MojAndroid

Spoločnosť Motorola včera predstavila svoj najnovší smartfón Motorola one Vision, ktorý je nástupcom pôvodného modelu Motorola one. Ten bol prvým z rodiny zariadení Motorola, ktoré sú postavené na platforme Android One. Hoci aj ostatné smartfóny Motorola majú takmer čistý systém Android, séria One prináša dlhšiu podporu aktualizácií operačného systému. Novinka Motorola one vision sa tak od svojho predchodcu líši po stránke softvéru iba minimálne, no vo všetkých ostatných smeroch ide o úplne nový telefón.

TIP: Pre viac informácií, navštívte oficiálny web www.motorola.sk

Konštrukcia a dizajn: Deň a noc

Hneď na začiatok sa môžeme venovať konštrukcii samotných smartfónov, keďže oba telefóny sú úplne z iného súdka. Jednu vec však majú spoločnú – v oboch prípadoch ide o telefóny, ktoré prichádzajú s vlastnou interpretáciou moderných dizajnových trendov.

Vlani Motorola one priniesla ako vôbec prvá Motorola výrez v displeji. Spolu so sklenenou konštrukciou šlo jednoducho o zaužívaný štandard, ktorého sa držali aj niekoľkonásobne drahšie zariadenia. Natiahnutý displej s pomerom strán 19:9, výrez v hornej časti a minimálne rámiky zdobili tento telefón.

Nová Motorola one vision prináša vlastný pohľad na trendy roku 2019 – ešte natiahnutejší displej s výrezom v podobe diery. Tieto dva trendy vidíme dnes čoraz častejšie a one vision je znovu prvou Motorolou, ktorá ponúka tieto vlastnosti, a to dokonca hneď v strednej triede zariadení.

Kvalita spracovania je ale v oboch prípadoch na rovnako skvelej úrovni. Dizajn patrí medzi prednosti oboch zariadení a výsledok snahy inžinierov stojí za to. Novinka sa môže pýšiť aj väčšou obrazovkou s uhlopriečkou až 6,3″, no napriek tomu je telefón o milimeter užší ako jeho predchodca. Je ale o 0,7mm hrubší a o 18 gramov ťažší, čo spôsobuje aj väčšia batéria.

Oba telefóny disponujú odolnosťou voči postriekaniu vodou, no žiadnu IP certifikáciu tu nenájdeme. V oboch prípadoch tiež nájdeme skener odtlačkov na zadnej strane a ani v jednom prípade nechýba 3,5mm jack pre slúchadlá.

Displej: Iné rozmery aj rozlíšenie

Obrovské rozdiely nájdeme aj v použitých obrazovkách. Hoci v oboch prípadoch ide o IPS LCD panely, tu ich podobnosť končí. Ako sme naznačili, vlaňajšia Motorola one ponúkala 5,9″ displej s pomerne veľkým výrezom v jeho hornej časti. Displej mal tiež iba HD+ rozlíšenie a zaberal plochu 85,7 cm2.

Nová Motorola one vision má 6,3″ displej s pomerom strán 21:9 a rozlíšením 1080 x 2520 px. Výsledkom tak je užšia a vyššia obrazovka, no s oveľa jemnejším rozlíšením. Zobrazovaný obsah je tak detailnejší a krajší a na obrazovku s plochou 94 cm2 sa ho zmestí viac, a to najmä pri posúvaní sa na sociálnych sieťach či internetových stránkach.

Zmenil sa aj výrez, ktorý po novom zaberá oveľa menšiu časť displeja. Vedľa neho sa potom zmestí viac ikoniek a pri používaní telefónu prekáža menej ako pôvodný výrez v strede hornej časti obrazovky.

Výkon: Iný čip a viac pamäte

Vlaňajšia Motorola one ponúkala čip Snapdragon 625, 4 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte. Už pri predstavení telefónu sa nejednalo o najnovší čip, a tak Motorola one nepatrila medzi najvýkonnejšie modely vo svojej kategórii.

Motorola však tento rok prišla s predsavzatím, že aj v najdostupnejších telefónoch ponúkne dostatok výkonu. Starší Snapdragon nahradil nový Exynos 9609, ktorý sa pýši skvelým výkonom aj výbornými grafickými schopnosťami. Čip umožňuje hrať mnohé najnovšie hry na najvyšších nastaveniach, čo je v tejto cenovej kategórii skutočne raritou.

Okrem toho, narástla aj predinštalovaná vnútorná pamäť zo 64 GB na 128 GB. To je tiež trend, ktorý vídame najmä pri vlajkových lodiach, no teší nás, že sa dostal aj do lacnejšej Motoroly one vision. Zároveň nás teší zachovanie microSD slotu na pamäťové karty, ich maximálna kapacita narástla z 256 GB pri Motorola one na 512 GB pri Motorola one vision.

Aj pôvodná Motorola one svojím výkonom určite neurazí, no možnosti, ktoré prináša novší čip v modeli one vision sú oveľa väčšie a najmä prinášajú lepšiu záruku do budúcnosti – aj o niekoľko rokov pôjde o stále dostatočne schopné zariadenie.

Systém: Čistý Android s Moto funkciami

Napriek tomu, že oba telefóny sú postavené na platforme Android One, v oboch prípadoch tu nájdete pridanú hodnotu v podobe vylepšení od Motoroly – moto akcie a moto obrazovku. Či už sú to rýchle gestá pre spustenie funkcií ako fotoaparát či baterka alebo návykové ovládanie gestami na softvérovom tlačidle, moto akcie mnohí používatelia určite ocenia. Moto obrazovka je zasa prepracovaná alternatíva k always-on displejom a hoci nesvieti vždy, ponúka obrovské množstvo informácií a umožňuje vám s upozorneniami aj aktívne pracovať.

Vo väčšine ostatných smerov ide po softvérovej stránke o rovnocenné smartfóny s tým rozdielom, že Motorola one vision prichádza s predinštalovaným systémom Android 9.0 Pie. Nájdete tu aj také vychytávky, ako Tmavý režim systému či funkciu Digital Wellbeing.

Čím si ale telefóny môžu konkurovať, je odladenosť tohto systému. V oboch prípadoch je systém extrémne rýchly, reakcie okamžité a animácie plynulé. Keďže ide o jednu z najčistejších podôb Androidu, výsledkom je prehľadné prostredie, ktoré navyše okamžite splní vaše pokyny.

Fotoaparát: Tu sa konala revolúcia

Kým vlani bola Motorola one najmä kombináciou luxusného spracovania a čistého systému Android, absolútne najväčšou devízou novej Motoroly one vision je okrem zaujímavého displeja práve fotoaparát. Novinka dostala úplne nový 48MP hlavný snímač s quad-pixel technológiou, ktorá pomáha najmä pri nočných fotografiách.

Tie sú aj vďaka optickej stabilizácii a režimu Nočné videnie o triedu vyššie ako pri väčšine ostatných zariadení strednej triedy. Nechýba ani 5MP hĺbkový senzor, vďaka čomu je fotografická výbava novej Motorola one vision o triedu vyššie, ako vlaňajšia kombinácia 13+2MP fotoaparátu na Motorola one. Čerešničkou na torte je 25MP selfie kamera, ktorá je obrovským krokom vpred oproti 8MP snímaču na prednej strane Motorola one.

Po fotografickej stránke sa teda tieto dva smartfóny nemôžu porovnávať. Novinka prináša revolúciu nie len do rodiny Motorola one, ale do celého radu smartfónov Motorola a aj do celej strednej triedy, kde sú podobné fotoaparáty skutočne iba raritou.

Ukážka fotografií Motorola one:

Ukážka fotografií Motorola one vision:

Batéria a pripojenie: Vyššia kapacita a rýchle nabíjanie

Nová Motorola one vision využíva svoje väčšie rozmery naplno a oproti predchádzajúcemu modelu zvýšila kapacitu batérie z 3000 na 3500 mAh. Aj napriek väčšiemu displeju sa tak môžeme tešiť na stále výbornú výdrž na jedno nabitie. Ak už dôjde k nabíjaniu, poteší 18W rýchlonabíjačka pribalená priamo k telefónu.

Po stránke pripojenia sa veľké zmeny nekonali. Oba modely disponujú USB-C portom, 3,5mm jackom pre slúchadlá, pripojením NFC, LTE aj dual-SIM funkcionalitou. Poteší fakt, že Motorola one vision sa po novom pripojí aj k 5GHz sieťam Wi-Fi.

Motorola one vision vs Motorola one: Záverečné hodnotenie

Motorola one vision je prakticky v každom smere lepším telefónom ako jeho predchodca a v niektorých prináša dramatické zlepšenia. Má oveľa krajší displej, neporovnateľne lepší fotoaparát a vďaka zaujímavým gradientným farebným prevedeniam aj atraktívnejší dizajn. Okrem toho, novinka štartuje na rovnakej cene, ako jej predchodca – 299 EUR, aj keď vlaňajší model sa prakticky od začiatku predával za 249 EUR.

V každom prípade je výbava nového modelu o triedu vyššia a v danej cenovej kategórii patrí k ašpirantom na titul najlepšieho pomeru ceny a výkonu.

Na druhej strane, vlaňajšia Motorola one už šla na cene poriadne dole. Kúpite ju už za 169,99 EUR, čo je iba niečo vyše polovica v porovnaní s novším modelom. Minuloročný model pritom môže skôr vyhovovať fanúšikom konzervatívnejšieho dizajnu a kompaktnejších rozmerov smartfónu.

TIP: Ak si fanúšik, pridaj sa medzi nás na Facebook Motorola Slovakia

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Motorola Slovensko.

16.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+