MojAndroid

Vedcom pracujúcim s modernými technológiami sa podaril naozaj veľmi zaujímavý objav. Pomocou experimentálneho materiálu s názvom TMD (transition metal dichalcogenide) sa im podarilo vyrobiť najtenší kúsok elektroniky na svete. Maeriály TMD majú totiž často formu mikroskopického filmu v podobe hrubej iba niekoľko atómov. Technológia je veľmi užitočná pri tvorbe solárnych článkov, svetelných detektorov alebo polovodičov. Ide o veľmi zaujímavú technológiu, ktorej najväčšou nevýhodou je nízka stabilita.

Technológia je pritom známa už nejaký čas, pričom v súčasnosti sa zdokonaľujú výrobné procesy tak, aby bola dosiahnutá čo najväčšia stabilita. Zdá sa, že výskumníci sú na správnej ceste. Jeden z popredných vedcov pracujúcich s touto technológiou Saien Xie uviedol, že novú technológiu už dostali do takej formy, že nič nebráni tomu, aby bola verejne dostupná. Takáto novinka by pritom bola vo svete viac, než vítaná. Technologickí odborníci dnes už aj tak znižujú hrúbku komponentov na veľmi nízku úroveň, pričom stále viac sa blížia k tomu, že silikónové čipy jednoducho nebude možné ďalej zmenšovať.

V diskusiách o TMD je táto novinka často spájaná s ďalším ultra-tenkým prvkom – grafénom. Spolu s TMD by tento materiál mal byť schopný vytvoriť také tenké zariadenia, že niektorí vedci o nich hovoria ako o 2D objektoch, keďže hrúbka je v tomto prípade naozaj zanedbateľná. V najnovšom praktickom teste bol pritom vyskúšaný nový výrobný proces, ktorý je oveľa stabilnejší, ako tie predchádzajúce. Vedci dosiahli s výslednými tranzistormi až 99% úspešnosť, čo je naozaj veľmi slušné číslo. Samozrejme, takáto úspešnosť je pre súčasné elektronické zariadenia stále príliš malá a ďalším krokom je dotiahnutie tejto technológie k dokonalosti. Hoci zatiaľ nie je úplne zrejmé, ako dlho to bude trvať, všetko nasvedčuje tomu, že vedci sú na najlepšej ceste. Ak by sa im podarilo naozaj dotiahnuť túto technológiu na takú úroveň, že bude môcť byť použitá v bežne dostupnej elektronike, zrejme to bude znamenať veľký prevrat. Výrobcovia totiž budú možní vytvárať tak tenké komponenty, o akých doteraz mohli iba snívať.

Zdroj: Nature via The Verge

30.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+