MojAndroid

Poslednú štatistiku ohľadom percentuálneho podielu využívania rôznych verzií operačného systému Android zverejnil Google v máji 2018. Podľa nej bežal najnovší Android Oreo približne na 5,7 % zariadení, pričom trhu neohrozene kraľoval Android Nougat s 31,1-percentným podielom. Štatistika za jún zverejnená nebola, k dispozícii máme až tú najaktuálnejšiu, teda júlovú.

Náš tip
AnTuTu: Toto sú najpoužívanejšie parametre dnešných Android smartfónov
Náš tip
Najpoužívanejším OS je aktuálne Android Nougat, po prvý raz v histórii

Dáta sú zozbierané na základe využívania Google Play obchodu, pričom do štatistiky je započítaný celý júl až do včerajška, teda 23.7. V zozname samozrejme chýbajú verzie, ktorých používateľnosť je nižšia ako 0,1 percenta.

Android 8.0 Oreo je momentálne nainštalovaný približne na desiatich percentách Android smartfónov. Zatiaľ najnovšia verzia 8.1 beží na oveľa menšom počte zariadení, sú to približne 2 percentá. Celkovo teda Android Oreo beží na 12,1 percentách zariadení, takže aktualizácie sú o niečo rýchlejšie, ako tomu bolo minulý rok pri Androide Nougat.

Vedie Android Nougat

Najpoužívanejším Androidom teda aj naďalej zostáva verzia Nougat. Je nainštalovaná až na 30,8 % zariadení s operačným systémom Android. Nasleduje Marshmallow s 23,5 percentami, Lollipop sa stále drží nad hranicou dvadsiatich percent. Nasleduje spomínaná verzia Oreo a tesne za ňou KitKat s 9,1 percentným podielom.

Pomalý nástup Androidu Oreo je trochu sklamaním. Tento operačný systém je na trhu už dostatočne dlhú dobu na to, aby výrobcovia svoje zariadenia stihli aktualizovať. Ako býva zvykom, aktualizácií sa najskôr dočkajú vlajkové lode minulých rokov, lacnejšie zariadenia až neskôr, prípadne aktualizáciu neuvidia. Presne to môže byť problémom, pretože v porovnaní s najdrahšími zariadeniami sa lacnejších predá omnoho viac. Faktom je, že za dverami je už Android P, pričom len niečo cez 12 percent zariadení beží na Androide Oreo.

Verzia AndroiduPercentuálny podiel júl 2018
Android 2.3 Gingerbread0,2%
Android 4.0 Ice Cream Sandwich0,3%
Android 4.1 Jelly Bean1,2%
Android 4.2 Jelly Bean1,9%
Android 4.3 Jelly Bean0,5%
Android 4.4 KitKat9,1%
Android 5.0 Lollipop4,2%
Android 5.1 Lollipop16,2%
Android 6.0 Marshmallow23,5%
Android 7.0 Nougat21,2%
Androdi 7.1 Nougat9,6%
Android 8.0 Oreo10,1%
Android 8.1 Oreo2,0%

Akú verziu Androidu máte nainštalovanú vo vašom smartfóne?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+