MojAndroid

Používanie silného hesla je dôležité z dôvodu zabezpečenia súkromia a ochrany údajov pred neoprávneným prístupom. Ak heslo nie je dostatočne silné, môže to umožniť útočníkom, aby sa dostali k vašim osobným údajom, ktoré môžu byť použité na účely krádeže identity, finančného podvodu alebo iných zločinov.

Používanie silného hesla by ste nemal podceňovať

Silné heslo by malo byť zložené z kombinácie veľkých a malých písmen, čísel a špeciálnych znakov. Ideálne by malo byť čo najdlhšie, odporúča sa aspoň 12 znakov. Okrem silného hesla je tiež dôležité používať rôzne heslá pre rôzne účty, aby sa minimalizovalo riziko, že ak útočník zistí jedno heslo, bude mať prístup k všetkým vašim účtom. Odporúča sa aj pravidelne meniť heslá a nepoužívať ich opakovane.

Nemali by ste prehliadnuť:

V konečnom dôsledku, používanie silného hesla je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako chrániť svoje súkromie a zabezpečiť, aby vaše údaje neboli ohrozené neoprávneným prístupom.

Ak máte možnosť využiť aj dfojfaktorovú autentifikáciu, určite tak urobte. Ide o ďalší skvelý spôsob, ako zabezpečiť svoj účet pred neoprávneným vniknutím. Útočník má kvôli tomu sťažený prístup, pretože mu nestačí len poznať vaše heslo. V tomto prípade by ešte potreboval špeciálny kód, ktorý používateľ dostane v SMS správe alebo v aplikácii.

Najpoužívanejšie heslá na svete

Nordpass teraz zverejnil zoznam najpoužívanejších hesiel v uplynulom roku. Medzi najpoužívanejšie patria najmä také, ktoré nie sú silné a ich prelomenie by bolo možné okamžite, prípadne by to trvalo len pár sekúnd.

Heslo Čaš potrebný na prelomenie
password menej ako 1 sekunda
123456 menej ako 1 sekunda
123456789 menej ako 1 sekunda
guest 10 sekúnd
qwerty menej ako 1 sekunda
12345678 menej ako 1 sekunda
111111 menej ako 1 sekunda
12345 menej ako 1 sekunda
col123456 11 sekúnd

Najpoužívanejšie heslá na Slovensku

Slováci sú taktiež nepoučiteľní. Medzi najčastejšími heslami sú opäť také, ktoré sú prelomiteľné prakticky okamžite. Väčšinou ide len o jednoduchú kombináciu buď opakujúcich sa alebo po sebe nasledujúcich čísel.

Heslo Čas potrebný na prelomenie
123456 menej ako 1 sekunda
12345678 menej ako 1 sekunda
123456789 menej ako 1 sekunda
110110jp 3 sekundy
000000 menej ako 1 sekunda
1234 menej ako 1 sekunda
password menej ako 1 sekunda
12345 menej ako 1 sekunda
111111 menej ako 1 sekunda

Ak by sme sa pozreli na tabuľku ďalej, môžeme vidieť, že medzi obľúbenými heslami sú aj rôzne mená či oslovenia. Obľúbené sú napríklad “veronika, monika, dominika, milacik, k***t, killer, mamina, matrix, neviem, nepoviem” a tak ďalej. Všetko samozrejme s malým začiatočným písmenom.

Prelomenie hesla a umelá inteligencia

Nedávno sme publikovali článok, v ktorom sme sa venovali práve tejto problematike. Umelá inteligencia už dnes dokáže značne urýchliť množstvo procesov, prelomenie hesla nevynímajúc. V článku Ako dlho by umelej inteligencii trvalo prelomenie vášho hesla nájdete analýzu viac ako 15 miliónov bežných hesiel a približné časy ich prelomenia.

Napríklad heslo, ktoré sa skladá len z 11 číslic, je prelomiteľné okamžite. Avšak ak skombinujete čísla, veľké a malé písmená a symboly a heslo má dĺžku aspoň 12 znakov, prelomenie by už trvalo niekoľko tisíc rokov. Kompletnú tabuľku a viac informácií nájdete v spomínanom článku.

Náš tip
Smart Banka 2023: poznáme najlepšiu bankovú aplikáciu
3.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+