MojAndroid

Superpočítače a ich výkon nie sú len o predháňaní sa v prvenstvách. Sú nástrojom pre vedecké výskumy či národnú bezpečnosť, nakoľko dokážu v okamihu pracovať s obrovským množstvom dát a vyhodnocovať ich. Momentálne drží rekord Čína, ktorej sa podarilo vytvoriť najrýchlejší superpočítač The Sunway TaihuLight – a to kompletne vo svojej réžii. Predchádzajúci najrýchlejší čínsky superpočítač s názvom Tiahne-2 totiž ešte obsahoval procesory Intel americkej výroby. Nový The Sunway TaihuLight je už vystavaný na “domácom produkte”. Súvisí to so zákazom americkej vlády exportovať svoje čipy do Číny, nakoľko to podľa nich môže ohrozovať americkú bezpečnosť.

Čo sa parametrov týka, čínska novinka je trikrát rýchlejšia ako predchodca Tiahne-2 a asi päťkrát rýchlejšia ako najvýkonnejší americký superpočítač. The Sunway TaihuLight dokáže vykonať 93 kvadriliónov kalkulácií za sekundu, teda jeho výkon je 93 petaflopov. Je postavený z asi 41 000 čipov, z ktorých každý má 260 procesorových jadier. Suma sumárum, nachádza sa tu 10,65 milióna jadier, kým v americkej superpočítačovej verzii ich je “len” 560 000. V prípade pamäte sa bavíme o “menších” hodnotách, celý stroj potrebuje iba 1,3 petabajtov RAM. Len pre porovnanie, 10-petaflopové K superpočítače používajú až 1,4 petabajtov RAM. Zároveň je nový superpočítač v rámci možností pomerne energeticky úsporný – spotrebuje len 15,3 megawattov v porovnaní so 17,8 megawattmi v 33-petaflopovom Tiahne-2.

Zdroj: theverge.com

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+