MojAndroid
Redakcia 17.6.2021

Čističky vzduchu v dnešnej dobe nachádzajú svoje uplatnenie v domácnostiach, ale aj v pracovných priestoroch, čoraz častejšie. Kvalita vzduchu, ktorý dýchame, nemusí byť vždy ideálna, a práve čistička vzduchu predstavuje skvelé riešenie ako tento stav rýchlo a ľahko napraviť.

Dobrá čistička vzduchu skutočne dokáže zlepšiť kvalitu života. A to nielen ľuďom, ktorí majú dýchacie ťažkosti. Zo vzduchu v miestnosti odstraňuje nečistoty, alergény a baktérie. Ak teda chcete zlepšiť kvalitu vzduchu v priestoroch, kde sa pravidelne nachádzate, čistička vzduchu je tým správnym riešením.

Na výber je pritom široký zástup rôznych modelov, takže je potrebné zohľadniť niekoľko základných faktorov. Od účinnosti, vzduchového výkonu a typu filtrácie, cez maximálnu veľkosť priestoru, ktorý dokáže efektívne pokryť až po rozmery a cenu. Je toho skutočne dosť. Ak navyše čističku plánujete využívať aj v noci, tak pri výbere treba pozerať aj na jej hlučnosť.

Pozreli sme sa na najpopulárnejšie a najlepšie čističky vzduchu pre rok 2021. Nebude prekvapením, že sa tu nachádzajú prémiové modely so špičkovou HEPA filtráciou, rovnako ako kúsky so vynikajúcim pomerom ceny a kvality. Na čistote vzduchu záleží a takáto investícia sa rozhodne oplatí.

Najlepšie čističky vzduchu 2021

Model Vzduchový výkon Hlučnosť Rozloha miestnosti Účinnosť
Xiaomi Mi Air Purifier 3H 380 m3/h 64 dB do 126 m2 HEPA filter, až 99,97 %
Högner Ionic-Care Triton X6 65 m3/h do 6 db do 75 m2 90 – 96 %
Leitz TruSens Z-3000 354 m3/h 32 dB do 70 m2 HEPA filter, až 99,97 %
Winix Zero Pro 470 m3/h 26,4 – 56 dB do 120 m2 99,97 %
Winix Tower QS 405 m3/h 30,5 – 52,7 dB do 90 m2 99,97 %

Xiaomi Mi Air Purifier 3H

Foto: Mi.com

Cenovo dostupná čistička od veľmi dobre známej značky. Model Xiaomi Mi Air Purifier 3H predstavuje kompaktnú a zároveň výkonnú čističku vzduchu s kvalitným HEPA filtrom, ktorú môžete pohodlne ovládať aj zo svojho smartfónu.

Vybavená je trojstupňovým HEPA filtrom, ktorý zachytáva až 99,97% prachových častíc, peľov, zápachu a ďalších nečistôt, hodí sa do priestorov o maximálne rozlohe 126 m2 a za hodinu prečistí vzduch o objeme 380 m3.

Dokonca redukuje nepríjemný zápach z cigariet, kuchynské výpary, formaldehyd a iné chemikálie. Napriek tomu má celkom kompaktné rozmery aj elegantný dizajn. Vo výbave nechýba automatický režim, ovládanie cez smartfón, časovač či indikátor kvality vzduchu.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Högner Ionic-Care Triton X6

Foto: ionic-care.sk

Kombinovaná čistička vzduchu s ionizátorom, ktorá láka na skvelý pomer ceny a kvality. V porovnaní s drahšími modelmi síce ponúka o niečo nižšiu účinnosť v rozmedzí 90 až 96%, no svoje poslanie plní veľmi dobre. Čistenie vzduchu v prípade tohto modelu prebieha úplne nehlučne a s nulovými nákladmi na výmenné filtre.

Cirkuláciu vzduchu v prístroji totiž zabezpečuje sústava elektród, ktoré pohybujú vzduchom pomocou tzv. Elektrónového vetra, čím nahrádzajú zastarané ventilátory. Nečistoty sú zachytené na umývateľnom elektrostatickom filtri.

Poradí si s prachom, chemikáliami, cigaretovým dymom, peľom, srsťou, alergénmi, vírusmi alebo plesňami. Výkon je regulovaný automaticky a čistička upozorní aj na nutnosť očistiť filter. Tento neštandardný model je vhodný do miestností s rozlohou 75 m2.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Leitz TruSens Z-3000

Foto: Leitz.com

Čistička vzduchu Leitz TruSens Z-3000 patrí medzi prémiové produkty, čo v preklade znamená asi toľko, že má trochu vyššiu cenu. S tým jednoducho treba počítať. Avšak ide o skvelý produkt, ktorý nekompromisne dohliada na kvalitu vzduchu v celej miestnosti.

Vďaka trojvrstvovej filtrácii a UV sterilizácii dokáže zachytiť takmer všetko. Od mikroorganizmov, vírusov a alergénov až po prchavé látky, pachy z dymu či z varenia alebo chlpy domácich zvierat. Maximálna odporúčaná rozloha miestnosti je 70 m2, pričom hodinu prečistí vzduch o objeme 354 m3.

Monitorovanie kvality vzduchu zabezpečuje samostatne umiestnený snímač SensorPod. Informácie následne vyhodnocuje čistička a podľa toho automaticky prispôsobí svoje správanie. Celé to funguje úplne samostatne, bez nutnosti akéhokoľvek zásahu. Nechýba nočný režim či rozptylovač vzduchu do všetkých smerov.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Winix Zero Pro

Foto: Winix.com

Prvotriedna čistička vzduchu s inteligentnými funkciami, ktorá sa automaticky postará o dokonale čistý vzduch vo vašej domácnosti. Optimálny vzduch za každých okolností udržiava vďaka kombinácii dvoch senzorov, automatického režimu a päťstupňovému čisteniu vzduchu s účinnosťou 99,97 %.

Hodí sa aj do väčších priestorov. Maximálna odporúčaná rozloha je 120 m2, a to je skutočne dosť. Za hodinu pritom efektívne prečistí vzduch o objeme 470 m3. Dokáže odstrániť cigaretový dym, prach, zvieracie alergény, peľ, spóry plesní, baktérie aj vírusy.

Vo výbave nechýba indikátor kvality vzduchu, časovač či automatický prechod do nočného režimu. Drobnou nevýhodou tohto modelu sú rozmery a vyššia cena, celkovo ale ide o jednu z najlepších čističiek vzduchu.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Winix Tower QS

Foto: Winix.com

Kompaktná a revolučná čistička vzduchu, ktorá je vhodná aj do väčších miestností s maximálnou veľkosťou 90 m2. Podobne ako jej väčšia setra, aj Winix ZERO Compact ponúka čistenie vzduchu s účinnosťou 99,97 %. Za hodinu prečistí vzduch o objeme 405 m3. Vzhľadom na jej kompaktné rozmery sú to skutočne impozantné čísla.

Winix Tower QS ponúka 4 stupne čistenia, 5 rýchlosti ventilátora, automatický režim čistenia aj automatický nočný režim. Nechýba indikátor kvality vzduchu a prachový senzor. 4-stupňový filtračný systém odstraňuje zo vzduchu prach, peľ, zvieracie alergény, cigaretový dym, baktérie a vírusy, spóry plesní, organické chemické látky a pachy z domácnosti.

Medzi najväčšie prednosti, okrem vysokej efektivity, patria kompaktné rozmery, jednoduché používanie a nízka spotreba. Súčasne ide o dizajnový kúsok so špecialitou v podobe zabudovaného JBL reproduktora pre prehrávanie hudby. Netradičná, no príjemná kombinácia.

{{shop_name}} od {{product_price}}

Náš tip
Najlepšie soundbary pre rok 2021: Na sledovanie TV aj počúvanie hudby
17.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+