MojAndroid

Ak často nakupujete tovar zo zahraničných e-shopov, možno ste sa už niekedy stretli s tým, že ste museli za tovar platiť clo. Až doteraz existovalo množstvo výnimiek produktov a tovarov, ktoré boli od cla čiastočne alebo úplne oslobodené, resp. dovoz ktorých bol viac-menej bezproblémový. Od 1. mája sa ale situácia zmení a platnosť nadobudne Colný kódex únie. Ten sa bude týkať najmä nakupovania tovaru z Číny, USA či Turecka a pre fyzické osoby na Slovensku to bude znamenať vo väčšine prípadov buď väčšie náklady, alebo viac problémov pri kupovaní takéhoto tovaru.

Náš tip
Reklamácia pokazených telefónov a časté finty našich predajcov (1.časť) | TÉMA

Upokojujúcou správou je aspoň fakt, že novinky sa budú týkať iba balíkov s hodnotou nad 150 EUR. Aj tu ale bude platiť novinka, ktorou je fakt, že poštovné sa bude rátať priamo do ceny, z ktorej sa bude počítať clo. Ak ste doteraz kupovali alebo ste sa od mája chystali kúpiť si zo zahraničia cennejší tovar, nové opatrenia sa zrejme budú týkať aj vás. Pri tovare s hodnotou nad 150 EUR totiž budete musieť podať colné vyhlásenie so všetkými potrebnými údajmi, ktoré budú závisieť od kategórie tovaru. Môže sa stať, že okrem údajov o tovare budete potrebovať aj vyhlásenie nejakej slovenskej inštitúcie, ako napr. Slovenská obchodná inšpekcia, Štátny ústav pre kontrolu liečiv, Úrad verejného zdravotníctva či Štátna veterinárna a potravinová správa.

Náš tip
Reklamácia pokazených telefónov a časté finty našich predajcov (2. časť) | TÉMA

To sú ale iba počiatočné zmeny, ktoré postihnú slovenských zákazníkov, ktorí radi v zahraničí nakupujú aj hodnotnejší tovar. Ak medzi nich patríte a chceli by ste si k danej problematike zistiť aj ďalšie informácie, môžete si prehľad všetkých noviniek na tomto odkaze.

Zdroj: SME.sk

22.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+