MojAndroid

Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov USA (v skratke DARPA) úspešne otestovala robotickú protézu, ktorá dokáže cítiť dotyk. DARPA novú protézu vyskúšala na 28-ročnom mužovi, ktorý ostal paralyzovaný po tom, čo si pri nehode poškodil miechu. Mozog muža bol napojený pomocou niekoľkých elektród na časť mozgu, ktorá je zodpovedná za vnímanie dotyku. Tieto boli prepojené s robotickou rukou so senzormi tlaku, ktorá odosiela elektrické signály a komunikuje priamo s mozgom.

Testovaný subjekt vďaka tomu vedel s takmer 100% presnosťou povedať, ktorého z mechanických prstov sa niekto dotkol, a to aj napriek tomu, že na protézu nevidel. Symbiózu stroja s človeka potvrdil aj test, kedy vedci bez toho aby to mužovi povedali, stlačili až dva prsty súčasne. Muž ihneď vedel, čo sa stalo a odpovedal so žartom otázkou, či sa ho niekto snaží “oblafnúť”. Pocit, ktorý pritom zažíval bol podľa predstaviteľov agentúry takmer prirodzený.

Ide o veľký pokrok, ktorý by mohol v budúcnosti výrazne uľahčiť integráciu takto telesne postihnutých ľudí do spoločnosti. Robotické protézy budúcnosti by totižto mohli zastúpiť všetky dôležité funkcie normálnej ľudskej ruky. Otázne však je, kedy sa dostanú aj do reálu a budú si ich môcť dovoliť aj bežní ľudia.

Zdroj: DARPA

 

 

14.9.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+