MojAndroid

Dnes sa s obchode Play nachádzajú milióny aplikácií. Na hocičo, čo vám napadne, nájdete vhodnú Android aplikáciu alebo hru. Ako sa však vyznať v takom množstve titulov, keď sú všetky veľmi podobné a vy nemáte čas na to, aby ste medzi nimi hľadali rozdiely? Ťažko. Rozhodli sme sa preto, že pre vás budeme vyberať najlepšie Android aplikácie z rôznych kategórií. A jednou z nich sú aj internetové prehliadače.

Mať vhodný internetový prehliadač má hneď niekoľko výhod – môžete ušetriť dáta z mobilného internetu, prehliadať webstránky s väčšou rýchlosťou a pohodlím, ale aj ponechať viac výkonu pre chod systému či ďalších aplikácií. Pri inštalácii ďalšieho prehliadača na tieto veci podvedome myslite.

Google Chrome

Zrejme najobľúbenejším internetovým prehliadačom pre Android zariadenia je Google Chrome. Určite sa pod to značne podpísal aj fakt, že ho drvivá väčšina používateľov nájde vo svojom zariadení ako predinštalovaný, no nič to nemení na fakte, že Google Chrome patrí naozaj na špičku tohto rebríčka. A povieme vám aj prečo.

google-chrome-titulka

Jedným z hlavných dôvodov je synchronizácia medzi Google službami. Stačí, aby ste sa v Chrome prihlásili pomocou svojho Google účtu a razom môžete ukladať záložky na všetky vaše Android zariadenia, či dokonca do prehliadača vo vašom počítači. Google to má zvládnuté naozaj bravúrne a okrem záložiek dokážete medzi zariadeniami zdieľať aj svoje heslá a automatické dopĺňanie formulárov.

Náš tip
50 MUST HAVE Android aplikácie: Google Chrome (2.časť)

Výbornou funkciou je aj šetrič dát, ktorá dokáže pomocou externej kompresie multimédií “stlačiť” webstránku na menej kilobajtov, čím vám reálne dokáže Chrome ušetriť mesačne aj niekoľko desiatok či stoviek megabajtov. Bonusom sú funkcie ako priame vyhľadávanie textu, inkognito režim, tlač z webu či možnosť uložiť si na plochu odkaz na obľúbenú webstránku. Google Chrome je v obchode Play dostupný úplne bezplatne a pokiaľ patríte medzi väčších odvážlivcov, môžete vyskúšať aj jeho beta verziu, v ktorej nájdete funkcie, ktoré Google v prehliadači ešte len testuje.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Opera

Prehliadač Opera, prípadne jeho rôzne verzie, patril v posledných rokoch medzi veľmi sťahované. Používatelia ho uprednostnili najmä preto, že používali Operu aj na svojich počítačoch a musíme sa priznať, že v časoch, kedy Google Chrome neponúkal také možnosti ako dnes, sme Operu pre Android používali aj my.

Opera Max

Medzi hlavné výhody tohto prehliadača patrí rýchlosť, stabilita a bezpečnosť, čo Opera ako spoločnosť dokazuje svojim fanúšikom už dlhé roky. Podobne ako Chrome, aj Opera ponúka synchronizáciu dát naprieč zariadeniami a oceníte určite aj domovskú obrazovku nazývanú Speed Dial, kde si môžete jedným dotykom otvoriť webstránky, ktoré prehliadate najčastejšie.

Náš tip
Opera Max vám ušetrí dáta už aj pri prehliadaní cez Wi-Fi

V prípade, že sa chystáte navštíviť webstránku svojej banky, prípadne stránku s citlivým obsahom, môžete využiť funkciu nazývanú Opera Private Mode. Odpoveďou na šetrenie dátového balíčka je v prípade prehliadača Opera režim Off-Road a za zmienku stojí určite aj niekoľko vylepšení, ktoré Opera ponúka pri samotnom prehliadaní webu. Za všetky spomenieme režim pre pomalé siete Opera Turbo či naozaj vysoká rýchlosť načítavania stránok cez vlastné servery. Rovnako ako Chrome, aj prehliadač Opera je dostupný v obchode Play úplne bezplatne. Do pozornosti vám dávame aj ďalšie verzie tejto aplikácie – Opera Mini a Opera Beta.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Mozilla Firefox

Mnohí z vás používajú na prehliadanie internetu na počítači program Mozilla Firefox. Je preto potešujúce, že sa táto platforma dostala aj do obchodu s Android aplikáciami, kde jej patria vo svojej kategórii popredné pozície. Mozilla Firefox láka používateľov najmä na širokú podporu rôznych formátov a jednoduchosť prehliadania webu.

Firefox 10.0

Režim Do Not Track vám zaručí bezpečné prehliadanie bez strachovania sa o svoje súkromie a rozhodne oceníte aj to, že si priamo v aplikácii môžete upraviť aj panel hlavnej obrazovky rovnako, ako ste na to zvyknutí zo svojho počítača. V čom je Firefox naozaj dobrý, je používanie gest a swipovania. Tie sa v prehliadači nachádzajú naozaj všade a veľmi rýchlo si na ne zvyknete.

Náš tip
Mozilla vymenila Google za Yahoo a iné vyhľadávače

Praktickými sú aj rozšírenia a doplnky prehliadača, ktoré vám umožnia napríklad blokovať zobrazovanie reklamy, spravovať vaše heslá alebo pridať do prehliadača ďalšie funkcie a možnosti. Aj v prípade aplikácie Mozilla Firefox môžete siahnuť po jej beta verzii, prípadne si stiahnuť obe aplikácie z obchodu Play úplne bezplatne.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Dolphin Browser

Ak by sme mali hovoriť o najprepracovanejšom prehliadači pre Android, bol by ním Dolphin Browser. Ide o naozaj komplexnú aplikáciu, ktorá ponúka už vo svojom základe množstvo praktických funkcií, nehovoriac o tom, že ďalšie vylepšenia si do prehliadača môžete pridať formou doplnkov.

Dolphin-Browser-1

Prehliadač Dolphin je tak prepracovaným najmä kvôli tomu, že sa vyvíjal spolu s Androidom. Dostupný bol už pred niekoľkými rokmi a od tej doby vývojári pridali do aplikácie takmer všetko, čo si používatelia zažiadali. Po jeho nainštalovaní sa tak môžete tešiť na ovládanie gestami, hlasové vyhľadávanie, rôzne témy, synchronizáciu s dektopovými prehliadačmi či na spomínané doplnky, ktoré do obchodu Play pribúdajú aj od autorov aplikácií tretích strán.

Náš tip
Dolphin Browser pridal v najnovšej aktualizácii podporu flashu pre Android

Výborne vyzerajúci prehliadač nabitý funkciami je v obchode Play dostupný bezplatne a jeho nainštalovaním sa jeho používanie iba začína. Celé prostredie, a dokonca aj jeho funkcie, si môžete prispôsobiť podľa seba, a to všetko samozrejme bezplatne. Silnou stránkou je aj veľká komunita ľudí a ochotní vývojári, ktorí prinášajú neustále aktualizácie.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Alternatíva: Link Bubble Browser

Z kategórie netradičných prehliadačov internetu do nášho výberu zavítal Link Bubble Browser. Ten neponúka taký vzhľad, na aký sú všetci z vás zvyknutí, no vsádza skôr na praktickosť a šetrenie času. Jeho hlavným mottom totižto je “Nechaj web načítať, kým robíš niečo iné”.

aplikacie-bubble-link-2 aplikacie-bubble-link-1 aplikacie-bubble-link-5

Koncept tohto prehliadača je veľmi jednoduchý – keď stlačíte odkaz alebo naťukáte URL adresu webstránky, ktorú chcete prehliadať, tak sa vytvorí nová “bublina” a stránka sa načíta na pozadí, zatiaľ čo robíte niečo iné. Táto funkcia je vhodná najmä v situáciách, kedy nemáte prístup k rýchlemu internetu alebo si chcete v krátkom čase pozrieť viacero webstránok.

Náš tip
APLIKÁCIE | Link Bubble – otváranie URL odkazov z aplikácií na pozadí

Na fungovanie prehliadača si budete musieť trochu zvykať, no určite mu prídete na chuť. Po nainštalovaní aplikácie na vás čaká niekoľko ďalších praktických funkcií, ako aj jednoduché prostredie v štýle Material dizajnu.

Tento článok pôvodne vyšiel v 3. čísle Android Magazínu.

Predplaťte si ho a získate tak aktuálny časopis o Androide a zaujímavých technológicách!

27.7.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+