MojAndroid

Smartfóny a tablety s operačným systémom Android ponúkali používateľom niekoľko pokročilých nastavení fotoaparátu, no to sa s príchodom najnovšej verzie 5.0 Lollipop zmenilo. Nové API (Application programming interface) totižto umožňuje ďaleko rozsiahlejšie možnosti ovládania fotoaparátu. Problémom však je, že samotný systém sa do nových zariadení dostáva len veľmi pomaly. Od vydania nového Androidu sa však na trhu objavilo niekoľko aplikácií, ktoré nové možnosti integrujú. My sme vybrali niekoľko tých najlepších.

Upozorňujeme všetkých čitateľov, že pre plné využívanie uvedených aplikácií musí byť vaše zariadenie vybavené Androidom 5.x Lollipop a taktiež musí mať výrobcom povolené využitie nového API fotoaparátu. To vás obmedzuje zatiaľ na smartfóny Nexus 5 alebo Nexus 6, no časom sa počet zariadení určite rozšíri.

Manual Control

Aplikácia Manual Control od vývojárov populárneho titulu DSLR Camera Pro bola jedna z prvých, ktorá priniesla nové možnosti Androidu 5.0 Lollipop. Manual Control umožňuje manuálne nastaviť rýchlosť uzávierky, zaostriteľnú vzdialenosť, ISO, vyváženie bielej, kompenzáciu expozície a ďalšie. Svoje snímky tiež môžete uložiť do formátu RAW (DNG) pre ďalšie spracovanie, ktoré môžete vykonať napríklad v mobilnej verzii aplikácie Lightroom. Manual Camera ponúka okrem skvelej funkcionality aj prepracované používateľské prostredie, ktoré sa môže porovnávať s tými najlepšími na trhu.

Pridanou hodnotou aplikácie je okrem rýchlosti možnosť otestovať svoje zariadenie, či podporuje nové funkcie Androidu 5.0 Lollipop. Pomocou samostatnej aplikácie Manual Camera Compatibility tak zistíte dopredu, ktoré z uvedených funkcii bude vaše zariadenie schopné vykonať.

Manual-Camera-Android-1-701x392

Verzia: 3.7.2
Aktuálna cena: 3,29 €
Verzia: 3.7.2
Aktuálna cena: 3,29 €

Verzia: 2.5
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 2.5
Aktuálna cena: Zdarma

L Camera

L Camera je veľký open-source projekt, ktorý zaujme hlavne vývojárov mobilných aplikácií. Ide o experimentálny softvér, ktorým môžete testovať nové funkcie Camera 2 API, no nie je úplne určený ako náhrada tradičnej aplikácie fotoaparátu. Podporuje manuálne nastavenie ISO, manuálne ostrenie, nastavenie expozície, experimentálne slow-motion video a samozrejme výstup do DNG. Aplikáciu L Camera si môžu vyskúšať aj bežní používatelia, nainštalovaním niektorej verzie z GitHubu. Nižšie si môžete pozrieť slow-motion video z Nexusu 5 v rozlíšení 1600×1200 pixelov pri rýchlosti 60 fps.

Camera FV-5

Profesionálni fotografi sa budú s aplikáciou Camera FV-5 cítiť, ako vo svojom živle. Používateľské prostredie aplikácie totižto odráža bežné tlačidlá na fotoaparátoch a funkčne ponúka naozaj veľa. Ak by sme mali spomenúť niekoľko zaujímavostí, určite to bude pokročilý expozičný bracketing, nastavenia snímania timelapse, histogram, tzv. burst mód a ďalšie.

image

Verzia: 3.31.4
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.31.4
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,99 €
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: 2,99 €

Better Camera

Populárna aplikácia Better Camera je skvelou aplikáciou pre nadšencov fotenia, ktorá spája nové funkcie s prepracovaným používateľským prostredím a jednoduchým ovládaním. Aplikácia sa tiež snaží svojimi funkciami vyrovnať predinštalovaným aplikáciam výrobcov, takže ponúka rôzne režimy snímania, rýchle ponuky nastavení a ďalšie. Better Camera však neponúka takú kontrolu, ako predchádzajúci titul Camera FV-5 a je tak určená pre menej skúsených používateľov, ktorí hľadajú možnosť upraviť fotografie z RAW súborov.

Better Camera je dostupná v dvoch verziách, jedna z nich ponúka bezplatný prístup k svojim funkciám, no niektoré významnejšie zostávajú uzamknuté. Tieto sprístupní až platená PLUS verzia.

image

Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: N/A
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.50
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.50
Aktuálna cena: Zdarma
24.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+