MojAndroid

Counterpoint zverejnil svoju pravidelnú štvrťročnú správu a tak vám prinášame prehľad toho, ako sa darilo jednotlivým výrobcom ku koncu roka 2020. Porovnáme si to s Q4 2019 a pozrieme sa na to, aký dopad mala pandémia na predaj smartfónov. Z nadpisu už viete, že Apple bol prvý, Samsung druhý, ale kam sa prepadol Huawei, si povieme neskôr.

Apple prvý a Samsung druhý

Síce sme na stránke, ktorá sa venuje Androidu, ale musíme zložiť poklonu Applu, ktorý s piatimi modelmi za rok dokáže kraľovať trhu. Konkrétne predal až 81,9 miliónov smartfónov v poslednom štvrťroku minulého roka. Nasledoval ho Samsung, ktorý mal však zlý záver roku. Kým v Q4 2019 bol od Apple pozadu len o necelé 2 milióny predaných kusov, v roku 2020 sa prepadol medziročne o 8 miliónov kusov. Samsungu tak Apple ušiel o takmer 20 miliónov smartfónov. Dôvodom prepadu môže byť  to, že fanúšikovia čakali na nové modely z radu Galaxy S21.

Apple, Huawei, Samsung

Najväčší prepad však z celej tabuľky zažil Huawei. Ten sa prepadol zo svojho tretieho miesta až na šieste miesto. V číslach tak prepadol z 56,2 miliónov až na 33 miliónov smartfónov. Myslím, že všetci, čo sledujete pravidelne náš portál, asi viete, prečo je tomu tak. Huawei si totiž nerozumie s USA a od roku 2019 má zákaz používať Google služby vo svojich smartfónoch. Huawei tak prenechal svoje miesto Xiaomi a nedobrovoľne pustil pred seba aj čínskych výrobcov Oppo a vivo.

Realme je skokanom roka

Xiaomi sa teda veľmi dobre darilo, minimálne v Európe mu pomohol práve spomínaný zákaz používania Google služieb pre Huawei. Xiaomi sa teda zo svojich 32,9 miliónov dostalo až na 43 miliónov predaných kusov. Zvýšilo tak aj svoj tesný náskok pred výrobcami Oppo a vivo. Ten bol približne 1,5 miliónov kusov a zväčšil sa až na 9 a 10 miliónov.

Oppo a vivo sú si veľmi podobné, čo sa týka počtu predaných kusov. Počas Q4 2019 zaznamenali 31,4 a 31,5 miliónov a za Q4 2020 to bolo 34 a 33,4 miliónov. Tí zaznamenali len mierny nárast, čo je aj napriek pandémii viac než skvelé.

 

Teraz nasleduje Huawei, ale keďže sme si ho už spomenuli, tak sa presunieme o priečku nižšie, ktorá je veľmi zaujímavá. Na nej sedí Realme, ktorý zaznamenal takmer dvojnásobný nárast v porovnaní z Q4 2019. Realme malo skvelý rok a predstavilo viacero veľmi zaujímavých modelov, ktoré cenou konkurujú aj Xiaomi.

Mimochodom, sú dostupné aj na Slovensku a jeden som recenzoval osobne – Realme 6i. Taktiež mám skúsenosť s Realme 7 Pro, ktorý za nízku cenu ponúka 65 W nabíjanie, AMOLED panel, slušné fotoaparáty a stereo reproduktory. To všetko s takmer čistým Androidom. Realme bude mať trhu ešte čo povedať – mimochodom, je to značka, ktorá vznikla len pred necelými tromi rokmi.

Nedarilo sa Motorole, trochu si polepšilo LG

Lenovo Group predstavuje okrem Lenova aj Motorolu. Tým sa tiež trochu nedarilo a zažili prepad o 2 milióny. Malý nárast zažilo LG, ktoré tento rok malo zaujímavé modely – LG Velvet a LG Wing. Je to však len o 600 tisíc kusov v porovnaní s Q4 2019. O 700 tisíc kusov vzrástla u nás neznáma značka Tecno, ktorá je populárna skôr v Afrike a Indii, kde predáva dostupné modely. Rebríček uzatvárajú ostatné menej známe značky, kde patrí napríklad aj Nokia, ktorí zažili prepad zo 73,4 miliónov na 69,5 miliónov kusov počas Q4 2020.

Za Q4 2020 sa predalo 395,9 miliónov smartfónov, čo je o 6,2 milióna menej, než za rovnaké obdobie 2019. Vtedy sa predalo 401,1 milióna smartfónov.

Celoročný rebríček ovláda trojica Apple, Samsung, Huawei

Sú v ňom však vidieť silnejšie prepady u výrobcov ako Huawei a Samsung, ale aj ďalších. V mnohých ohľadoch sa táto tabuľka podobá na vyššie spomínanú tabuľku za Q4 2020. Takže za minulý rok sú víťazi Apple, Xiaomi a Realme, kým najhoršie prepady zažili Huawei, skupina Lenovo, Samsung a LG. Všetky ostatné značky však utrpeli ešte viac, až o 27 %.

Huawei, Samsung, Apple

Celkovo, sa za rok 2020 predalo o 146,6 miliónov smartfónov menej ako v roku 2019. V percentách teda trh utrpel stratu 10 %.

Náš tip
Orange: Najpredávanejšie Android smartfóny za december 2020

29.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+