MojAndroid

Už si nemusíte kupovať fyzickú čítačku občianskeho preukazu, aby ste vygenerovali overený elektronický podpis na dokument. Občianske združenie, ktoré v takejto veci supluje štát (a zadarmo) Slovensko.Digital, vytvorilo novú mobilnú aplikáciu Autogram v mobile, pomocou ktorej potrebný podpis vytvoríte jednoducho a bezplatne.

Mohlo by vás zaujímať:

Autogram v mobile
Autogram v mobile | Zdroj: Slovensko.digital

Doteraz bol k takému podpisu potrebný počítač s čítačkou kariet a podpisový softvér. Elektronický podpis je rovnocenným vlastnoručnému podpisu, dokonca aj osvedčenému, teda má rovnakú váhu ako podpísanie u notára.

“Po spustení aplikácie vyberiete dokument, ktorý chcete podpísať, a následne priložíte občiansky preukaz k mobilu. Zadáte bezpečnostný kód a podpisový PIN a dokument je podpísaný,”

hovorí o novinke programátor Marek Ceľuch zo Slovensko.Digital.

Takto podpísaný dokument sa dá využiť pri komunikácii so štátom i na komerčnej báze. Na štátnych portáloch sa dajú podpísať dokumenty pomocou rozšírenia prehliadača Chrome, Edge či Firefox cez QR kód. Čoskoro má pribudnúť aj podpora pre Safari.

Autogram v mobile
Autogram v mobile | Zdroj: Slovensko.digital

Občianske preukazy s NFC čipom sa na Slovensku vydávajú od decembra 2022 a práve tento typ nepotrebuje pre podpisovanie čítačku ani počítač. Podľa Slovensko.Digital bolo takých OP vydaných už skoro milión kusov. Ak taký občiansky preukaz nevlastníte, môžete o jeho vydanie požiadať aj pred uplynutím doby platnosti.

Náš tip
Android 15 prinesie výrazné vylepšenie pre biometriu

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+