MojAndroid

Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti Facebook vystríha pred online nákupmi z dvoch pochybných e-shopov – NakupLacno.sk a LookShop.sk. Vysvetľuje, že v predvianočnom období sa Slováci vo veľkom pustili do nakupovania cez internet, pričom ostražitosť často ustupuje lákavým ponukám.

Nešťastné internetové galérie

Dvojica spomínaných online obchodov spadá do kategórie takzvaných internetových galérií, ktoré sa v ostatnej dobe rozšírili v online priestore. Vo svojich obchodných podmienkach sa šikovne označujú za sprostredkovateľov ponúkaného tovaru.

Proste uvádzajú, že nie sú priamym predajcom, čím sa zákazníkom značne komplikuje situácia pri prípadných reklamáciách, odstúpení od zmluvy či všeobecne uplatňovaní klasických práv na ochranu zákazníka. Predajca, na ktorého šikovne prenášajú všetku zodpovednosť, má tradične sídlo mimo Európskej únie a celková vymožiteľnosť práva dostáva facku.

Sľuby sa sľubujú

Nakupcacno.sk aj Lookshop.sk lákajú na lukratívne zľavy, expresné a bezplatné dodanie tovaru, ako aj ďalšie sľuby pre maximálnu spokojnosť. Reálne skúsenosti sú však diametrálne odlišné. Tovar je buď dodaný s meškaním v ráde mesiacov, prípadne sa ho zákazník nedočká vôbec.

Z obsahu vašich správ vyplýva, že po uskutočnení objednávky a jej následnom zaplatení, nie je tovar spotrebiteľovi doručený, alebo je doručený po dlhej dobe v nezodpovedajúcej kvalite. Viacero spotrebiteľov si taktiež uplatnilo právo odstúpiť od zmluvy do 14 dní bez udania dôvodu, ale peniaze doteraz nevideli.

Navyše, po uskutočnení nákupu a realizácii platby, s predávajúcim nie je možné komunikovať žiadnym zo spôsobov, uvedených na stránke internetového obchodu.

Polícia SR

Čo robiť v prípade, že ste sa stali obeťou?

Polícia SR zverejnila niekoľko súhrnných informácií a odporúčaní v súvislosti s touto nepríjemnou situáciou.

  • Nakoľko Slovenská obchodná inšpekcia je zameraná na podnikanie slovenských firiem, nie je oprávnená vymáhať platby za nedodaný tovar.
  • Odporúčame spotrebiteľom dôkladne zvážiť všetky spotrebiteľské rozhodnutia, týkajúce sa zakúpenia produktov prostredníctvom vyššie uvedenej webovej stránky. Nakupujte iba cez overené internetové obchody.
  • Taktiež odporúčame osloviť Vašu banku so žiadosťou o vrátenie peňazí.
  • V prípade, ak ste sa stali obeťou takéhoto podvodu, choďte podať oznámenie na políciu. V závislosti od výšky škody sa môže jednať o priestupok proti majetku alebo trestný čin podvodu.

Podobné prípady, bohužiaľ, nie sú ničím ojedinelé, objavujú sa celkom pravidelne. Preto treba zachovať ostražitosť. Nákupy v neznámych obchodoch, ktoré lákajú na podozrivo vysoké zľavy, si je niekedy lepšie odpustiť.

Náš tip
Dve neexistujúce osoby a jedna spoločná adresa: Slovákov okráda sieť falošných e-shopov
10.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+