MojAndroid

Napriek tomu, že systém Android existuje viac ako desaťročie a smartfóny s ním využívajú miliardy ľudí vo svete, tak o ňom existuje veľa mýtov. Portál HowToGeek vybral 5 najčastejších.

Android smartfóny sú lacné

Jedným z najčastejších mýtov o Androide je, že smartfóny s týmto systémom sú lacné, čo sa nepriamo používa ako urážka používateľov Androidu. Naráža sa tým na ich sociálny status a aj na kvalitu zariadení. Pravdou je, že niektoré smartfóny s Androidom sú skutočne lacné, no okrem nich existujú aj vyššie modely a vlajkové modely s najnovším hardvérom.

Pretože je Android obrovský ekosystém zariadení od mnohých rôznych spoločností, tak existujú zariadenie so systémom Android v takmer každej cenovej kategórii a úrovni kvality. Niektoré telefóny so systémom Android sú lacné; niektoré sú veľmi prémiové a drahé. Možností je široká škála. Ale všeobecne tvrdiť, že Android smartfóny sú lacné, môže byť veľmi zavádzajúce.

Android je plný vírusov

Ďalším veľmi bežným mýtom je, že zariadenia so systémom Android sú sužované vírusmi a škodlivým softvérom. V skutočnosti je Android v tejto situácii veľmi podobný Windowsu. Aj v jeho prípade je viac vírusov a malvéru pre Windows v porovnaní s macOS kvôli tomu, že ho využíva násobné viac ľudí. Na Android sa taktiež zameriava viac vírusov a malvéru než na iOS, pretože je rozšírenejší.
.

Android Malvér
Android malvér | Zdroj: Phandroid.com

Rovnako ako v prípade systému Windows to však nie je veľkým problémom, ak používate Android inteligentným spôsobom. Napríklad inštalovaním aplikácií iba z Obchodu Google Play, dbaním na upozornenia pred inštaláciou neznámych aplikácií a neudeľovaním povolení k funkciám, ktoré aplikácia zo svojho popisu nemá využívať. Dodržiavanie takýchto jednoduchý pravidiel eliminuje možnosť inštalácie malvéru.

V Androide je nutné zatvárať spustené aplikácie

Keď bol Android novým operačným systémom, existovala populárna kategória aplikácií tzv. Apps killers, ktoré jedným kliknutím zatvorili všetky aplikácie spustené na pozadí. Ľudia si mysleli, že to zlepšilo výkon a výdrž batérie. Tento mýtus pretrváva dodnes. Android je však špeciálne navrhnutý na prácu s aplikáciami na pozadí.

Automaticky spravuje úlohy na pozadí a zatvára veci, keď sú potrebné ďalšie zdroje. Jednoducho to nemusíte riadiť sami. V skutočnosti môže mať neustále zatváranie aplikácií naopak negatívny vplyv na váš smartfón. Namiesto toho, aby aplikácia bežala na pozadí v pozastavenom stave, musí sa úplne znova spustiť. To si vyžaduje viac výkonu ako obnovenie z pozastaveného stavu.

Android je viac komplikovaný než iOS

Väčšina ľudí má všeobecný pocit, že smartfóny Apple iPhone sa ľahko používajú a zariadenia so systémom Android sú pre technicky zdatnejších ľudí. Android sa preto považuje za zložitejší operačný systém. Aj tento mýtus však pretrváva zo začiatkov systému Android, kedy bolo jeho používateľské prostredie menej ergonomické.

Tie časy sú už však dávno preč. Používateľské prostredie bolo samotným Googlom a aj výrobcami smartfónov v rámci ich nadstavieb značne vylepšené, tak aby bolo nielen ľahko pochopiteľné, ale aj ľahšie ovládateľné na väčších displejoch. iOS naopak získal mnoho funkcií, ktoré boli predtým k dispozícii iba v systéme Android, čo spôsobilo, že iOS sa stal oveľa zložitejším, ako býval.

Android je škaredý

Posledný mýtus je skôr subjektívny. Ľudia vo všeobecnosti považujú smartfóny Apple iPhone za veľmi estetické, a to softvérovo aj hardvérovo. Na Android sa však veľa z nich pozerá ako na škaredý. To však z časti platilo v minulosti a momentálne to väčšinou platí len v prípade lacných modelov. Či už dizajn smartfónov so systémom Android alebo jeho používateľské prostredie sa už dávno prispôsobilo súčasným trendom v oblasti dizajnu.

Android launchery
Android Launchery | Zdroj: tech-society.com

Vďaka rôznym výrobcom je k dispozícii množstvo typov dizajnu tela smartfónov od hranatých, zaoblených alebo dokonca skladacích. Ak niekomu nevyhovuje dizajn Material You v čistom Androide, tak si môže vybrať smartfón so špecifickou nadstavbou (One UI, MIUI, Ralme UI atď), alebo využiť širokej škály možností personalizácie systému a Android launcherov.

Náš tip
Google dostáva 60-miliónovú pokutu za neoprávnené zbieranie údajov o polohe
16.8.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+