V mobilnej fotografii sú trendy jasne dané. Okrem toho, aké kvalitné fotografie smartfón vytvára, sa čoraz viac začína dbať na to, do akej miery je jeho fotoaparát variabilný. Donedávna pritom platilo, že väčšiu fotografickú variabilitu dokázali ponúknuť len tie najdrahšie zariadenia. Dnes je to už ale celkom inak. Azda najlepšie to dokazuje Motorola one zoom.
Tá disponuje až päticou fotografických snímačov, čo je o jeden viac, ako ponúka Samsung Galaxy Note 10. Súčasný vlajkový model spoločnosti Samsung pritom stojí viac ako dvojnásobok sumy, ktorú dáte za najlepšie vybavenú Motorolu tohto roka. V tomto dueli sa teda pozrieme na to, čo konečnému zákazníkovi, z hľadiska fotografickej kvality a variability, prinesie viac ako 500-eurový rozdiel.
Porovnanie hardvéru: Matematicky má Motorola navrch
Kedysi panovalo všeobecné presvedčenie, že počet megapixelov fotografického snímača je priamo úmerný jeho kvalite. Dnes už, našťastie, väčšina z nás vie, že toto nie je tak úplne pravda. Ak by sme si ale predsa len fotografický hardvér týchto dvoch smartfónov porovnávali najmä na základe tohto presvedčenia, Motorolu by sme mohli s prehľadom označiť za lepšiu. Ponúka totiž až 48MP hlavný šnímač, zatiaľ čo Note 10 disponuje “iba” 12MP.
Treba však povedať, že tento 48MP fotoaparát väčšinou taktiež vytvára 12MP fotografie, keďže využíva technológiou QuadPixel. Tá spája štvoricu pixelov do jedného, čím sa vylepšujú vlastnosti výslednej fotografie. Trochu horšie pre Motorolu je to už pri širokouhlom snímači. Ten síce v oboch prípadoch dosahuje 16MP rozlíšenie, no Samsung má širší uhol záberu. Kým teda vlajková Motorola využíva 13mm ohniskovú vzdialenosť, Note 10 využíva 12mm. Teleobjektív Motoroly one zoom má 8MP a 3-násobný optický zoom.
Samsung Galaxy Note 10 | Motorola one zoom | |
---|---|---|
Počet fotoaparátov na zadnej strane | 3 | 4 |
Počet fotoaparátov na prednej strane | 1 | 1 |
Hlavný fotoaparát | 12 MP, f/1.5-f/2.4 premenlivá clona, veľkosť snímača 1/2.55", 26mm ekvivalent, Dual Pixel PDAF, OIS | 48 MP, f/1.7, 27mm ekvivalent, veľkosť snímača 1/2", PDAF, OIS |
Tele-foto fotoaparát | 12 MP, f/2.4, veľkosť snímača 1/3,6", 52mm ekvivalent, , 2-násobné priblíženie, AF, OIS | 8 MP, f/2.4, 3-násobné priblíženie, OIS |
Širokouhlý fotoaparát | 16 MP, f/2.2, 12mm ekvivalent | 16 MP, f/2.2, 13 mm ekvivalent |
ToF snímač | Nie | Áno |
Selfie fotoaparát | 10 MP, f/1.9, 26mm ekvivalent + 8MP, f/2.2, 22mm ekvivalent, zachytávanie hĺbky poľa | 25 MP, f/2.0 |
Video (z hlavného fotoaparátu) | HDR10+ nahrávanie, 2160p@60fps, 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@960fps | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@240fps |
Video (zo selfie fotoaparátu) | 2160p@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
Na druhú stranu, teleobjektív v podaní Samsungu má 12MP a dvojnásobný optický zoom. Tu teda taktiež vedie Motorola, keďže väčšie priblíženie je dôležitejšie ako väčšie rozlíšenie. Aby toho nebolo málo, Motorola má vzadu ešte jeden 5MP fotoaparát, ktorý slúži na zachytenie hĺbky ostrosti. Čo sa selfie kamery týka, Motorola one zoom využíva 25MP selfie senzor, zatiaľ čo Samsung Galaxy Note 10 disponuje 10MP snímačom. Aj tu teda môžeme na základe čísel povedať, že Motorola je na tom o čosi lepšie.
Scéna číslo 1
Ak ste si zo začiatku mysleli, že porovnávanie fotografických vlastností týchto dvoch telefónov nedáva veľký zmysel, táto scéna by vás mala presvedčiť o opaku. Je zachytená pomocou hlavných snímačov, ktoré v oboch prípadoch odviedli viac ako slušnú robotu. Snímky majú veľmi dobrý dynamický rozsah, sú detailné a pekne ostré. Fotka vytvorená pomocou Samsungu vyhráva z hľadiska svetelnosti a farebnej vernosti, no tá z Motoroly je o čosi ostrejšia a detailnejšia. Ťažký verdikt, no prvý bodík získava Galaxy Note 10.
Scéna číslo 2
Pri druhej scéne sme fotografie vytvorili širokouhlými snímačmi. Tá, ktorá bola zhotovená pomocou súčasnej vlajkovej lode spoločnosti Samsung je o poznanie “širokouhlejšia” ako tá, ktorú zhotovil smartfón značky Motorola. A nielen to, má aj lepší dynamický rozsah, realistickejšie farby a je aj o trochu detailnejšia. Kým pri prvej scéne bolo vyberanie víťaza vcelku náročné, tu je verdikt jasný a jednoduchý. Vyhráva Samsung Galaxy Note 10.
Scéna číslo 3
Po prestriedaní scény sme opäť prestriedali aj použité snímače. Tentoraz sme teda využili tie teleskopické, ktoré približujú zorné pole hlavného snímača dvoj, respektíve trojnásobne. No a je to práve Motorola one zoom, ktorá zvládne svojim trojnásobným teleobjektívom lepšie priblížiť fotografovaný objekt. Samsung Galaxy Note 10 približuje menej, no ku kvalite jeho snímky nemáme žiadne výhrady. Tie však nemáme ani k snímke z Motoroly. No a keďže tá zvláda priblížiť viac, toto kolo vyhráva.
Scéna číslo 4
Tu treba hneď na úvod povedať, že oba telefóny zvládli túto scénu bravúrne. Skvelo identifikovali popredie a krásne rozostrili pozadie. V oboch prípadoch je bokeh efekt vcelku prirodzený a pozvoľna sa jeho intenzita stupňuje. Jediné rozdiely si môžete všimnúť v kontraste, farebnom podaní a perspektíve. Kým z hľadiska kontrastu sa nám tu trochu viac páči Motorola, z hľadiska vernosti farieb a perspektívy vedie Samsung. Ten totiž umožňuje vytvárať portréty hlavným snímačom, ale i teleobjektívom a preto získava bod.
Scéna číslo 5
V poradí piata scéna bola opäť zachytená hlavnými snímačmi. Porovnávané fotografie disponujú minimálnym množstvom rozdielov a na prvý pohľad sa môžu vyzerať prakticky identicky. Opäť sa teda ukazuje, že schopnosti jednotlivých fotoaparátov sa menia v závislosti od scény. No a hoci sú obe snímky ostré, detailné a majú skvelý dynamický rozsah, jedna predsa len jemne prevyšuje tú druhú z hľadiska vernosti farieb a kontrastu. Tentoraz za dlhší koniec ťahá Motorola one zoom.
Scéna číslo 6
Ďalšia scéna = ďalšie snímače, už to predsa poznáte. Opäť sme sa pre istotu vrátili k “širokáčom”, pričom tento návrat je len taký uisťovací. V zásade potvrdil presne to, čo sme sa dozvedeli pri scéne číslo 3. Samsung Galaxy Note 10 jednoducho disponuje kvalitnejším širokouhlým snímačom ako Motorola one zoom. Kórejský produkt je na tom lepšie z hľadiska zorného uhlu, dynamického rozsahu, farebnej vernosti či úrovne detailov. Stále to však neznamená, že by bol na tom model one zoom vyslovene zle.
Scéna číslo 7
Siedma scéna opäť ukazuje, prečo sa Motorola one zoom vlastne volá Motorola one zoom. Je to kvôli teleobjektívu s trojnásobným optickým priblížením, ktorý je azda najväčším lákadlom tohto zariadenia. Priblíži vám scénu lepšie ako väčšina konkurencie a urobí to aj lepšie ako Samsung Galaxy Note 10. Ten má síce navrch v dynamickom rozsahu no na detailoch značne stráca. Tu je to síce tesnejšie než v scéne číslo 4, no stále je víťazom Motorola.
Scéna číslo 8
Predposlednú scénu sme úmyselne zachytili všetkými zadnými snímačmi, aby sme mohli pozorovať ich zhodu, a to najmä vo farebnom podaní. Vlajková loď spoločnosti Samsung si tu viedla na výbornú a všetky tri ohniskové vzdialenosti disponujú prakticky identickým podaním farieb a taktiež veľmi podobným dynamickým rozsahom. Motorola je na tom o trošku horšie, keďže sa farby a aj nasvietenie v závislosti od ohniskovej vzdialenosti mení podstatne viac. Bod pre Note 10.
Scéna číslo 9
Pre prípad, že tu náhodou máme aj nejakých selfie maniakov, sme pripravili aj scénu číslo deväť. Hoci zariadenia disponujú úplne rozdielnymi selfie snímačmi, výsledok je na prvý pohľad až prekvapivo rovnaký. Pri detailnejšom skúmaní však môžete nájsť rozdiely v ostrosti, detailoch a farebnom podaní. Vo všetkých týchto aspektoch je na tom lepšie Samsung. Prekvapivo však na tom nie je o nič lepšie v dynamickom rozsahu.
Zhodnotenie: Víťaz je jasný, alebo aj nie?
Po spočítaní získaných bodov zistíme, že víťazom je Samsung Galaxy Note 10, ktorý ich získal šesť a porazeným je Motorola one zoom, ktorá ich získala len tri. Samsung zvláda pri väčšine scén lepšie dynamický rozsah a zároveň dokáže zachytiť farby vernejšie ako Motorola. Na druhú stranu ale treba povedať, že snímky vytvorené pomocou hlavných snímačov mali veľké množstvo podobností. Aj keď Samsung má kvalitnejší hlavný snímač, pri istých scénach môže mať navrch aj ten v Motorole.
K širokouhlým záberom sa vyjadrovať už veľmi netreba, tam Galaxy Note 10 jednoznačne dominuje. Naopak, priblížené fotografie zvláda o poznanie lepšie Motorola one zoom. Tieto výsledky teda nie úplne korešpondujú s koncovou cenou. Keďže Samsung stojí viac ako dvojnásobok toho, čo stojí Motorola, mal by teoreticky vytvárať aj dvojnásobne kvalitné fotografie. Tie však určite dvojnásobne kvalitné nie sú. Aby sme to teda celé nejako zhrnuli, za príplatok 500 € dostanete len veľmi malú výhodu. Či vám tá výhoda za to stojí, je už na vás.