MojAndroid

Prednedávnom sme vás v článku informovali o možnosti vrátiť tovar kúpený cez internet v lehote siedmich pracovných dní od jeho prevzatia. Táto a viaceré ďalšie podmienky, týkajúce sa nakupovania, sa však o pár mesiacov pravdepodobne zmenia. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský totiž predkladá nový zákon, ktorý prinesie zmeny viacerých pravidiel nakupovania cez internet. Ak ho parlament schváli, do platnosti by mohol vstúpiť v júni.

Náš tip
Kúpili ste si tovar cez internet? Do 7 dní ho môžete vrátiť

Zrejme najdôležitejšou zmenou je predĺženie lehoty na vrátenie tovaru zo súčasných 7 pracovných na 14 kalendárnych dní. Predávajúci bude tiež povinný upozorniť kupujúceho, od ktorého dňa sa táto lehota počíta. Obchodník bude musieť zároveň vrátiť poštovné len za najlacnejšiu formu doručenia tovaru, akú ponúka. Ak si teda zákazník nechal poslať tovar drahším spôsobom, napr. kuriérom, obchod mu bude povinný vrátiť len sumu povedzme za doručenie poštou.

e-shop nákup

Pri objednávke bude musieť predávajúci kupujúceho výrazne upozorniť, že si objednáva tovar, za ktorý bude musieť zaplatiť. Oznámenie v tvare „Objednávka s povinnosťou platby“, prípadne obdobným upozornením, musí byť zobrazené priamo na virtuálnom tlačidle, ktorým zákazník svoju objednávku potvrdzuje.

Mnohí predajcovia doteraz požadovali od zákazníka vyšší poplatok za zaslanie tovaru na dobierku, keďže s touto formou prepravy majú vyššie náklady. Po novom to už nebude možné a obchod si za dobierku bude môcť účtoval len takú sumu, koľko stojí zaslanie tovaru poštou. Nový zákon zároveň úplne zamedzí obchodníkom vyberať poplatky za platbu kartou, cez elektronické bankovníctvo, alebo služby typu PayPal.

Zakáže sa tiež podmieňovanie objednávky tovaru spoluobjednaním inej služby, napr. formou predvoleného súhlasu vo formulári. Obchodníci budú tiež povinní preukázať, že spotrebiteľovi pred kúpou zobrazili obchodné podmienky v zrozumiteľnej forme a na odstúpenie od zmluvy bude slúžiť formulár, ktorého vzor bude prílohou zákona. Formulár bude možné vyplniť priamo na webe (niektoré e-shopy ho používajú už aj dnes), prípadne ho stiahnuť, vytlačiť a poslať poštou.

Zdroj: sme.sk

14.1.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+