MojAndroid

“Žiletka” sa vracia! Motorola nedávno predstavila novú Motorolu Razr a my sme mali možnosť tento smartfón vyskúšať. Motorola pozvala vybraných novinárov do Londýna, kde sme skladací smartfón otestovali naživo. Po prvých reakciách môžem pokojne potvrdiť, že Razr sa vydaril a ukázal trend vo vývoji skladacích smartfónov.

Displej, otvor sa!

Razr výborne padne do ruky. Na otvorenie displeja len jednou rukou si musím opäť chvíľu zvykať. Áno, aj ja som bol kedysi majiteľ legendárnej žiletky. Keďže ide o dotykový displej, s telefónom v prvom momente zaobchádzam veľmi opatrne. Pomaličky ho otváram a zatváram. To je prvý pohyb, ktorý s týmto zariadením skúša asi každý z prítomných novinárov. Po chvíli sa už osmelím a displej otvorím jednou rukou. Funguje, nič som nezlomil a displej sa hneď rozsvieti.

Motorola Razr 2019 zboku skladanie

Na displeji sa zjaví štandardná domovská obrazovka, model Razr prichádza na trh vo verzii Android 9.0. Obrazovka má veľkosť 6,2 palcov a rozlíšenie 2142 × 876 pixelov. Motorola použila technológiu Plastic AMOLED. Na dotyk pôsobí displej plastovým dojmom, pri skrolovaní je displej pekne rovný. Po pritlačení v strednej časti displeja je cítiť malé nerovnosti. Je to priamo v miestach, kde sa displej skladá. Nepôsobí to však rušivo. Celkovo je zobrazenie na displeji veľmi dobré.

Skener odtlačkov v brade

Po pár minútach s telefónom v ruke je jasné, že Razr vydrží aj neopatrné používanie, a tak sa nebojím displej zložiť a zaklapnúť. Počuť buchnutie, a tak to má byť. Konštrukcia je výborne fyzicky pripravená na každodenné používanie. Medzery medzi displejom sú minimálne, skoro žiadne. Horná strana ohybu je chránená špeciálnym krytom, aby sa ohyb nezašpinil či doň nenatiekla voda. Motorola si tento dizajn nechala patentovať.

Skener odtlačkov prstov sa totiž nachádza na spodnej vystupujúcej “brade” zariadenia. V nej je ukrytých viacero dôležitých súčiastok, ktoré sa nezmestili do tenkého tela. Hmotnosť zariadenia je 205 gramov.

Malý displej prezradí všetko

Razr prichádza s malým displejom a uhlopriečkou 2,7 palcov. Je to dotykový displej a Motorola ho volá Quick View. Pomocou neho dokážete prijímať notifikácie, ukazuje samozrejme čas a dátum. Dokáže ovládať hudbu či zvládne aj platbu cez Google Pay.

Malá batéria?

Razr disponuje batériou s kapacitou 2 500 mAh. Podľa informácií výrobcu je to maximum, čo vedeli do takejto konštrukcie vložiť. Navyše je batéria rozdelená v hornej a dolnej časti, aby bol smartfón vyvážený. A skutočne, pri používaní zariadenia k žiadnemu prevažovaniu na jednu či druhú stranu nedochádzalo. Smartfón sa správal prirodzene, ako som na to zvyknutý aj pri iných zariadeniach.

Vonkajší displej zmení návyky majiteľa, tvrdí výrobca. Odôvodňuje to výsledkami od prvých používateľov z radov zamestnancov. Predný displej dokáže vybaviť časť agendy, kde viete odpovedať na SMS či iné notifikácie bez potreby otvárať veľký displej. Aj vďaka tomu sa šetrí batéria a predlžuje výdrž na jeden deň.

Razr príde s podporou rýchleho 15 W nabíjania. V spodnej časti je USB-C konektor pre nabíjanie. Bezdrôtové nabíjanie sa nekoná, podľa slov výrobcu sa táto technológia nezmestila. Kvôli ušetreniu priestoru sa výrobca rozhodol použiť riešenie eSIM. Chýba aj 3,5 mm jack. V balení bude redukcia pre slúchadlá.

Fotoaparát mohol byť lepší

Pri krátkom používaní novinky Razr sú pocity veľmi dobré, parametre, cena a ani veľkosť batérie mi vrásky na čele nerobia. Fotoaparát však môže byť najväčším sklamaním. Aktuálny trend skvelých fotomobilov bude pre Razr poriadna výzva. Prvé zábery z Razr však vyzerajú sľubne, tak uvidíme ako sa osvedčí v teste.

Selfie fotoaparát ponúka rozlíšenie 5 megapixelov, no selfie s ním pravdepodobne robiť nebudem. Radšej použijem hlavný 16 MP snímač na zadnej strane. A keďže sa na vonkajšom displeji vidím, selfie si odfotím hlavným fotoaparátom.

Najlacnejšia skladačka

Cena Motorola Razr je pre Európu nastavená na sumu 1 599 eur. Predobjednávky začnú od decembra na trhoch v Nemecku, Francúzsku, Taliansku či Veľkej Británii. K zákazníkom sa dostanú začiatkom roka 2020. Na Slovensku by sa Razr mohol objaviť v ponuke operátorov prvý polrok 2020.

Povedzme si otvorene, je vôbec podstatné baviť sa o cene v prípade skladacích smartfónov? Konkurencia Samsung Galaxy Fold a Huawei Mate X svoje modely ohodnotila na sumy, ktoré hranicu 2-tisíc eur ani nepodlezú. Motorola prináša funkčný model, ktorý môže spraviť revolúciu v smartfónoch.

Budúci majiteľ si tento smartfón kúpi už len preto, že bude trendsetter a bude môcť ukazovať tento model svojim deťom. Bude to historická zbierka, tak ako môj prvý tlačidlový mobil.

 

Galéria Motorola Razr naživo

Náklady na pracovnú cestu redaktora hradila spoločnosť Lenovo.

24.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+