MojAndroid

Denne trpí nedostatkom pitnej vody približne 2,5 miliardy obyvateľov Zeme. Títo nemajú prístup k pitnej vode, čím dochádza k častým črevným a iným ochoreniam, spôsobených práve vodou. Sú to najmä obyvatelia rozvojových krajín, ktorí majú s pitnou vodou problém. Ako im teda pomôcť? S potenciálnym riešením prišla nadácia Gates Foundation, ktorá už roky hľadá zariadenie, ktoré by rentabilným spôsobom premenilo odpad na pitnú vodu. Zdá sa, že teraz sa jej to podarilo, a jeho funkčnosť otestoval samotný Bill Gates.

V rozvojových krajinách je dôležité, aby takéto zariadenie malo istý potenciál finančnej návratnosti. To však pre stroj s názvom Janicki Omniprocessor nie je žiadny problém. Ten dokáže z odpadu sám vyrobiť elektrinu, ktorá je použitá ako k napájaniu samotného zariadenia, tak aj k distribúcii do rozvodnej siete. Ide o akúsi malú tepelnú elektráreň, v ktorej sa odpad vysušuje, spaľuje a premieňa na elektrinu, a čo je dôležité pitnú vodu. Takýmto spôsobom sa investované peniaze rýchlo vrátia, vďaka čomu budú spokojní nielen ľudia v okolí, ale aj samotný investor, ktorý sa ho rozhodol zakúpiť. Ako to celé funguje zistíte po pozrení videa.

Parametre zariadenia:

  • Denne dokáže vyrobiť až 10800 litrov pitnej vody
  • Spracuje 12300 kubických metrov odpadu
  • Pri maximálnom výkone produkuje 150 KW energie (vyrobí sa ale menej vody)
  • Rozmery celého zariadenia činia 8m x 23m
7.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+