MojAndroid
Redakcia 10.6.2021

Či už ide o sledovanie filmov, hranie hier alebo počúvanie obľúbenej hudby, s kvalitným zvukovým výstupom sa to všetko dostáva do úplne iných sfér. Zvuk je jednoducho extrémne dôležitou zložkou každého druhu zábavy. Ak teda chcete svoje zážitky posunúť o stupienok vyššie, mali by ste porozmýšľať na kvalitným audio systémom.

Reproduktory zabudované v televízoroch postačujú na bežné sledovanie v domácnosti. Pre skutočné umocnenie zážitku je však nutné siahnuť po externej pomoci. V ideálnom svete by ste siahli asi po pokročilých audio systémoch, no tie bohužiaľ nemusia byť najvhodnejšou voľbou pre bežného človeka. Ich cena môže šplhať do priam závratných výšin a problémom je aj priestorová náročnosť. Okrem toho, správne rozmiestnenie a nastavenie audio systémov nebýva žiadnou prechádzkou ružovou záhradou.

Práve z týchto dôvodov do hry vstupuje segment soundbarov, teda špecializovaných reproduktorov. Obvykle sú cenovo dostupnejšie, zaberajú neporovnateľne menej miesta a ich inštalácia je otázkou jednoduchého zapojenia do zdrojového zariadenia, teda obvykle televízora.

Soundbar pre lepší zvukový zážitok

Soundbar, označovaný aj ako zvuková lišta, sa zvykne umiestňovať priamo pod televízor, prípadne k zdrojovému zariadeniu, čo znamená, že nevyžaduje veľa miesta a súčasne vďaka tomu dokáže veľmi efektívne cieliť zvukový výstup. Problematickou oblasťou môže byť priestorový zvuk, kde z pochopiteľných dôvodov nemožno dosahovať dokonalosť, no vďaka pokročilým technológiám a princípom už nejde o tak veľký problém ako niekedy.

Hoci soundbar nemôže naplno konkurovať veľkým reproduktorovým systémom, zvukový zážitok je v porovnaní so zabudovaným audiom televízora neporovnateľne lepší. Pre väčšinu divákov je soundbar tou správnou voľbou.
Základnou funkciou je prehrávanie zvuku, no typický soundbar toho dokáže omnoho viac. Ide napríklad o zabudované rádio, prehrávanie obsahu z USB kľúčov či množstvo digitálnych funkcií, vrátane ovládania cez smartfón.

Ponuka na dnešnom trhu je skutočne široká a človek sa v nej môže ľahko stratiť. Preto sme sa na tie najlepšie soundbary pre rok 2021, ktoré sú dostupné na Slovensku. Zamerali sme sa na modely, kde za prijateľnú sumu dostanete veľa muziky. Doslova. Nakoľko ale ide o výber toho naj, nájdu sa v ňom aj prémiové modely.

Najlepšie soundbary pre rok 2021

Model Celkový výkon Subwoofer Bezdrôtové pripojenie HDMI USB
Creative Stage 80 W Áno Nie (BT) Áno Áno
Samsung HW-Q60T 360 W Áno Áno (BT) Áno Áno
LG SN5Y 400 W Áno Áno (BT) Áno Áno
JBL Bar 9.1 820 W Áno Áno (BT) Áno Áno
Sonos ARC Nešpecifikované Možno pridať Áno (Wi-Fi) Áno Áno

Creative Stage

Creative Stage | Foto: Creative

Pri veľmi obmedzenom rozpočte je zaujímavou voľbou určite soundbar Creative Stage s agresívnym pomerom ceny a výkonu. Napriek tomu, že ide o cenovo dostupný kúsok, prekvapuje kvalitou zvuku, ponúkanými funkciami a širokou škálou možných využití vďaka optimalizovaným režimom. Nechýba mu HDMI konektivita či subwoofer.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Samsung HW-Q60T

Samsung HW-Q60T | Foto: Samsung

Soundbar Samsung HW-Q60T aj s prihliadnutím na predajnú cenu v ponuke stojí ako skvelá voľba pre tých, ktorí chcú svoje audio posunúť o stupienok vyššie. Ide o kúsok vhodný na zmiešané používanie, čo znamená, že si výborne poradí s koncertami, ako aj s filmovými či hernými efektami. Vo výbave má množstvo funkcií pomáhajúcich s vylepšením zvukového zážitku. Nastavenie a prispôsobenie zvládne aj menej zdatný používateľ.

{{shop_name}} od {{product_price}}

LG SN5Y

LG SN5Y | Foto: LG

Vynikajúci subwoofer z dielne firmy LG. Aj v tomto prípade ide o model, ktorý láka na skvelý pomer ceny a ponúkaných vlastností. Práve vďaka tomu patrí medzi to najlepšie, čo sa momentálne dá kúpiť. Vyznačuje sa kvalitným zvukom, funkciou adaptívneho zvuku pre dynamické prispôsobenie aktuálnych nastavení zvukovej reprodukcie či bezdrôtovým pripojením cez Bluetooth. Ponúka toho omnoho viac a skrátene povedané ide o vynikajúcu voľbu pre domáce používanie.

{{shop_name}} od {{product_price}}

JBL Bar 9.1

JBL Bar 9.1 | Foto: JBL

Kúsok z prémiového spektra, ktorý splní požiadavky aj tých najnáročnejších používateľov. Soundbar nabitý funkciami, technológiami a výbavou pre špičkovú a podľa potreby aj poriadne hlasnú zvukovú reprodukciu. Podporuje širokú paletu formátov, pýši sa bohatou konektivitou, priestorový zvuk má v malíčku a celkovo ide o excelentný soundbar. Jedinou nevýhodou je snáď vyššia predajná cena, no tým vzhľadom na celkové vlastnosti proste treba počítať. Tento štýlový soundbar bez najmenších problémov pokryje aj väčšie priestory a svoju obľúbenú hudbu si tak vychutnáte ako nikdy predtým.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Sonos ARC

Sonos ARC | Foto: Sonos

Soundbar Arc momentálne predstavuje to najlepšie, čo sa dá kúpiť za ešte pomerne rozumnú cenu. Ponúka skutočne špičkovú zvukovú kvalitu s podporou Dolby Atmos, no prekvapuje niekoľkými netradičnými vlastnosťami. Napríklad nedisponuje pripojením Bluetooth, čo ale nahrádza pripojením cez Wi-Fi. Potešiť môže ovládanie hlasom, zástup smart funkcií či extrémne jednoduché zapojenie. Pre náročných je ranou istoty, ktorá rozhodne nesklame a po zvukovej stránke splní všetky požiadavky.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Náš tip
Najlepšie televízory LG pre rok 2021: Toto sú najlákavejšie modely
10.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+