platieb kartou na internete tvoria platobné portály ako PayPal, či GoPay. Nasledujú stránky spojené so zábavou a tipovaním, kam mierilo 26 % všetkých platieb. V tejto oblasti je lídrom slovenský Tipos, nasledovaný B365, Tipsportom a Fortunou. Z celkového objemu internetových transakcií smerovala do elektronických obchodov takmer štvrtina (24 %) platieb.

Prekvapením bolo najmä zistenie, že čínsky Aliexpress je z pohľadu internetových platieb najpoužívanejším e-shopom u slovenských zákazníkov. Pre porovnanie – Aliexpress dosiahol 3,5-násobne vyšší obrat priamych platieb ako jeden z najväčších e-shopov na Slovensku, Alza.sk. Vysoko je aj americký Amazon – Slováci sa tak očividne neboja nakupovať v zahraničí a neprekáža im ani spravidla dlhšia doba dodania tovaru. Ostatné domáce e-shopy s výnimkou Mall.sk sa do TOP15 rebríčka nedostali.

mbank

Zaujímavé je tiež zistenie, že klienti mBank za rok minú podobnú sumu na zľavových portáloch ako za cestovanie. Zľavové portály sú pri tom obľúbeným zdrojom vianočných darčekov. Obraty na Zlavadna.sk a Zlavomat.sk v decembri stúpajú až na dvojnásobok ročného priemeru. Platby za cestovanie tvorili 10 % celkového objemu, pričom v tejto kategórii Student Agency či Ryanair preskočili Železničnú spoločnosť Slovensko.

Čísla mBank zároveň vyvracajú obchodnícky pojem „slabý január“, keďže práve ten je najsilnejším mesiacom v roku. Ľudia počas neho minú dokonca o 15 % viac prostriedkov ako v decembri, čo zrejme súvisí s novoročnými výpredajmi. Najslabšími mesiacmi sú júl a september, kedy nastáva 12 % pokles internetových platieb kartou voči celoročnému priemeru.

TOP15 spoločností podľa objemu platieb kartou na internete (mBank)

  1. PAYPAL
  2. TIPOS.SK
  3. ALIEXPRESS
  4. B365
  5. TIPSPORT
  6. STUDENT AGENCY
  7. RYANAIR
  8. FORTUNA
  9. ALZA.SK
  10. MALL.SK
  11. AMAZON
  12. ZLAVADNA.SK
  13. GOPAY
  14. O2
  15. ZLAVOMAT.SK

Zdroj: TS

23.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

8 odpovedí na “Internetové nákupy Slovákov: Čínsky Aliexpress predbehol domáce e-shopy, tvrdí mBank”

  1. Báť sa? Nakupovanie zo zahraničia je podľa mňa bezpečnejšie ako nakupovanie na Slovensku. A okrem toho, prístup zahraničných predajcov sa s tými slovenskými nedá ani porovnávať. Komunikácia na úrovni, vždy sa snažia vyjsť v ústrety a odpovedať čím skôr. Mám za sebou vyše 500 nákupov realizovaných prostredníctvom eBayu a pár desiatok nákupov realizovaných prostredníctvom rôznych čínskych stránok a problémy by som vedel zrátať na prstoch jednej ruky.

    • absolutny suhlas hlavne co sa tyka reklamacie casto krat ju nieje problem vybavit aj bez toho aby sa tovar posielal naspet napr u aliexpressu ak nevratite tovar mate narok na vratenie 70 % ceny pokial sa z predajcom nedohodnete inak vecsinou na 100%- tach

  2. Mila redakcia. ZLE, ZLE!!! Zase zavadzate nadpisom a prvou vetou clanku:
    “Internetové nákupy Slovákov: Čínsky Aliexpress predbehol domáce e-shopy”
    a
    “Zdá sa vám, že väčšina ľudí počas roka alebo pred Vianocami nakupuje v slovenských e-shopoch? Opak je pravdou … ”

    Zistenia danej banky hovoria o platbach cez internet. Ake je prercentualne zastupenie na tuzemskych eshopoch nakopov s priamou platbou a dobierkou resp. prevzatim v predajni?

    Jednoducho pri kupe v zahranici musis platit dopredu, takze kazdy nakup v zahranici je tu zapocitany (ci uz priamo obchodu alebo cez PayPal, …). V SK shopoch je podla mna minoritne zastupenie priamej platny.

    • Ďakujeme za príspevok, avšak dôležité je uvedomiť si, že aj v nadpise, ako aj v článku, sa porovnávajú E-SHOPY, teda internetové obchody a nákupy v nich PLATOBNOU KARTOU. Samozrejme, že banka nemôže porovnať platby na dobierku alebo osobné prevzatie, k takým dátam nemá prístup.

      • No i ked mi to pride vtipne ze tu takto reaguju :-). Kazdopadne je to skreslene toto sa da brat iba ako cisla mbank – nie intenetove nakupy slovakov nebudem jediny co robi tranzakcie cez mbank na paypal a ostatok cez inu banku. 80% ludi stale chodi do kamenej pobocky a platit seky na poste vzorka mladsej generacie je zcestna. Kazdopadne nakupujem na ebay ale stale pouzivam dobierku ked platim na slovensku a platim kartou inej banky pripadne hotovostou, tych kombinacii je milion takze nakupovanie slovakov by bolo treba data zo vsetkych bank a obchodov. Kolko ludi tolko chuti. Kazdopadne dakujem za data celkom zaujimave

    • aby si sa z toho nepos… médiá ťa zavádzajú každý deň, tie bullshity na teba chŕlia z televízie, novín, rádia, internetu a ty sa tu rozčuľuješ nad tým že je niečo napísané inak ako by si to napísal ty. Celkovo mám plné zuby tých mudrlantov čo tu všetko len hejtujú, keď sa ti nepáči, tak to nečítaj, myslím že si redaktori zaslúžia uznanie za to, aké články vymýšľajú a snažia sa nájsť stále niečo nové, lebo častokrát nieje ani o čom písať, ale aspoň sú aktívni a články sú poväčšine dobré…

  3. Z mojho okolia tam nakupuje ozaj dost ludi, ale som si myslel, ze som len specialna vzorka :) ja tam kupujem skor drobnosti, ale kolega vyslovene nejake nahradne diely na motorku :) na druhej strane, mozno ma ta banka vyssi podiel ludi co nakupuju online

Pridaj komentár

+