MojAndroid

Spoločnosti IBM patril doteraz rekord vo vytvorení najmenšieho počítača na svete. Vedci z Michiganskej univerzity ich však predbehli. Podarilo sa im vytvoriť “počítač” s teplotným snímaním s veľkosťou iba 0.04 kubických milimetrov, čo je približne desatina veľkosti zariadenia IBM. Je tak drobný, že v porovnaní s ním sa zdá obrovské aj zrnko ryže. Je veľmi citlivý, aj LED dokáže podnietiť prúd v jeho obvodoch.

Možno dokáže zmeniť a zefektívniť liečbu rakoviny

Výsledkom práce vedcov je senzor, ktorý dokáže merať zmeny teplôt v extrémne malých oblastiach, akými sú skupiny buniek v ľudskom tele. Vedci majú podozrenie, že rakovinové bunky sú o niečo teplejšie ako tie zdravé, avšak doposiaľ tento dohad bolo ťažké overiť. Pomocou mikro počítača by bolo možné overiť toto tvrdenie. Ak by sa ukázalo ako pravdivé, bolo by možné prehodnotiť liečbu rakoviny. Taktiež by mikro počítač mohol pomôcť pri diagnostike glaukómu vo vnútri oka, monitorovať biochemické procesy a dokonca študovať mini slimáky.

Mikropočítač má plnohodnotný procesor (založený na architektúre ARM Cortex-M0+), avšak po vypnutí napájania stráca všetky dáta, obdobne ako zariadenie od IBM. Tento fakt by mohol byť dosť závažný pre ľudí, ktorí očakávajú, že počítač je kompletnejší. Napriek tomu, mikro počítač posúva hranice výpočtového výkonu a naznačuje, že “takmer neviditeľná výpočtová technika” sa môže stať v blízkej budúcnosti relatívne bežnou.

25.6.2018
Zdroj: engadget

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+