MojAndroid

Nabitie telefónu za jednu sekundu sa nám teraz zdá neuveriteľné. Keď sa však obzrieme v čase do minulosti, podobné pocity sme mali v prípade tvrdení, že smartfóny sa raz budú doplna nabíjať už v priebehu 15 minút. Nuž, kto by to bol povedal, že v roku 2022 to bude realitou. Je nám jasné, že bude potrebných hneď niekoľko rokov na dosiahnutie pokroku v oblasti nabíjania, aby sa podarilo akumulátor nabiť za jednu sekundu. Veríme, že to nebude nereálne. Ďalšie informácie priniesol portál techradar.

Súčasné rýchlosti nabíjania

Dnes máme na trhu smartfóny, ktoré prichádzajú so 66 W, 80 W, 120 W alebo dokonca aj 150 W nabíjačkami v balení. Častejšou realitou však je, že výrobca nepribalí k telefónu žiaden nabíjací adaptér. V prípade extrémne rýchleho nabíjania ale nie je všetko zlato čo sa blyští. Vysoký nabíjací výkon spolu v kombinácii s vysokými teplotami neznačí pre dobrú dlhodobú životnosť batérie. Týmto problémom sa už zaoberá mnoho výrobcov a snaha eliminovať možné “škody” napáchané práve veľmi rýchlym nabíjaním sa podľa slov niektorých z nich podarilo skoro úplne eliminovať.

Xiaomi 12S Ultra
Xiaomi 12S Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Naše mobilné zariadenia sa už teraz nabíjajú veľmi rýchlo, v závislosti od konkrétneho modelu. Čínsky gigant OPPO uvádza, že ich technológia s pomenovaním “Battery Health Engine” je navrhnutá na optimalizáciu nabíjania pre predĺženie dlhodobej životnosti akumulátora. Rýchle nabíjanie by mohlo výrobcov nabádať k vytváraniu objemnejších batérií, no vlastnenie ťažkého a hrubého smartfónu by sa nemuselo páčiť každému.

Xiaomi 12S Ultra
Xiaomi 12S Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Medziročné vylepšenia v technológiách sú úctyhodné

V posledných rokoch sme boli svedkami výrazných skokov v maximálnych nabíjacích rýchlostiach. Nebolo to tak dávno, kedy sme 18 W nabíjanie považovali za extrémne rýchle. Teraz tu máme telefóny podporujúce 150 W nabíjanie. Stačí ich pripojiť k adaptéru a v priebehu 10 minút máte zabezpečenú výdrž pokojne aj na celý deň. Predstavte si, čo môže priniesť budúcnosť. Smartfón len pripojíte k nabíjačke a sekunda nabíjania vám dá pohodlne jednodennú výdrž.

Nothing Phone (1) zadná strana
Nothing Phone (1) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Zatiaľ to znie ako dobré sci-fi, no o desiatky rokov to môže byť realita. Možno budeme prekvapení, keď sa niečoho tak prelomového dočkáme ešte skôr, ako teraz očakávame. Bude však potrebné dbať extrémne veľký dôraz na dlhodobú životnosť akumulátorov, tak ako aj na bezpečnosť takého nabíjania a predchádzaniu vzniku veľmi vysokých teplôt. Veríme, že budúcnosť prinesie extrémne rýchlo nabíjajúce sa smartfóny, ktoré v kombinácii s úsporným hardvérom prinesú prelomovú výdrž.

Náš tip
Bez nabíjačky, ale aj bez kábla. Balenia telefónov budú opäť chudobnejšie
31.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+