MojAndroid

Android platforma neponúka práve veľký výber kvalitných alternatívnych e-mailových klientov. To by však mala čoskoro zmeniť spoločnosť Mozilla, ktorá podľa portálu AndroidPolice prinesie na mobilné zariadenia emailový klient Thunderbird.

Thunderbird je jeden z najlepších e-mailových klientov pre PC

Spoločnosť Mozilla je Android používateľom známa hlavne svojim internetovým prehliadačom Firefox. Ten prešiel v posledných rokoch výrazným vývojom, pridal bezpečnostné prvky, možnosť doplnkov, tmavý režim alebo prispôsobené rozhranie pre ovládanie na väčších displejoch. Momentálne patrí k najkvalitnejším alternatívnym internetovým prehliadačom v obchode Google Play.

Súčasná podoba Mozilla Thunderbird | Zdroj: SoftAlead.net

Podobný úspech by mohol mať aj e-mailový klient Thunderbird. Ten sa na PC platforme objavil ešte v roku 2004. Thunderbird podporuje protokoly POP a IMAP pre prístup k poštovým schránkam, dopĺňanie adries prostredníctvom LDAP adresára, či čítanie a písanie e-mailov v HTML formáte.

V PC verzii obsahuje aj RSS čítačku. Vďaka zabudovanému spam filtru dokáže veľmi efektívne triediť nevyžiadané správy. Z pohľadu bezpečnosti podporuje S/MIME, digitálne podpisovanie, šifrovanie správ, voliteľnú možnosť zablokovania obrázkov nahrávaných zo vzdialeného zdroja a zakázanie JavaScriptu. Jeho momentálny podiel na trhu je však iba 0,08 %.

Mobilná verzia bude pravdepodobne distribuovaná mimo oficiálneho obchodu Google Play

Aj to je možno dôvod, prečo chce spoločnosť Moziila vydať jeho mobilnú aplikáciu a oživiť o neho záujem. Ryan Lee Sipes, produktový manažér Mozilla Thunderbird, to oficiálne potvrdil na sociálnej sieti Twitter. Tvrdí však, že mobilná aplikácia je pre neho prioritou číslo dva. Prvou je vylepšenie používateľského rozhrania pôvodného Thunderbirdu do modernej podoby.

Spomína tiež možnosť uvoľnenia budúcej mobilnej aplikácie ako samostatného APK súboru distribuovaného mimo obchodu Google Play. Pravdepodobne by tak bol distribuovaný cez obchod s open-source aplikáciami F-Droid. Thunderbird je totiž takmer 20 rokov open-source softvérom.

Otázne je, či si alternatívny e-mailový klient môže nájsť na Android platforme dostatok používateľov, aby bol jeho následný vývoj pre tvorcov výhodný. Väčšina Android používateľov si často vystačí s Gmailom a tí, ktorí využívajú alternatívne e-mailové služby, siahnu po e-mailovom klientovi od výrobcu smartfónu alebo po Outlooku od Microsoftu.

Náš tip
HONOR X8: Osvieženie nižšej cenovej kategórie prichádza Slovensko
8.5.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+