MojAndroid

Posledný deň roka už tradične patrí ohliadnutiu sa za poslednými dvanástimi mesiacmi a zhodnoteniu všetkého, čo sa počas nich stihlo odohrať. Takémuto bilancovaniu sme dnes vyhradili čas aj my. Ktoré udalosti, novinky či rady boli podľa počtu čítaní tie najvyhľadávanejšie? Poďme sa teda pozrieť na rebríček najčítanejších článkov na stránke MojAndroid.sk za rok 2024.

1. Prekvapivé oživenie v segmente tlačidlových telefónov

V dnešnej dobe, keď sú smartfóny neoddeliteľnou súčasťou našich životov, sa čoraz viac ľudí vracia k jednoduchším telefónom, známym aj ako „dumbphones“ alebo „featurephones“. Tento segment teraz zažíva nečakané oživenie. Nový trend môže byť dobrou správou pre menších výrobcov, ale hlavne pre fínsku HMD, ktorá vlastní práva na značku mobilov Nokia. Dôvod v pozadí zvýšeného záujmu je pritom celkom priamočiary. Napriek tomu, že ide pomerne čerstvý článok, pozornosť ktorú pritiahol  je obrovská. Za necelý týždeň svojej existencie sa usídlil na prvom mieste.

Náš tip
Predaj tlačidlových mobilov vo vyspelých krajinách stúpa. Dôvod je jasný

2. Meta chcela na našich dátach trénovať AI. Bránili sme sa voči tomu

Pamätáte si na rôzne hromadne sa šíriace statusy, v ktorých sa “zakazovalo” Facebooku používať fotografie a podobne? Tie boli neúčinné a určite nebránili vo využívaní zverejnených dát. Tento rok ale priniesol reálnu možnosť ako Facebooku a Instagramu “klepnúť po prstoch” a ohradiť sa voči veľkolepým plánom. Dáta bežných používateľov chce využívať na trénovanie svojich modelov umelej inteligencie, čo ľuďom prirodzene veľmi nepáčilo.

Náš tip
Facebook a Instagram chce vaše dáta využiť na trénovanie AI. Máte už len niekoľko dní, aby ste to Meta zakázali

3. Vysvetľovali sme rozdiel medzi SMS a RCS správami

Medzi pomyselné evergreeny sa na tretiu priečku zaradil prehľadový článok, ktorý sa snaží v skratke poukázať na zásadné rozdiely medzi tradičnými SMS správami a novou generáciou zastúpenou technológiou RCS. Ak je pre vás skratka RCS španielskou dedinou tak toto je článok, ktorý môže byť prínosom.

Náš tip
Aký je rozdiel medzi RCS správami a SMS-kami?

4. Nebezpečný Necro Trojan a infikované aplikácie

Veľkú pozornosť, z pochopiteľných dôvodov, pritiahol článok o novej verzii nebezpečného malvéru Necro Trojan. Ten si našiel cestu do aplikácií zaradených v Obchode Play a do momentu odhalenia sa mu podarilo infikovať viac než 11 miliónov zariadení. Medzi záškodnícke činnosti, ktoré vykonával, patria veci ako ťaženie kryptomien alebo neoprávnený prístup do rôznych platených služieb.

Náš tip
Skontrolujte si apky. Ak máte niektorú z uvedených, odinštalujte ju

5. Messenger opäť terčom dobre známeho podvodu

Okrem spomínaného trojana to na ľudí počas roka 2024 útočníci skúšali aj so známym podvodom šíreným cez komunikačnú aplikáciu Messenger. Strohá, no mimoriadne účinná správa potenciálnu obeť nabádala ku kliknutiu na odkaz, ktorý obsahovala. Priateľ vám v správe pošle link a opýta sa vás, či ste to vy. Obeť preto očakáva, že po kliknutí na tento odkaz uvidí nejakú svoju fotografiu alebo video, ktorá by ju mohla napríklad kompromitovať, a preto klikne. No a v tom momente to prichádza…

Náš tip
Obľúbený podvod sa opäť šíri Messengerom. Na toto si dávajte pozor

6. Prekvapivo zábudliví Slováci

Článok o tom ako odblokovať Android smartfón, ak ste zabudli vzor, PIN alebo heslo sa pravidelne objavuje medzi najčítanejšími. A to až do takej miery, že nás to opakovane prekvapuje. Sú Slováci skutočne takí zábudliví alebo nám smartfóny aktívne robia napriek?

Náš tip
Ako odblokovať Android smartfón, ak ste zabudli vzor, PIN alebo heslo

7. Podvodná SMS s rozprávkovou odmenou

Letné mesiace pre mnohých predstavujú čas zaslúženého oddychu. Pri podvodníkoch to tento rok neplatilo. Práve počas horúcich mesiacov to na nás skúšali cez SMS správy. Nachytať nás chceli na vidinu rýchleho a jednoduchého zárobku až 800 dolárov za deň.

Náš tip
Prišla vám v poslednej dobe táto SMS? Nereagujte na ňu, ide o podvod

8. Legenda je späť! Nokia 3210 ponúka to, čo žiadny smartfón nedokáže

V roku 1999 prišiel na trh model mobilného telefónu, ktorý si celosvetovo získal veľkú popularitu, vrátane Slovenska. Nokia 3210 priniesla integrovanú anténu a písanie textových správ pomocou funkcie T9. Spoločnosť HMD Global, ktorá získala licenciu na produkciu telefónov značky Nokia, priniesla na trh oživenú legendu, ktorá tak ako pred štvrťstoročím, cieli na mladých používateľov. No užitočná môže byť všetkým, ktorí si chcú od smartfónu odpočinúť, plánujú digitálny detox alebo uvažujú nad vhodným telefónom na letný hudobný festival, kde by drahý smartfón ľahko mohol “prísť k úrazu”.

Náš tip
Legenda je späť! Nokia 3210 ponúka to, čo žiadny smartfón nedokáže

9. Nákupné šialenstvo a pochybnosti o bezpečnosti Temu

Temu ešte ako nováčik zobral trh ráznym útokom. Extrémne nízke ceny, neustále masírovanie reklamného priestoru a správy o podozrivých aktivitách vyvolali obrovskú vlnu pochybností o bezpečnosti a celkových úmysloch čínskeho hráča. Dlho sa diskutovalo o tom, či Temu predstavuje skutočné riziko alebo či ide o zbytočne prehnané obavy.

Náš tip
Temu a nové nákupné šialenstvo. Je tento obchod bezpečný?

10. Skvelé vylepšenie pre Google Peňaženku

Aplikáciu Google Peňaženka nemusíme predstavovať, v mobile ju má pravdepodobne nainštalovanú takmer každý používateľ Androidu. Využíva sa na bezkontaktné platby u obchodníkov a uloženie rôznych lístkov a kariet. Počas roka dostala skvelé vylepšenie, ktoré si získalo patričnú pozornosť zo strany používateľov. A prejavilo sa to aj na počtoch čítaní článku, ktorý novinku priblížil.

Náš tip
Google Peňaženka dostáva perfektnú funkciu, ktorá doteraz chýbala

31.12.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+