MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Čistý Android v plnej paráde

Okrem dizajnu je hlavným lákadlom novej Motoroly One aj operačný systém. Konkrétne sa jedná o Android vo verzii 8.1 Oreo. Prečo lákadlom? Pretože tento smartfón obsahuje čistý Android, rovnako ako Pixely a je zaradený do programu Android One. To znamená, že majitelia sa môžu tešiť na pravidelné aktualizácie. Sľúbená je už aktualizácia na Android Pie. Nerozumiem, prečo zariadenie s touto verziou operačného systému neprišlo od výroby. Napríklad taká Xperia XZ3 od Sony Android Pie už má.

Vzhľadom na výkon procesora sa môžete tešiť na celkom svižné reakcie. Výhodou je, že predinštalovaných je minimum aplikácií a neexistujú tu žiadne zbytočnosti, ktoré sa nedajú odinštalovať. Vďaka čistý Android! Takto by to malo byť. Všetky základné aplikácie, či už na prezeranie fotografií alebo počúvanie hudby sú priamo od Googlu. Ak by vám náhodou nevyhovovali, existuje Obchod Play, kde si môžete stiahnuť alternatívu, aká sa vám páči.

Pre niektorých používateľov môže byť však čistý Android skôr nevýhodou. Mám na mysli používateľov, ktorí prechádzajú napríklad zo Xiaomi či Huawei a ich podarených nadstavieb. Tie totiž umožňujú oveľa viac možností úprav systému. Niektoré sa síce dajú doinštalovať v podobe aplikácií, no stále tých možností nebude toľko. Osobne som radšej za čistý Android, aj keď napríklad taká nadstavba MIUI 10 má aj pre mňa čo ponúknuť a veľmi sa mi páči.

Možnosť pridávať na domovskú obrazovku zástupcov aplikácií či widgety ani nemá zmysel písať, rovnako sa nebudem rozpisovať ani o notifikačnej lište, ktorá je už všetkým známa. Neponúka nič nové. Jednoduchý a čistý Android. V nastaveniach som nenašiel žiadne špeciálne funkcie či “vylepšováky” od výrobcu, rovnako sa v systéme nenachádza žiadna špeciálna aplikácia od Motoroly. Vlastne jedna by tu bola. Volá sa Moto Pomocník a pomocou nej si môžete otestovať hardvér, napríklad funkčnosť dotykovej plochy displeja či rôznych senzorov. Šikovné a vcelku aj zábavné. Okrem toho, v tejto aplikácii získate všetky dôležité informácie a návody, ktoré by sa mohli hodiť. Výhradu mám k výrezu v displeji. Ten je naozaj veľmi široký a kvôli nemu sa do notifikačnej lišty zmestí omnoho menej informácií.

Multimédiá: Dokáže prakticky všetko, no zážitok nie je úplne najlepší

Sekciu venovanú multimédiám začnem, samozrejme, displejom. Displej je jednou z hlavných hardvérových súčastí a hlavne pomocou neho s vami smartfón komunikuje. Ako som už spomínal vyššie, nejedná sa síce o najlepší panel, no neoznačil by som ho ani za zlý. Pokiaľ chcete na tomto smartfóne prehrávať 4K filmy, musíte si nechať zájsť chuť. Vlastne, prehrať ich nebudete mať problém, no maximálne rozlíšenie bude len HD.

Inak sa na poli multimédií s Motorolou One pracuje veľmi dobre. Na nič nečakáte, všetko je pekne plynulé. Za to môžem ďakovať čistému Androidu a výbornému odladeniu systému. Na spodnej strane nájdeme jeden reproduktor (nenechajte sa zmýliť, v druhej mriežke je ukrytý len mikrofón a žiadny zvuk nevydáva). Ten hrá na svoje pomery veľmi slušne a aj s maximálnou hlasitosťou som spokojný. Ak počúvate hudbu cez reproduktor telefónu, radšej by som sa poobzeral po stereo riešeniach, no zvonenie neprepočujete a za jeho kvalitu sa hanbiť nebudete. Teší ma, že výrobca nezabudol ani na 3,5 mm jack, ten sa nachádza na hornej strane. S ním je spojená aj funkcia FM rádia, ktoré je tiež prítomné a mne sa to veľmi páči. Nie každý má dátový balík na prehrávanie online rádií.

K Motorole One som pripojil aj bluetooth slúchadlá, lebo je to “in” a jedny sa mi doma povaľujú. Môj hudobný zážitok tým nijako neutrpel, slúchadlá a smartfón spolu komunikovali bez problémov. Výstup do slúchadiel tiež nie je zlý, len zamrzí, že výrobca nejaké nepribalil. Ja síce slúchadlá dodávané v baleniach smartfónov nepoužívam, pretože vlastním kvalitnejšie, no menej náročnému používateľovi by sa určite mohli hodiť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
18.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+