MojAndroid

Kosenie trávy je činnosť, ktorú poznajú hlavne tí, čo bývajú v dome. Ak máte rozsiahly trávnik a kosenie vám zaberá veľa času, vyskúšajte robotické kosačky. Tie dostupnejšie zoženiete aj pod 1000 €, kým tie najdrahšie aj za pár tisíc. Princípom pripomínajú inteligentné vysávače, taktiež sa pripájajú na internet a taktiež ich ovládate a nastavujete cez aplikáciu. Samé dokážu prísť do stanice, kde sa nabíjajú.

Ich cena závisí od viacerých aspektov – výdrže batérie, konektivity (senzory počasia, kolízne senzory a iné) a iných funkcií. Pre takéto roboty tiež musíte mať takmer dokonale rovný trávnik a musíte si vopred uvedomiť nástrahy, ktoré môžu číhať a ublížiť takejto robotickej kosačke. Podobne ako pri vysávačoch, aj pri kosačkách môžete nainštalovať vodiacu líniu, ktorú robot neprekročí. S týmto nastavením vám už pomôžu videá a návody dodávané výrobcom.

Robotické kosačky do 1000 €

Nájde sa aj pár dostupných kúskov pod 1000 €, ale máloktoré majú aplikáciu pre pripojenie k mobilu a to bolo naše hlavné kritérium.

Gardena SMART SILENO City 500

robotické kosačky
Robotická kosačka Gardena

Táto kosačka pokosí trávnik s rozlohou až 500 m2. Má nastaviteľnú výšku kosenia (2 až 5 cm) a odolá aj vplyvom počasia. Záber kosenia je 160 mm. Má tri oceľové čepele, ktoré zaručia dokonalé kosenie bez pruhov, vďaka systému SensorCut. Je veľmi tichá a zvládne svah až 25 %.

Má ochranu PIN kódom, ktorá slúži proti krádeži. Po dokončení kosenia sa vráti do svojej nabíjacej stanice a nabíja sa tam po dobu 60 minút (z nuly na sto). Doba výdrže kosenia je priemerne 65 minút. Kapacita batérie je 2,1 Ah.

Veľká výhoda značky Gardena je tichý chod. Veľká nevýhoda tejto značky je, že tieto kosačky nezvládajú ísť tesne okolo prekážok a zanechávajú tam trávu nepokosenú.

alza affiliate Gardena SILENO Smart City 500

Bosch Indego 350 Connect

Robotická kosačka Bosch

Priama konkurencia vyššie spomínanej kosačky Gardena. Kosačka od Bosch zvládne pokosiť na jedno nabitie 350 m2 trávnika. Zvládne však stúpanie až do 27 %. Kosenie viete nastaviť v rozsahu od 30 do 50 mm. Na jedno nabitie vydrží kosiť 30 – 45 minút.

Je však inteligentnejšia, čo sa týka softvéru a vie si vyrátať ideálnu trasu kosenia trávnika. Obsahuje aj senzory, ktoré umožnia vyhnúť sa prekážkam. Kosačka si po prvom kosení zapamätá terén a bude automaticky a efektívne kosiť v obdĺžnikovom tvare. Obsahuje aj ochranu pred zlodejmi (PIN kód). Má širší záber ako kosačka vyššie (190 mm) a obe dokážu mulčovať trávu.

Výhodou je inteligentný softvér. Nevýhodou zase vyššia cena k pomeru výkonu.

alza affiliate Bosch Indego 350 Connect

TECHline NEXTTECH DX2

Robotická kosačka Techline vyzerá ako RC autíčko.

Táto kosačka je šetrná k životnému prostrediu vďaka použitým technológiám, ako napríklad bezuhlíkový motor. Robotické kosačky Techline pripomínajú vzhľadom RC autíčko, to môže byť nevýhoda, ak máte deti.

Kosačka zvládne pokosiť trávnik s rozlohou až 700 m2. Špeciálne gumové kolesá zabezpečia skvelú priľnavosť a minimalizujú šmýkanie a zvládnu aj drsnejší terén. Hviezdicová čepeľ má dĺžku až 180 mm a dokonalo pokosí váš trávnik. Kosenie môže prebiehať vo výške 20 až 70 mm. Kosačka podporuje konektivitu cez Bluetooth a aplikáciu, cez ktorú jej budete dávať príkazy. Zvládne sklon až 45 %.

Kosačka má len tlačidlo núdzového zastavenia, nie však senzor. Má ochranu PIN kódom proti ukradnutiu. Dažďový senzor je samozrejmosťou a ukončí kosenie v prípade dažďa. Platený systém ZSC Connect umožňuje integráciu hlasových asistentov. Batéria vydrží až 120 minút kosenia, ale nabíja sa 180 minút.

Hlavnými výhodami sú vyšší výkon, dlhšia výdrž a kvalitné kolesá. Nevýhodou zas dlhá doba nabíjania, chýbajúci senzor prekážok.

alza affiliate Techline Nexttech DX2
datart affiliate Techline Nexttech DX2
hej sk affiliate Techline Nexttech DX2

Robotické kosačky s cenou nad 1000 €

Ich špecifikom je vyššia výdrž batérie, väčší záber kosenia aj väčšia plocha, ktorú zvládnu pokosiť. Očakávame pokročilejšie funkcie, ktoré pomôžu zjednodušiť a zautomatizovať kosenie.

Gardena Smart Sileno+ 2000

roboticke kosacky
Gardena Smart Sileno+ 2000

Riešenie od Gardeny pre tie najväčšie trávnaté záhrady. Táto robotická kosačka zvládne trávnatú plochu s rozsahom až 2000 m2. Je omnoho výkonnejším súrodencom vyššie spomínanej Gardena Smart Sileno 500. Má širší rozsah kosenia až 22 cm. Väčšinu funkcií zdieľa s vyššie spomínaným modelom, tak sa budeme venovať len tým, ktoré sú tu naviac.

Systém SensorControl sleduje trávu rásť a určí, či je správny čas kosiť alebo má kosačka ešte vyčkať. Má citlivý senzor, zabraňujúci kolíziám s predmetmi alebo ľuďmi. S bezpečnostným alarmom a PIN kódom sa vám nestane to, že by vám ju niekto ukradol.

Zvládne terén so sklonom až 35 %. Dokáže mulčovať, teda pokosiť trávu na veľmi malé časti, ktoré sa ľahko vstrebú do pôdy a pôsobia ako hnojivo. Kosačka má aj senzor mrazu, teda ak mrzlo kosačka nezačne kosenie. Výšku kosenia môžete nastaviť od 20 do 60 mm. Dobra prevádzky je 65 minút a nabíja sa 60 minút.

Hlavnou výhodou tohto modelu sú lepšie kolesá, ktoré zvládnu náročnejší terén a schopnosť pokosiť až 2000 m2. Nevýhodou je krátka doba prevádzky.

alza affiliate Gardena Smart Sileno+ 2000

TECHline TECH BZ3

roboticke kosacky
TECHline Tech BZ3

Kosačky od firmy Techline sú určené do najnáročnejších terénov. Táto kosačka zvládne sklon plochy až 45 %. Kosiť zvládne menšie plochy len do 1200 m2. Oceňujeme široký záber kosenia a to až 25 cm.

Samozrejmosťou je mulčovanie, aby ste nemali starosti s pokosenou trávou. Kosačka má zaujímavý senzor úsporného režimu, ktorý zabezpečuje to, že nepôjde na už pokosené plochy. Kosačka podporuje Bluetooth pripojenie, cez ktoré môžete do nej nahrať aktualizácie softvéru.

Väčšina funkcií vyššie spomínanej kosačky od Techline platia aj tu. Aj tento model zvládne integráciu inteligentných asistentov, má dažďový senzor, bezuhlíkový motor, špirálové kosenie a iné. Na kosačka viete nastaviť výšku kosenia od 25 do 60 mm. Kosačka zvládne byť v prevádzke až 150 minút a nabíja sa 90 minút.

Oceňujeme dlhú výdrž batérie, kolesá, ktoré zvládnu terén so sklonom 45 %. Nevýhodou je nižšia podporovaná rozloha trávnika a chýbajúci senzor proti kolíziám.

alza affiliate TECHline TECH BZ3

Robomow RC 308 Pro

roboticke kosacky
Robomow RC 308 Pro a jeho rozšírený spodok, ktorý zabezpečuje širší rozsah kosenia ako má konkurencia.

Okrem totálne autonómnej starostlivosti o trávnik vám táto kosačka zaručí aj jednoduchú výmenu komponentov. Bola totiž navrhnutá aj pre tých najväčších laikov a bez nutnosti použitia nástrojov.

Má záber kosenia až 28 centimetrov, najširší zo spomínaných kosačiek. Zvládne pokosiť záhrady s rozlohou 800 až 1500 m2. Vďaka vysunutým nožom zvládne kosiť aj blízko prekážok. Podľa nás má najkrajší dizajn zo všetkých kosačiek. Prvotné nastavenie je veľmi jednoduché – natiahnete obvodový drôt a umiestnite plastové kolíky, zadáte pár údajov o trávniku a kosačka si sama učí vhodnú dobu na kosenie trávnika.

Kosačka má aj vlastný GSM modul so SIM kartou, ktorý umožňuje komunikáciu s vašim smartfónom nech ste kdekoľvek. Môžete si nechať zasielať informačné SMS o stave kosačky. Kosačka navyše ukladá všetky diagnostické dáta, ktoré môžete v prípade poruchy odoslať technickému stredisku.

Kosačka má skvelú aplikáciu pre iOS a Android, ktorá umožňuje vykonať diagnostiku na diaľku, zobrazí prehľad kosenia, môžete ju kedykoľvek vyslať kosiť alebo zavolať do stanice a aj manuálne ovládať.

Kosačka zvládne svah so sklonom 36 %. Výška kosenia môže byť v rozsahu od 15 do 70 mm. Priemerná pracovná doba 60 – 70 minút, doba nabíjania 70 až 90 minút.

Jednoznačne najpokročilejšia kosačka na trhu (väčší záber kosenia, GSM modul, manuálny režim). Môžeme jej vyčítať len kratšiu dobu prevádzky.

alza affiliate Robomow RC 308 Pro

Záverečné zhrnutie

Nie je ľahké sa rozhodnúť pre najlepšiu kosačku. Za nás to bude Robomow RC 308 Pro, pretože je najlepšie vybavená a má rozsiahle možnosti nastavenia, no na druhú stranu je jednoduchá pre prvotné nastavenie.

Nakoniec to aj tak záleží len na preferenciách každého z nás, pretože niekomu bude stačiť menšia kosačka, pretože má menší trávnik. Niekto iný sa môže rozhodnúť pre kosačky TECHline, pretože má náročný terén a potrebuje výkonnejšiu kosačku.

Každopádne veríme, že sme pokryli potreby každého z vás. Ak hľadáte nejaké kosačky, veríme, že to budú robotické kosačky, ktoré vás zaujali najviac.

8.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+