MojAndroid
Redakcia 18.6.2021

Drvivá väčšina dnes predávaných televízorov sa už pýši prívlastkom smart. To znamená, že disponuje nejakým operačným systémom, ktorý značne rozširuje možnosti, ktoré televízor ponúka. Okrem klasického sledovania televízneho vysielania tu nájdeme napríklad aj webový prehliadač, rôzne aplikácie či dokonca hry.

Avšak, niekedy povestné smart funkcie nie sú prepracované až do takej miery, ako by sa patrilo. Najmä pri veľmi lacných smart TV, prípadne pri starších modeloch môžu smart funkcie akosi pokrivkávať. Vtedy na rad prichádzajú moderné multimediálne centrá. Tie dokážu aj starší televízor povýšiť na úplne inú úroveň.

Aj z bežného televízora, ktorý má už niečo za sebou, dokáže správne multimediálne centrum vytvoriť inteligentný model. V tejto čarovnej krabičke sa ukrýva kombinácia potrebného hardvéru a softvérovej nadstavby. Stačí ju pripojiť do HDMI portu televízora a objavovanie nových možností môže začať.

Na trhu je dostupné obrovské množstvo týchto TV krabičiek od rôznych výrobcov. Niektoré pochádzajú z dielne známych výrobcov, iné sú pomerne neznáme, no stále majú čo ponúknuť. Asi najznámejšie budú modely prinášajúce Android TV, no to nie je jediná platforma na trhu.

Na čo si dávať pozor pri výbere?

Ešte predtým, než sa pozrieme na najlepšie najlepšie multimediálne centrá pre rok 2021 povedzme si aspoň základy. Pri výbere sa bude väčšina zákazníkov orientovať podľa ceny. To je taká bežná klasika. Multimediálne centrá nie sú príliš drahou vecou, no stanoviť si cenový strop je určite dôležité. Niekedy sa ale v tomto smere oplatí trocha flexibility. Pozrieť sa na to, či sa neoplatí pár € priplatiť za lepší model a podobne.

S cenou súvisia aj očakávania. Ak k svojmu televízoru chcete pridať akurát tak možnosť prehrávať YouTube videá, tak vám určite postačí aj lacné multimediálne centrum. V prípade, že sú očakávania väčšie a požadujete aj určitú plynulosť používania, tak je lepšie siahať do strednej až vyššej strednej triedy. Zamyslite sa nad tým, čo vlastne požadujete a na tieto veci prihliadajte pri výbere.

Netreba podceňovať ani hardvérovú výbavu multimediálneho centra. 2 GB operačnej pamäte a 8 GB úložisko sú dnes takmer minimom. Ak sa chystáte siahnuť po hraní hier, väčší výkon určite príde vhod. V neposlednom rade sa treba venovať aj otázke konektivity. Jednak si treba overiť, či sa dané multimediálne centrum dá pripojiť k vášmu televízoru, no súčasne si zistite, či obsahuje všetky typy pripojení, ktoré očakávate.

Xiaomi Mi TV Box S

Foto: Xiaomi

Táto malá škatuľka v sebe spája všetky výhody klasického Android boxu, dostatočný výkon aj podarený dizajn. Samozrejmosťou je aj podpora 4K rozlíšenia, či zrkadlenie obrazu z iných zariadení pomocou Google Cast. O výkon sa stará štvorjadrový procesor s frekvenciou 2 Ghz, ktorý prevádzajú 2 GB operačnej pamäte a 8 GB úložisko.

Z pohľadu konektivity je k dispozícii klasický audio jack konektor, USB konektor pre pripojenie externých zariadení, myši či klávesnice, nechýba ani Bluetooth a k televízoru sa zariadenie pripojí prostredníctvom HDMI konektora. Poteší aj pohodlný ovládač. Navyše ide o produkt známeho výrobcu, ktorý láka na skvelý pomer ceny a kvality.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Xiaomi Mi TV Stick

Foto: Mi.com

Ďalšia zaujímavá možnosť opäť z dielne Xiaomi. V tomto prípade ide o kompaktné multimediálne centru veľkosti prerasteného USB kľúča, ktoré sa pripája priamo do HDMI portu televízora. Obrovskou výhodou sú práve malé rozmery a vysoké prenositeľnosť. Hodí sa to najmä v prípade, ak potrebujete vylepšiť viacero televízorov na rozličných miestach – napríklad doma a na chate.

Hoci je toto multimediálne centrum skutočne minimalistické, ponúka plnohodnotný systém Android so všetkým, čo k tomu patrí. Široký zástup podporovaných aplikácií a prístup k obchodu Google Play sa postarajú o to, že aj bežný televízor sa razom stane inteligentným.

Xiaomi Mi TV Stick má 1 GB operačnej pamäte a 8 GB úložisko. Nájdeme tu aj HDMI, micro USB či tradičnú dvojicu Wi-Fi a Bluetooth. Súčasťou balenia je aj diaľkové ovládanie pre pohodlné používanie.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Evolveo MultiMedia Box C4

Foto: Alza.sk

Komplexné multimediálne centrum s podporou HDR a rozlíšením obrazu v štandarde 8K Ultra HD. Tento model patrí medzi modernejšie kúsky, čo sa odráža aj na minimalistickom prevedení a použití pasívneho chladenia. Nechýba ani podpora zvukových technológií Dolby Vision a DTS Digital Surround.

Poteší aj po stránke hardvérovej výbavy. Ponúka totiž štvorjadrový 64-bitový procesor s frekvenciou 2,0 GHz, 4 GB operačnej pamäte a 32 GB úložisko. Operačným systémom je aj v tomto prípade Android 9, čo v praxi znamená dobre známe rozhranie, široké možnosti a prístup do obchodu Google Play pre sťahovanie dodatočných aplikácií a hier. Vnútornú pamäť je možné rozšíriť microSDHC/SDXC kartou.

Poriadne bohatá je aj konektorová výbava. Okrem HDMI 2.1, Wi-Fi a Bluetoothu tu nájdeme dvojicu USB portov, ethernetový konektor a optický digitálny zvukový výstup. Podporované je pripojenie USB kľúča alebo externého disku pre priamy prístup k multimediálnemu obsahu.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Umax U-Box A9

UMAX U-Box A9 je kvalitné multimediálne centrum, ktoré asi nebude patriť medzi najznámejšie kúsky. Napriek tomu ide o príjemné prekvapenie. O výkon sa stará 64-bitový štvorjadrový procesor AMLogic S905X3 so 4 GB operačnej pamäte a k tomu sa pridáva 32 GB úložisko.

Operačným systémom je aj v tomto prípade Android 9, takže opäť platí úplná klasika – známe rozhranie, jednoduché ovládanie, široké možnosti a tisícky aplikácií z obchodu Google Play. Podporované je prehrávanie obsahu v 4K rozlíšení, prítomný je tu USB port pre pripojenie externých zariadení a nechýba ani praktický ovládač.

Okrem toho môže potešiť aj programovateľné RGB osvetlenie a praktický LCD displej. Na pripojenie k televízoru slúži HDMI port vo verzii 2.1. Jednou z veľkých predností tohto multimediálneho boxu, okrem ceny, má byť vynikajúca úsporná prevádzka.

Foto: Nay.sk

text

{{shop_name}} od {{product_price}}

Náš tip
Najlepšie čističky vzduchu pre rok 2021: Dýchajte s ľahkosťou
18.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+