MojAndroid

Výber operačného systému z používateľského je z najväčšej časti o prioritách a požiadavkách, respektíve názoru konkrétnej osoby. Tí, ktorí sa však o túto oblasť zaujímajú do hĺbky, budú klásť dôraz aj na zabezpečenie systému a jeho zameranie na súkromie koncového používateľa. Ktorý operačný systém teda exceluje z pohľadu na bezpečnosť? Zameriame sa na päť veľmi populárnych operačných systémov, a to náš obľúbený Android, ale aj iOS, macOS, Windows a taktiež na samotný Linux.

Čo potrebujú najlepšie zabezpečené operačné systémy?

Zabezpečenie systému podľa webu LastHackingNews vychádza z troch najdôležitejších faktorov. Ide o:

  • Anti-Malvérový softvér – Windows sa považuje za poprednejší systém, pokiaľ ide o programy na detekciu škodlivého softvéru. Tie najagresívnejšie škodlivé kódy však často ostanú systémom neidentifikovateľné.
  • Sandboxing – spôsob otvárania aplikácií, ktorý by nemal dopad na zbytok systému. Ide o akési otvorenie programu vo virtuálnom prostredí, ktoré nemá oprávnenie pristupovať k ostatným dátam používateľa uložených na disku toho istého počítača, respektíve k systémovým súborom. Aplikácie pre Windows a macOS z ich vlastného obchodu sú spoľahlivé, no iné programy z cudzích zdrojov môžu stále predstavovať riziko.
  • Ochrana systému – skvelo zabezpečený operačný systém by mal ponúkať ochranu pred rootkitmi a malvérom, ktoré majú v snahe zmeniť základné systémové aplikácie. Taký macOS je považovaný za absolútneho lídra v tejto kategórii vďaka prepracovanej ochrane integrity.

Rebríček najlepšie zabezpečených operačných systémov (od najhoršieho po najlepší):

5. Windows

Operačný systém Windows využíva drvivá väčšina používateľov stolových počítačov a laptopov. Práve kvôli tomu ide zároveň aj o hackermi najzameriavanejší systém aký existuje. Útočníkovi sa predsa len viac oplatí napísať škodlivý kód pre OS, ktorý používa najviac ľudí. Preto sa Windows radí medzi najmenej bezpečné systémy, no koniec koncov je iba na samotnom používateľovi, či sa nechá napadnúť. Pomôcť dokáže kvalitný antivírový softvér alebo v určitých prípadoch napríklad aj používanie VPN.

Operačný systém Windows 11
Windows 11 | Zdroj: Microsoft.com

4. Android

Na začiatku bol Android najbezpečnejším mobilným operačným systémom, no teraz je už presným opakom. Kedže Android beží na väčšine dnešných mobilných zariadení, útočník opäť naprogramuje kód presne pre tieto prístroje podobne, ako je tomu v prípade Windows. Okrem toho sa vyskytujú aj bezpečnostné diery, kvôli ktorým sú mesačné bezpečnostné záplaty priam kriticky potrebné. Úroveň zabezpečenia preto záleží aj od vášho konkrétneho modelu telefónu či tabletu.

Operačný systém Android - sochy
Android sochy | Zdroj: Gizchina.com

3. iOS

Apple na svojich iPhonoch má veľmi bezpečný systém iOS. Ten nepovoľuje inštaláciu aplikácií mimo App Store, takže už len z tohto dôvodu je iOS omnoho bezpečnejší ako Android.

Operačný systém iOS - Apple iPhone 13 Pro
Apple iPhone 13 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

2. macOS

Dávnejšie nazývaný OS X, macOS je operačný systém, ktorý sa nachádza na osobných počítačoch od amerického giganta Apple. Nájdete ho na MacBooku či iMacu. Výborná spolupráca hardvéru a softvéru z týchto počítačov robí jedny z najlepšie zabezpečených zariadení na trhu. Využíva ho podstatne menej používateľov v porovnaní s Windowsom, takže riziko napadnutia škodlivým malvérom je veľmi nízka. To však neznamená, že istá šanca neexistuje.

MacBook Air M1 - operačný systém macOS
MacBook Air M1 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

1. Linux

Ak je bezpečnosť a súkromie vašou prioritou, mali by ste prejsť na Linux. Ide o Open Source softvér, takže je zadarmo dostupný pre kohokoľvek a hocikto môže preň vytvoriť svoju vlastnú distribúciu. Zdrojový kód je dostupný online a pracovať s nim môže úplne každý. Má bezpečne stavané jadro a existuje extrémne malá šanca na kybernetické útoky určené na používateľov Linuxu.

Operačný systém Linux
Linux | Zdroj: HowToGeek.com

Záverečný verdikt

Najbezpečnejšie počítače sú tie, na ktorých beží či už Linux alebo macOS. Windows nie je nutne z tohto dôvodu zlý. Vstupnou bránou pre útočníkov je práve človek. Na Windowse sa zrejme oplatí zaplatiť si nejaký kvalitný antivírus pre zvýšenie šance detekcie škodlivého malvéru alebo pre úplne zamedzenie používateľovi vykonávať nebezpečné kroky na počítači.

Samsung Galaxy S22 Ultra a Samsung Galaxy A53
Samsung Galaxy S22 Ultra a Samsung Galaxy A53 ponúkajú až štvorročnú podporu na veľké aktualizácie operačného systému Android | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na mobiloch nemáme veľmi na výber. Pre čo najlepšie zabezpečenie by ste mali ísť do iOS, no dovolíme si tvrdiť, že zabezpečení budete aj s Android smartfónom, ktorý ponúka dlhú podporu a pravidelné mesačné bezpečnostné aktualizácie systému. Za zmienku stoja napríklad zariadenia značky Samsung alebo Pixely priamo od firmy Google.

Huawei P50 Pro vs Google Pixel 6 Pro fotoporovnanie fototest
Google Pixel 6 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Vyhnúť by ste sa mali inštalácii aplikácií mimo Obchodu Play, kde je šanca na výskyt malvéru podstatne menšia. A aký operačný systém využívate na svojom telefóne, tablete či počítači vy? Spoliehate sa aj na nejaké antivírové programy? Napíšte nám do diskusie pod článkom.

Náš tip
Pixel 7 Pro prinesie vylepšenia, ktoré zlepšia používanie v exteriéri

27.6.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+