MojAndroid

Motorola odhalila ambiciózny projekt s názvom Ara, ktorý si za cieľ pokladá vytvoriť “open-source” smartfón, ktorý by sa svojou otvorenosťou podobal na Android. V jednoduchosti to znamená, že zariadenie bude vytvorené z hardvérových blokov, ktoré môžu vyrábať výrobcovia tretích strán. Vďaka projektu Ara si tak budete môcť zvoliť vlastný fotoaparát, procesor, RAM, displej či iné komponenty vyrobené rôznymi výrobcami.

ara2

Motorola má spolupracovať s Dave Hakkensom, ktorý svoj koncept tzv. modulárneho smartfónu nazývaného Phonebloks predstavil verejnosti ešte v septembri. Motorola vlastnená Googlom sa chce s Phonebloks spojiť a vďaka svojim dlhoročným skúsenostiam s výrobou smartfónov túto skvelú myšlienku aj realizovať. Ako by to malo fungovať?  Hlavným stavebným blokom bude základná doska, ktorá bude prepájať jednotlivé moduly. Tie predstavujú jednotlivé komponenty podobne ako v prípade smartfónov. Existovať budú teda moduly napríklad pre displej, batériu, procesor, fotoaparát, ale aj veľa iných. Budete chcieť väčšiu batériu, kúpite si modul s väčšou kapacitou. Po roku vám už nebude vyhovovať kvalita fotoaparátu? Jednoducho ho vymeníte a to za zlomok ceny nového smartfónu.

Pre hardvér chceme urobiť to čo urobil Android pre softvér: vytvoriť bohatý ekosystém developerov tretích strán, znížiť bariéry pre vstup na trh, zvýšiť rýchlosť inovácie a skrátiť čas vývoja.“, uvádza Motorola na svojom blogu, kde predstavuje projekt Ara.

Náš tip
Phonebloks: Koncept smartfónu s vymeniteľnými komponentami

Motorola dáva príležitosť kolaborovať na projekte a stať sa tzv. “Ara Scoutom” aj bežným ľuďom. Na stránke je možné sa prihlásiť k odberu noviniek, ktoré budete dostávať e-mailom a v aplikácii dscount. Stovka najaktívnejších dostane po dokončení projekt Ara úplne zadarmo. Zvyšní “scouti” získajú zľavy. Motola má začať rozposielať pozvánky developerom, ktorí by tak postupne mohli začať s návrhom a výrobou vlastných modulov. Aby vývoj spoločnosť zatraktívnila, pravdepodobne tých najlepších odmení aj cenami.

ara2blogpost

ara

29.10.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+