MojAndroid

Rok 2004 bol naozaj výnimočným rokom pre mobilné telefóny. Šlo o obdobie, keď sme prechádzali z jednotvárnych zariadení na telefóny, ktoré mali identitu a často experimentovali so zaujímavým dizajnom. Niektoré zariadenia z tohto roku sú také ikonické, že si ich pamätám aj do dnes. Patrí medzi ne rozhodne aj Motorola RAZR V3.

Úspech si zaslúžila dizajnom

Na začiatku 21. storočia sa globálnym lídrom na poli mobilných telefónov stávala fínska NOKIA. Motorola mala za sebou niekoľko veľkých úspechov, šlo predsa o jedného z absolútnych priekopníkov komerčných mobilov, ktoré uviedla na trh prvýkrát ešte v roku 1983. V roku 2004 však bol už mobilný telefón absolútnym main streamom, priam až našou neoddeliteľnou súčasťou. Výrobcovia tak už nezaujali zákazníkov iba funkciami či špecifikáciami, ale museli prehovoriť aj k bežným používateľom. Začali sa tak objavovať rôzne zaujímavé dizajnové kúsky, ako napríklad ultra-tenká Motorola RAZR V3.

Tento trend pritom pri telefónoch pretrval takmer do dnes. RAZR V3 však vo svojej dobe nadmerne vyčnievala nad konkurenciou. Možno si pamätáte smartfóny SonyEricsson K700 či NOKIA 6230. Na svoju dobu šlo o vyspelé zariadenia, ktoré ale boli stále veľmi hrubé a dizajn bol pri týchto modeloch jednoznačne podriadený funkcionalite. Kým dnes je štýl a vzhľad telefónu jedným z najdôležitejších faktorov jeho úspechu, v roku 2004 to o väčšine zariadení neplatilo. Motorola RAZR V3 tak spôsobila skutočnú revolúciu.

SonyEricsson K700 – typická konkurencia pre RAZR V3 v roku 2004.

Konkurencieschopné špecifikácie

Iste, dizajnové kúsky medzi mobilmi sa objavili aj pred modelom RAZR V3. Motorola však trafila klinec po hlavičke a priniesla nie len pekný, ale aj veľmi schopný telefón. Šlo o vyklápačku s dvomi farebnými displejmi. Hlavný TFT displej s 256 000 farbami mal veľkosť 2,2″ a rozlíšenie 176 x 220 pixelov, vpredu sa ešte nachádzal notifikačný displej s rozlíšením 96 x 80 pixelov a 4096 farbami.

Vo vnútri sa nachádzala 5,5MB pamäť. Mohli ste do nej uložiť 1000 kontaktov, ale telefón si pamätal iba 10 volaných, 10 zmeškaných a 10 prichádzajúcich hovorov. RAZR V3-ka bola ale vybavená technológiou Bluetooth, no zrejme ste ňou neovládali spotrebiče v domácnosti, primárne šlo o nástroj pre posielanie dát medzi viacerými zariadeniami.

Prednosťou telefónu bola tiež VGA kamera s digitálnym zoomom a zaujímavosťou je aj nabíjanie prostredníctvom mini USB konektora, ktorý ešte z času na čas nájdeme na niektorých zariadeniach aj dnes. Hoci telefón nepodporoval pripojenie k Wi-Fi, k internetu ste sa ním mohli pripojiť cez GPRS Class 10.

Aká je Motorola RAZR V3 dnes?

Samozrejme, takmer 14-ročný telefón s dnešnými smartfónmi porovnávať nemôžeme. Zároveň ale musíme poznamenať, že RAZR V3 si svoju identitu a štýl zachovala dodnes. Stále platí, že ide o jeden z tenších telefónov, najmä v otvorenom stave. Podobným štýlom, aj keď z iných dôvodov, sa prezentujú súčasné smartfóny série moto Z.

Očarujúca je aj klávesnica telefónu, ktorá má aj na dnešnú dobu pomerne futuristický dizajn. Už iba samotný vyklápací mechanizmus a prítomnosť dvoch displejov sú však na dnešné pomery netradičné a jedinečné.

Na príklade RAZR V3 je vidieť, kam sa telefóny za posledných niečo vyše desať rokov dostali. Keď sa ale pozrieme na zariadenia z rovnakého obdobia, vidíme obrovský skok vpred, ktorý RAZR V3 predstavovala a ktoré sú dnes už skutočnou raritou. Výrobcovia vylepšujú svoje zariadenia iba pomaly a nové modely sú už takmer vždy iteráciou toho predchádzajúceho. Motorola RAZR V3 však bola jediným zo štartovacích mechanizmov pre moderné telefóny, ktoré nie sú iba nástrojom, ale aj doplnkom či šikovným rozšírením pre bežných ľudí.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Motorola. Za zapožičanie telefónu ďakujeme Múzeu mobilov v Dobšinej

21.6.2018
Zdroj: TechRadar, CNet

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+