MojAndroid

Las Vegas, Barcelona, Berlín. Tieto tri mestá sú všetkým fanúšikom technológií dobre známe. Spája ich fakt, že v každom z nich sa už tradične koná obrovská technologická konferencia. Januárový CES vo Vegas je skôr zameraný na spotrebnú elektroniku pre domácnosti, ktorá je často doplnená o rôzne koncepty a návrhy budúcich produktov. Septembrová IFA je zas miestom, kde nájdeme kombináciu všetkého, čo je poháňané elektrinou a je to tiež miesto, kde výrobcovia často predstavujú svoju vianočnú ponuku. No a MWC v Barcelone, ktoré sa už tradične koná na prelome februára a marca, prináša najmä mobilné novinky. Inak to nebolo ani tento rok a v Barcelone nechýbala ani naša redakcia. Čo si pre nás tento rok nachystala “slnečná” metropola Španielska?

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Viac ako sme čakali

Okrem naozaj ohyzdného počasia sme sa v Barcelone dočkali množstva nových zariadení. Po tom, ako spoločnosť Samsung oznámila, že na MWC 2018 predstaví svoje nové vlajkové lode Samsung Galaxy S9 a S9+, sa viacerí výrobcovia stiahli a pripravili si vlastné predstavenia neskôr počas roka. Aj preto sme sa obávali, že okrem noviniek od Samsungu tu toho veľa neuvidíme. Opak bol však pravdou a výstava v Barcelone nás veľmi príjemne prekvapila množstvom zaujímavých zariadení, ktoré sme si mohli vyskúšať.

Samsung Galaxy S9 a S9+

Samozrejme, hviezdou celého podujatia boli novinky Samsung Galaxy S9 a S9+. Tie boli predstavené ešte pred samotným začiatkom celej výstavy v nedeľu (MWC štartovalo oficiálne v pondelok). Vzhľadom na obrovské množstvo únikov nás už telefóny nemali ako prekvapiť, a tak sme sa dočkali presne toho, čo sme očakávali.

Náš tip
Samsung Galaxy S9 vs Google Pixel 2 | POROVNANIE

Oproti predchádzajúcej generácii prišli iba minimálne vylepšenia. Dizajn ostal prakticky nezmenený, presunul sa iba skener odtlačkov na prístupnejšie miesto pod zadným fotoaparátom. Samozrejme, vylepšený bol procesor, keď vo vnútri telefónov teraz tiká najnovší Exynos 9810. Viac zmien sa dočkal väčší model Galaxy S9+, ktorý má 6 GB RAM a aj duálny fotoaparát. Práve ten je však nový v oboch modeloch a je tiež najväčšou zmenou oproti vlaňajšej generácii vlajkových lodí od Samsungu.

Nový fotoaparát totiž ponúka variabilnú clonu (f/1.5 / f/2.4). Kým otvorená clona umožní fotiť lepšie fotografie v horšom osvetlení, s clonou f/2.4 zasa zachytíte ostrejšie fotografie pri jasnejších scénach. Okrem toho bola vylepšená aplikácia fotoaparátu a aj spracovanie fotografií. Tu zaujme výkonnejší automatický režim HDR+, ktorý kombinuje fotografie pre zachytenie čo najlepšieho dynamického rozsahu a zároveň zachovanie detailov podobne ako v smartfónoch Google Pixel. Model S9+ má ešte jednu šošovku navyše pre bezstratové 2-násobné priblíženie.

Okrem fotoaparátu sú však zmeny skôr kozmetické a pre bežného používateľa možno až neviditeľné. To ale nemusí nutne znamenať niečo negatívne, keďže ide o atraktívne zariadenia so špičkovou výbavou.

Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact

Chvíľu sa zdalo, že okrem Samsungu nepredstaví v Barcelone nové vlajkové lode žiaden z najznámejších svetových výrobcov. Opak bol však pravdou a počas tlačovej konferencie priamo na výstavisku v prvý deň konferencie sme sa dočkali nových top modelov od spoločnosti Sony, konkrétne Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact.

Náš tip
TOP 5 funkcií vlajkovej lode Sony Xperia XZ2

Narozdiel od Samsungu, tu nastala zrejme najväčšia medzigeneračná zmena v histórii smartfónov rodiny Xperia. Sony dalo takmer úplne zbohom tradičnému Omni dizajnu. Na rad prišiel štíhlejší a dlhší displej, zahnuté hrany a sklenená konštrukcia. Skener odtlačkov bol presunutý na zadnú stranu, ktorá je teraz výrazne zaoblená a vynikajúco sedí v ruke.

Sony ale spravilo niekoľko ďalších vynikajúcich vylepšení. Modely Xperia XZ2 a XZ2 Compact ako prvé zvládnu natáčanie 4K HDR videa. Okrem toho disponujú HDR displejom, ktorý dokonca mení štandardný obsah na taký, ktorý je farebným podaním veľmi blízky HDR. Pribudla tiež veľmi žiadaná možnosť natáčania Super Slow Motion videa s frekvenciou 960 FPS vo Full HD rozlíšení, aj keď v takomto režime zachytíte o polovicu kratší časový úsek.

Samozrejme, oba modely ponúkajú fantastický výkon. Nechýba moderný čip Snapdragon 845, čo poteší najmä fanúšikov menších zariadení v modeli Xperia XZ2 Compact. 4 GB RAM a 64 GB sú už štandardom a nechýba ani podpora pamäťových kariet. Sony tak spravilo veľký krok vpred a už teraz sme zvedaví ako sa telefóny ukážu v praxi.

Rodina ASUS ZenFone 5

Veľkú vlnu záujmu, ale aj kontroverzie, vyvolala nová generácia smartfónov ASUS ZenFone 5. Model ZenFone 5 Lite je ešte pomerne štandardné zariadenie strednej triedy s pretiahnutým displejom a rozumnou výbavou. Nechýba tu niekoľko zaujímavých fičúr spojených s umelou inteligenciou, ako napríklad odomykanie telefónu tvárou.

Oveľa viac pozornosti sa však venovalo modelom ZenFone 5 a ZenFone 5Z. Tieto totiž ponúkajú displej s pomerom strán 19:9 a výrezom podobným tomu, aký má iPhone X. Práve tento dizajnový prvok sa mnohým používateľom nepozdáva, no zdá sa, že si naň budeme musieť zvyknúť. Okrem nových smartfónov ASUS ho totiž ponúka aj celý rad ďalších smartfónov s Androidom.

Nové smartfóny série ZenFone 5 však prinášajú zaujímavú kombináciu špecifikácií. ZenFone 5 ponúkne nový čip Snapdragon 636, kým výkonnejší ZenFone 5Z príde hneď s čipom Snapdragon 845. Absolútnou samozrejmosťou je tu už dvojica zadných fotoaparátov.

Huawei MediaPad M5 a M5 Pro

Spoločnosť Huawei si do Barcelony nepriniesla novú vlajkovú loď Huawei P20, no zato tu predstavila novú generáciu tabletov s Androidom Huawei MediaPad M5 a M5 Pro. Tie prichádzajú vo veľkostiach 8,4″ a 10,6″ a ponúkajú veľmi slušnú výbavu vďaka 2K displeju a čipu Kirin 960. Model M5 Pro je potom zameraný na produktivitu. Podporuje stylus M-Pen a zároveň má na zadnej strane piny, vďaka ktorým je ho možné pripojiť k doku s klávesnicou a premeniť tak na plnohodnotný pracovný nástroj.

Nové smartfóny Nokia

Spoločnosť HMD si do Barcelony priniesla celé nové portfólio smartfónov NOKIA. Množstvo pozornosti pútal model Nokia 8 Sirocco, ktorý ponúka špičkové špecifikácie a displej zahnutý po oboch bočných stranách.

Veľmi atraktívne pôsobí aj model Nokia 7 Plus. Ten ponúka displej s pomerom strán 18:9 a zaoblenými rohmi. Spolu s čistým systémom Android 8.1 Oreo tak náramne pripomína smartfón Google Pixel 2 XL. Ponúka solídny čip Snapdragon 660, 4 GB RAM a duálny zadný fotoaparát s 2-násobným priblížením.

Dočkali sme sa aj vylepšeného modelu Nokia 6 (2018), ktorý ponúka tiež výrazne lepší hardvér ako vlaňajší model. Zaujímavosťou je aj extrémne dostupný model Nokia 1, na ktorom Google demonštroval nový systém Android Go pre rozvojové krajiny. Absolútne najviac pozornosti si však zaslúžil “banana phone” – model Nokia 8110 s výsuvným krytom a zahnutým telom, ktorý poznáme aj z filmov Matrix. V modernom prevedení však ponúka trochu iný dizajn a okrem iného aj 4G pripojenie.

Dostupné novinky od LG

Ešte pred samotnou výstavou predstavila novinky aj spoločnosť LG. Medzi novinky patrili dostupnejšie modely série LG K8 2018 a LG K10 2018. Ide o zariadenia strednej triedy, ktoré ale ponúkajú niektoré prvky drahších zariadení, ako napríklad podpora HDR.

LG do Barcelony prinieslo aj smartfón LG V30S ThinQ. Ako názov napovedá, ide o vylepšenú verziu vlajkovej lode V30. Vylepšení je tu však iba niekoľko – telefón teraz prichádza so 6 GB RAM a zmien sa dočkal ešte fotoaparát, ktorý je teraz vďaka umelej inteligencii schopný lepšie rozoznávať fotografovanú scénu a tomu prispôsobiť nastavenia.

Spoločnosti LG sa v Barcelone prihodila aj zaujímavá nepríjemnosť, keď niektorým novinárom nechtiac odhalila pripravované modely LG G7, Q7 a V35. Na internete sa dokonca objavilo aj video so smartfónov LG G7 (NEO).

Nové portfólio Alcatel

Do Barcelony si celý rad nových zariadení priniesla aj spoločnosť Alcatel. Telefóny Alcatel 5, Alcatel 3 a Alcatel 1 prinášajú FullView displej s minimálnym rámikom a pomerom strán 18:9. Najviac zaujme model Alcatel 5, ktorý má prakticky neexistujúcu bradu a hrubší rámik nad displejom. Nechýba ani duálny selfie fotoaparát a atraktívna cenovka 229,99 EUR.

V sériách Alcatel 3 a Alcatel 1 bolo predstavených hneď niekoľko zariadení s dostupnou cenovkou. Alcatel 1X je pritom prvým smartfónom s displejom s pomerom strán 18:9 a cenovkou nižšou ako 100 EUR.

Dostupné telefóny boli doplnené aj o dostupné tablety Alcatel 1T 7 a 1T 10.To sú tablety vhodné na základnejšiu prácu, aj keď väčší model T10 ponúka slušnejšiu výbavu  aj prídavnú hardvérovú klávesnicu pre zvýšenie produktivity.

Obrnené telefóny CAT a Land Rover

Spoločnosť Bullitt, ktorá stojí za výrobou smartfónov CAT, priniesla do Barcelony dve novinky. Tou prvou je vylepšený model CAT S61, ktorý znovu prináša termokameru FLIR s novým senzorom Flir One Pro pre ešte lepšie zábery s termovíziou. Samozrejmosťou je stále fantastická odolnosť, obrovská batéria s kapacitou 4500 mAh a aj vylepšený hardvér.

Na výstave v Barcelone sme si tiež prvýkrát mohli prezrieť smartfón Land Rover Explore. Ten je podobne odolný ako smartfóny rodiny CAT, no ponúka vlastnú dávku originality. K telefónu je totiž pripojiť modulárne príslušenstvo podobné MotoMods a dotvoriť ho tak podľa vlastných predstáv. Vo všeobecnosti je jeho určenie ale znovu cielené na outdoorových nadšencov či ľudí, ktorí pracujú v exteriéri a v náročných poveternostných podmienkach.

Ďalšie zaujímavé novinky

Samozrejme, výstava bola plná ďalších zaujímavých predstavení. Zaujali nás smartfóny Archos so svojimi nadčasovými prvkami a skutočne atraktívnym vzhľadom. Veľa pozornosti si zaslúžil aj koncept smartfónu Vivo Apex. Ten prináša skener odtlačkov prstov pod displejom v celej dolnej polovici obrazovky. Kdekoľvek v tejto časti priložíte prst, telefón rozozná váš odtlačkov. V rámci zmenšovania rámiku tiež výrobca zvolil netradičnú zasúvaciu selfie kameru a miesto tradičného reproduktoru pre hovory sme sa dočkali aj piezoelektrického akustického systému, ktorý rezonuje celou hornou časťou telefónu a takto prenáša zvuk.

Aj spoločnosť Lenovo počká s predstavením svojich nových smartfónov a v Barcelone predstavila nové Chromebooky. Tie zaujmú najmä veľmi dostupnou cenou a odolným telom. Vďaka tomu ide o zariadenia určené najmä pre školské či pracovné prostredie, keď zvýšená hardvérová odolnosť je doplnená o vynikajúcu výdrž batérie.

Okrem hardvéru sme sa v Barcelone dočkali aj niekoľkých softvérových predstavení. ESET tu predstavil riešenie ESET Smart TV Security, čo je bezpečnostný balíček určený pre inteligentné televízory. Huawei predviedol svoje autonómne auto poháňané iba smartfónom Huawei Mate 10 Pro. Zaujímavým predstavením sa blysla aj spoločnosť MediaTek, ktorá predstavila svoj čip s umelou inteligenciou MediaTek Helio P60.

 

Okrem toho sa veľká časť výstavy niesla v znamení 5G. O novej generácii mobilného pripojenia sa hovorilo prakticky na každej tlačovej konferencii. Aj tradiční výrobcovia smartfónov sa snažia ponúknuť riešenie v tejto oblasti, a to či už pre firmy, alebo aj koncového zákazníka. 5G bolo dôležitou témou aj minuloročnej výstavy, no tento rok sme už zažili oveľa viac rôznych demonštrácií moderného pripojenia a videli sme aj niektoré z úplne prvých komerčných riešení. Svoju víziu budúcnosti s 5G v Barcelone demonštroval aj operátor Orange, ktorý tu prezentoval niektoré z komerčných riešení, ktoré budú fungovať vďaka moderným sieťam piatej generácie.

Výstava tak naozaj predčila naše očakávania a už teraz sa tešíme, čo si Barcelona pre nás prichystá budúci rok. Tentokrát bol program kongresu síce veľmi zaujímavý, no počasie bolo naozaj zarmucujúce, v jeden deň dokonca aj snežilo, čo je v Barcelone veľká rarita. Napriek tomu sme radi, že sme si mohli naživo vyskúšať najnovšie technológie a nahliadnuť do repertoáru výrobcov, ktorí si pre tento rok znovu pripravili portfólio atraktívnych noviniek. Vy zatiaľ môžete hlasovať v našej ankete a v komentároch nám dať vedieť, čo najväčšmi oslovilo v Barcelone vás.

Za pozvanie na výstavu ďakujeme spoločnostiam Orange a Samsung.

Čo vás na MWC 2018 zaujalo najviac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
4.3.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+